Centrifuge Tubes
Glass and plastic tubes designed for use in centrifuges; available in a variety of volume capacities, materials, configurations, RCF ratings, and closure types; may be sterile or non-sterile; may have graduations indicating volume on the tube.
Centrifuge tubes are used to contain liquids during centrifugation, which separates the sample into its components by rapidly rotating it around a fixed axis.
Most centrifuge tubes have conical bottoms, which help collect any solid or heavier parts of the sample being centrifuged. Centrifuge tubes must also be able to withstand the centrifugal pressure created during their use, and their specifications may indicate the maximum speed at which they can be safely used.
Centrifuge tubes are available in various styles, sizes, and materials
- Capacities: Range from 0.1mL to more than 100mL; the most common sizes are 15mL and 50mL (centrifuge) and 1mL and 2mL (microcentrifuge)
- Closures: Screw-on plugged or flat caps; may be attached or separate
- Markings: May have writing areas, graduations, or other markings
- Shape: Conical- or round-bottomed; if conical, choose skirted free-standing versions
- Material: Glass or plastic resin; the latter include polypropylene, polystyrene, PET, and PPCO
- Sterility: Sterile or nonsterile; may be heat- or gas-sterilized
- Packaging: Bulk or racked tubes
- Color: Choose amber or black plastics for light-sensitive samples
- (8)
- (10)
- (16)
- (16)
- (18)
- (1)
- (2)
- (131)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (14)
- (5)
- (2)
- (14)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (30)
- (161)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (73)
- (2)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (296)
- (19)
- (2)
- (28)
- (3)
- (2)
- (187)
- (201)
- (325)
- (2)
- (2)
- (4)
- (52)
- (1)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (20)
- (3)
- (2)
- (4)
- (15)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (21)
- (2)
- (5)
- (3)
- (6)
- (3)
- (24)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (26)
- (26)
- (23)
- (4)
- (13)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (27)
- (2)
- (6)
- (4)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (13)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Greiner Bio-One Conical Bottom Polypropylene Test Tubes with Screw Cap
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For centrifugation and applications that require chemical and thermo resistant vessels.
| Color | Natural |
|---|---|
| Bottom Shape | Conical |
| Material | Polypropylene |
Greiner Bio-One Leucosep Polypropylene Centrifugation Tubes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For efficient separation of lymphocytes and mononuclear cells from peripheral blood and bone marrow.
| Includes | Porous barrier |
|---|---|
| For Use With | Separation of lymphocytes and mononuclear cells from peripheral blood and bone marrow |
| Material | Polypropylene |
Eppendorf™ DNA LoBind™ Tubes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Unleash the power of precision in your DNA research with Eppendorf DNA LoBind Tubes. Engineered with proprietary LoBind technology, these microcentrifuge tubes redefine sample handling, minimizing the risk of loss and maximizing DNA recovery. Ideal for low-concentration applications, including PCR, qPCR, and DNA sequencing, these tubes ensure accuracy, purity, and optimal yields.
| Clean Claims | PCR Clean |
|---|---|
| Purity or Quality Grade | PCR Clean (Non-sterile) |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
Eppendorf™ Tubes™ with Screw Cap 5.0 mL - Microtube
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eppendorf Tubes™ with screw cap are your ideal choice when working with medium-sized sample volumes (0.5 - 5.0 mL). SafeCode variants enhance sample identification, while the BioBased option, manufactured using renewable resources, provides an eco-friendly alternative without compromising performance.
Caplugs™ (Evergreen Scientific) 15mL Conical Polypropylene Centrifuge Tubes
Precision-molded from premium-grade, chemically inert plastics
| Diameter (English) Outside | 0.7 in. |
|---|---|
| Capacity (English) | 0.507 oz. |
| Diameter (Metric) | 17 mm |
| Capacity (Metric) | 15 mL |
| Bottom Shape | Conical |
| Material | Polypropylene |
| Max. RCF | 5400 x g |
| Graduations | 0 to 1 mL in 0.1 mL increments, 1 to 5 mL in 0.5 mL increments, 5 to 15 mL in 1 mL increments |
Globe Scientific Graduated 15mL Centrifuge Tubes
Graduated centrifuge tubes available in polystyrene (PS) or polypropylene (PP) versions.
| Diameter (Metric) | 16 mm |
|---|---|
| Bottom Shape | Conical |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Graduations | 0.5 to 15 mL |
Globe Scientific 12mL Centrifuge Tubes
Polystyrene and Polypropylene tubes with conical bottoms and rim
| Diameter (English) Outside | 0.6 in. |
|---|---|
| For Use With | Bayer™ analyzers for urinalysis procedures to make pouring off easy |
| Capacity (English) | 0.405 oz. |
| Diameter (Metric) | 16 mm |
| Capacity (Metric) | 12 mL |
| Bottom Shape | Conical |
| Graduations | 0.5, 1, 2, 5 and 10 mL |
| Material | Polystyrene |
|---|---|
| Max. RCF | 1500 x g |
Fisherbrand™ Easy Reader™ Conical Polyethylene Terephthalate Centrifuge Tubes
Manufactured with PET for crystal clarity.
| Includes | Black graduations |
|---|---|
| Color | Clear |
| Packaging | Rack |
| No. per Case | 500 |
| Bottom Shape | Conical |
| Material | PET |
| Max. RCF | 3600 x g |
| Certifications/Compliance | 95 kPa |
| Closure Type | Plug |
| Sterility | Sterile |
Kimble™ Graduated Centrifuge Tube with Screw Thread Cap
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Reusable large capacity 100mL tube with screw thread cap and PTFE-faced rubber liner.
United Scientific™ Centrifuge Tubes PROMO
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Identify your samples easily with these write-on Centrifuge Tubes.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color | Clear |
| No. per Case | 500/Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Max. RCF | 9000 RCF |
| Sterility | Sterile |
| Closure Material | HDPE |
| Includes | Black graduations |
| Graduated | Yes |
| No. per Pack | 50 Pk. |
| Closure Color | Blue |
| Closure Type | Screw Cap |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Graduations | 5 to 50 mL |
Corning™ PYREX™ Conical-Bottom Glass Centrifuge Tubes: 40 mL Capacity
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Nonsterile; reusable.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 29 mm |
| Capacity (Metric) | 40 mL |
| No. per Case | 12 |
| Material | Borosilicate Glass |
| Sterility | Non-sterile |