Orbital Shakers
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (4)
- (7)
- (24)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (6)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (19)
- (12)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (7)
- (2)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (14)
- (3)
- (4)
- (2)
- (3)
- (28)
- (3)
- (5)
- (2)
- (51)
- (18)
- (3)
- (1)
- (3)
- (9)
- (3)
- (3)
- (4)
- (2)
- (10)
- (12)
- (13)
- (2)
- (94)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (12)
- (2)
- (2)
- (7)
- (11)
- (2)
- (1)
- (6)
- (3)
- (15)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (9)
- (3)
- (1)
- (4)
- (8)
- (1)
Filtered Search Results
OHAUS Mini-300 Orbital AdMat
Heavy duty standard footprint Orbital Shaker with Adhering Mat provides a flat platform.
Thermo Scientific™ Solaris 4000 R Large Incubated and Refrigerated Benchtop Orbital Shaker PROMO
Thermo Scientific™ Solaris Incubated and Refrigerated Benchtop Shakers have an intuitive touch screen display, programmability, and multi-language support. Peltier technology provides refrigerant-free cooling with quiet operation.
OHAUS Ratchet Orbital-Genie Shaker
Large footprint Orbital Shaker with Universal Ratcheting Clamps provides the flexibility for using a mix of different size and shape vessels on a single platform.
Thermo Scientific™ Solaris 2000 R Small Incubated and Refrigerated Benchtop Orbital Shaker PROMO
Thermo Scientific™ Solaris Incubated and Refrigerated Benchtop Shakers have an intuitive touch screen display, programmability, and multi-language support. Peltier technology provides refrigerant-free cooling with quiet operation.
Heidolph™ Reax Overhead Shaker
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Reax Overhead Shaker is ideal for processing and storing samples that tend to sediment. The fields of application range from environmental technology to paint processing and quality assurance in the materials industry.
| Load Bearing Capacity (Metric) | 30 kg |
|---|---|
| Length (Metric) Platform | 520 mm |
| Controller Type | Electronic |
| Voltage | 115 V |
| Temperature Range (English) | 41°F to 87.8°F |
| Temperature Range (Metric) | 5°C to 31°C |
| Speed Range | 1 to 16 rpm |
| Length (English) Platform | 20.47 in. |
OHAUS™ Digital Orbital Shaker
OHAUS™ Digital Orbital Shakers are available in two different varieties, both ideal for immunoassays and general microplate shaking
| Electrical Requirements | 120 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Description | Orbital Shaker |
| Plug Type | US Plug |
| Controller Type | Microprocessor |
| Wattage | 25 W |
| Material | Aluminum |
| Includes | Standard, 3-Prong Grounded Plug |
| Timer Range | 1 sec. to 160 hr. |
| Amperage | 5 A |
| Temperature Range (English) | 14°F to 140°F |
| Certifications/Compliance | CE |
| Shipping Weight (English) | 25 lb. |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +60°C |
| Display | LED |
| Height (English) | 4 in. |
OHAUS™ Analog Orbital Shaker
OHAUS™ Analog Orbital Shaker is an economical shaker designed for educational labs or basic shaking applications
Troemner™ Talboys™ Advanced Digital 1000-15 Orbital Shaker
Manufactured to the highest standards. The Troemner™ Talboys™ Talboys™ Advanced Digital 1000-15 Orbital Shaker can be run in cold rooms, incubators, and CO2 environments.
| Load Bearing Capacity (English) | 8 lb. |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 17 x 11 x 4 in. |
| Speed Control Accuracy | ± 2% above 100 rpm; ± 2 rpm below 100 rpm |
| Timer Range | 1 second to 160 hours |
| Orbit | 15 mm |
| Product Type | Orbital Shaker |
| Model | 1000-15 |
| Amperage | 5 A |
| Wattage | 25 W |
| Certifications/Compliance | TUV |
| Shipping Weight (English) | 25 lb. |
| Speed Range | 400 to 300 rpm |
| Dimensions (LxW) Platform | 8.75 x 11.75 in. |
Thermo Scientific™ Solaris™ Open Air Orbital Shaker PROMO
These orbital shakers set the new standard for reliability and technical innovation. Ruggedly built for demanding use, they combine a new ergonomic design with key feature enhancements that save you time, protect your process and drive your science forward.
Thermo Scientific™ CO2 Resistant Shaker Package PROMO
Benefit from reliable around-the-clock operation ideally suited to keep your cells alive and flourishing within your working environment.
OHAUS MultiPlate Genie
Digital high-speed vortex mixing microplate shaker handles up to 4 microplates or up to 8 plates with the optional accessory tray.
Troemner™ Talboys™ Advanced Digital 1000MP Microplate Shaker
Designed to be used in a variety of environmental conditions. The Troemner™ Talboys™ Advanced Digital 1000MP Microplate Shaker is ideal for immunoassays and general mircoplate shaking.
OHAUS Mini-100 Orbital-Genie
A Standard Footprint variable speed Orbital shaker with non-slip, rubber-coated platform with spill-proof edges.
OHAUS Mini-300 Orbital Ratch
Heavy duty standard footprint Orbital Shaker with Ratcheting Clamps provides the flexibility for using a mix of different size and shape vessels on a single platform.
Thermo Scientific™ MaxQ™ HP Incubated and Refrigerated Console Shakers
Perform shaking applications on 4L and 6L flasks with these incubated and refrigerated console shakers,which feature a foot pedal and large viewing window.
| Height (Metric) | 102.6 cm |
|---|---|
| Width (English) | 45 in. |
| Length (Metric) | 76.2 cm |
| Height (Metric) Interior | 47 cm |
| Width (English) Interior | 34.3 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 21.1 x 34.3 x 18.5 in. (53.6 x 87.1 x 47 cm) |
| Length (English) | 30 in. |
| Humidity Range | 0% at/below 31°C (87.8°F) |
| Width (Metric) | 114.3 cm |
| Width (Metric) Platform | 45.7 cm |
| Width (Metric) Interior | 87.1 cm |
| Length (English) Platform | 29.5 in. |
| Depth (Metric) Interior | 53.6 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 32 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 30 x 45 x 40.4 in. (76.2 x 114.3 x 102.6 cm) |
| Length (Metric) Platform | 74.9 cm |
| Temperature Range (English) | 41°F to 140°F, 39.2°F to 140°F |
| Certifications/Compliance | CE, cUL, UL |
| Shipping Weight (English) | 665 lb. |
| Depth (English) Interior | 21.1 in. |
| Speed Range | 25 to 525 rpm |
| Holds | 4 L, 6 L Flask |
| Height (English) Interior | 18.5 in. |
| Height (English) | 40.4 in. |
| Temperature Resolution | ±0.1°C |