Centrifuge Tubes
Glass and plastic tubes designed for use in centrifuges; available in a variety of volume capacities, materials, configurations, RCF ratings, and closure types; may be sterile or non-sterile; may have graduations indicating volume on the tube.
Centrifuge tubes are used to contain liquids during centrifugation, which separates the sample into its components by rapidly rotating it around a fixed axis.
Most centrifuge tubes have conical bottoms, which help collect any solid or heavier parts of the sample being centrifuged. Centrifuge tubes must also be able to withstand the centrifugal pressure created during their use, and their specifications may indicate the maximum speed at which they can be safely used.
Centrifuge tubes are available in various styles, sizes, and materials
- Capacities: Range from 0.1mL to more than 100mL; the most common sizes are 15mL and 50mL (centrifuge) and 1mL and 2mL (microcentrifuge)
- Closures: Screw-on plugged or flat caps; may be attached or separate
- Markings: May have writing areas, graduations, or other markings
- Shape: Conical- or round-bottomed; if conical, choose skirted free-standing versions
- Material: Glass or plastic resin; the latter include polypropylene, polystyrene, PET, and PPCO
- Sterility: Sterile or nonsterile; may be heat- or gas-sterilized
- Packaging: Bulk or racked tubes
- Color: Choose amber or black plastics for light-sensitive samples
- (8)
- (10)
- (17)
- (16)
- (18)
- (1)
- (2)
- (131)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (14)
- (5)
- (2)
- (14)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (30)
- (162)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (74)
- (2)
- (3)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (296)
- (19)
- (2)
- (28)
- (3)
- (2)
- (187)
- (201)
- (327)
- (2)
- (2)
- (4)
- (52)
- (1)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (20)
- (3)
- (2)
- (4)
- (15)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (21)
- (2)
- (5)
- (3)
- (6)
- (3)
- (24)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (26)
- (26)
- (24)
- (4)
- (13)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (27)
- (2)
- (6)
- (4)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (13)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Falcon™ 15 mL Conical Centrifuge Tubes
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Tested to withstand centrifugation of 12,000 RCF (polypropylene) or 1,800 RCF (polystyrene) in a fully supported rotor with room temperature water. Falcon™ 15mL Conical Centrifuge Tubes are ideal for cell centrifugation; pelleting; separation by density gradients.
| Diameter (English) Outside | 0.7 in. |
|---|---|
| Capacity (English) | 0.507 oz. |
| Diameter (Metric) | 17 mm |
| Capacity (Metric) | 15 mL |
| Color | Clear |
| No. per Case | 500 |
| Graduated | Yes |
| Bottom Shape | Conical |
| Closure Color | Blue |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000, FDA, CFR |
| Closure Type | Dome Seal Screw Cap |
| Sterility | Sterile |
| Closure Material | Polyethylene |
Corning™ Polypropylene Centrifuge Tubes, Sterile
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured from clear polypropylene for superior chemical resistance. Corning™ Polypropylene Centrifuge Tubes are an ideal solution for centrifuge needs.
| Graduated | Yes |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Sterile |
Eppendorf™ Conical Tubes with Screw Cap
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eppendorf™ Conical Tubes with Screw Cap offer reliable sample containment and leak-free storage. SafeCode variants enhance sample identification, while the BioBased options, manufactured using renewable resources, provide an eco-friendly alternative without compromising performance.
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Closure Type | Screw Cap |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Material | HDPE |
Fisherbrand™ Easy Reader™ Conical Polypropylene Centrifuge Tubes
Imprinted clear black graduations ensure accurate readings.
| Dnase Free | Yes |
|---|---|
| RNase Free | Yes |
| Bottom Shape | Conical |
| Material | Polypropylene |
Eppendorf™ DNA LoBind™ Tubes
Unleash the power of precision in your DNA research with Eppendorf DNA LoBind Tubes. Engineered with proprietary LoBind technology, these microcentrifuge tubes redefine sample handling, minimizing the risk of loss and maximizing DNA recovery. Ideal for low-concentration applications, including PCR, qPCR, and DNA sequencing, these tubes ensure accuracy, purity, and optimal yields.
| Purity or Quality Grade | PCR Clean (Non-sterile) |
|---|---|
| For Use With | DNA or RNA applications in forensic analysis, microarrays, next generation sequencing, gene cloning and general molecular biology |
| Dnase Free | Yes |
| Color | Clear |
| RNase Free | Yes |
| Bottom Shape | Conical |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Material | HDPE |
| Clean Claims | PCR Inhibitor Free |
| Includes | Safe-lock lid |
| Packaging | 250 Tubes (5 Bags x 50 Tubes) |
| No. per Pack | 250 Pk. |
| Certifications/Compliance | DNA, DNase, RNase, PCR Inhibitors free |
| Closure Type | Snap Cap |
| Autoclavable | Autoclavable |
Thermo Scientific™ Nunc™ Conical Sterile Polypropylene Centrifuge Tubes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
These premium, high-quality conical tubes are environmentally friendly and allow for increased traceability with the largest writing area on the market.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Dnase Free | Yes |
| Graduated | Yes |
| Bottom Shape | Conical |
| Material | Polypropylene |
| Closure Type | Screw Cap |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Invitrogen™ RNase-free Microfuge Tubes
These microcentrifuge tubes are guaranteed RNase- and DNase-free.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Dnase Free | RNase-Free, DNase-Free |
| Color | Clear |
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Closure Type | Snap Cap |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Invitrogen |
Fisherbrand™ Polypropylene Centrifuge Tubes
Printed with evenly spaced black graduations to enhance readability without losing precision. Fisherbrand™ Polypropylene Centrifuge Tubes provide high chemical resistance and RCF tolerance.
| Includes | Black graduations |
|---|---|
| Diameter (English) Outside | 1.1 in. |
| Capacity (English) | 1.69 oz. |
| Diameter (Metric) | 28 mm |
| Capacity (Metric) | 50 mL |
| No. per Case | 500 |
| Graduated | Yes |
| Bottom Shape | Conical |
| Material | Polypropylene |
| Max. RCF | 15,000 x g |
| Sterility | Sterile |
Corning™ Centrifuge Tubes with CentriStar™ Cap
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Features CentriStar™ caps with an easy-on/easy-off flat top and offers advanced ergonomics with wider knurls and roll-over edge design for easier gripping. Corning™ Centrifuge Tubes with CentriStar™ Caps leak-proof design comes with a revolutionary plug feature that virtually eliminates all seepage when used under recommended conditions.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | Clear |
| Bottom Shape | Conical |
| Material | Polypropylene |
| Closure Color | Orange |
| Certifications/Compliance | RNase, DNase-free |
| Closure Type | CentriStar |
| Sterility | Sterile |
| Closure Material | HDPE |
Eppendorf™ Tubes™ with Snap Cap 5.0 mL - Microtube
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eppendorf Tubes™ with snap caps are your ideal choice when working with medium-sized sample volumes (0.5 mL to 5.0 mL). Designed for user-friendly handling, broad temperature ranges, centrifugation safety (up to 25,000 x g), and sample recovery.
| Diameter (Metric) | 17 mm |
|---|---|
| Capacity (Metric) | 5 mL |
| Bottom Shape | Conical |
| Material | Polypropylene |
| Max. RCF | 25,000 x g |
| Closure Type | Snap Cap |
| Autoclavable | Autoclavable,Autoclavable |
| Closure Material | Polypropylene |
Eppendorf™ DNA LoBind™ Tubes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Unleash the power of precision in your DNA research with Eppendorf DNA LoBind Tubes. Engineered with proprietary LoBind technology, these microcentrifuge tubes redefine sample handling, minimizing the risk of loss and maximizing DNA recovery. Ideal for low-concentration applications, including PCR, qPCR, and DNA sequencing, these tubes ensure accuracy, purity, and optimal yields.
| Clean Claims | PCR Clean |
|---|---|
| Purity or Quality Grade | PCR Clean (Non-sterile) |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
Globe Scientific General Purpose 50 mL Centrifuge Tubes
Globe Scientific Inc. General Purpose 50 mL Centrifuge Tubes with flat-top, leak resistant caps
Invitrogen™ RNase-Free Elution Tubes (2.0 mL)
These elution tubes are guaranteed RNase- and DNase-free.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Corning™ Polyethylene Terephthalate (PET) Centrifuge Tubes
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured from crystal clear rigid PET for optimum visibility. Corning™ Polyethylene Terephthalate (PET) Centrifuge Tubes have conical bottoms and high-density polyethylene plug seal caps providing a premium centrifuge tube.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | Clear |
| No. per Case | 500 |
| Graduated | Yes |
| Bottom Shape | Conical |
| Material | PET |
| Max. RCF | 3600 x g |
| Closure Color | Orange |
| Closure Type | Plug |
| Sterility | Sterile |
| Closure Material | HDPE |