Orbital Shakers
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (4)
- (7)
- (24)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (6)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (19)
- (12)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (7)
- (2)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (14)
- (3)
- (4)
- (2)
- (3)
- (28)
- (3)
- (5)
- (2)
- (51)
- (18)
- (3)
- (1)
- (3)
- (9)
- (3)
- (3)
- (4)
- (2)
- (10)
- (12)
- (13)
- (2)
- (94)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (12)
- (2)
- (2)
- (7)
- (11)
- (2)
- (1)
- (6)
- (3)
- (15)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (9)
- (3)
- (1)
- (4)
- (8)
- (1)
Filtered Search Results
OHAUS™ Rocking Shaker, 1 Tier
OHAUS Rocking Shakers are designed for use in a range of lab applications in a variety of environmental conditions. All models include a non-slip mat, and most models are available with a stacking tray option.
Thermo Scientific™ Digital Tube Rockers
Digital Tube Rocker is a precision-controlled platform mixer that accommodates double capacity in a compact footprint for smooth rocking and uniform suspension.
| Shipping Weight (Metric) | 4.5 kg |
|---|---|
| Platform Style | Tray |
| No. of Positions | 14 |
| Electrical Requirements | 100/240 V |
| Controller Type | Digital Control |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 411x144x146 mm (16.2 x 5.7 x 5.7 in.) |
| Material | Metal |
| Humidity Range | 20 to 85% |
| Includes | Dimple rubber mat 88882159 |
| Speed Control Accuracy | ±1 rpm |
| Product Type | Digital Tube Rocker |
| Motor Type | DC Motor |
| Model | Digital Tube Rocker |
| Amperage | 0.1 A |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Tube Size | 30 mm dia. |
| Weight (English) | 7.5 lb. |
| Shipping Weight (English) | 9.9 lb. |
| Speed Range | 2 to 40 rpm |
| Holds | Tubes |
| Display | Digital |
| Weight (Metric) | 3.4 kg |
Heidolph™ Titramax Vibrating Platform Shakers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Platform lab shaker with vibrating motion accepts load capacities of 2 or 5kg
| Height (Metric) | 125 mm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 115 V, 60 Hz |
| Timer Range | 1 to 120 min. |
| Product Type | Platform Shaker |
| Controller Type | Analog |
| Wattage | 31 W |
| Frequency | 60 Hz |
| Temperature Range (Metric) | 65°C |
| Speed Range | 150 to 1350 rpm |
| Height (English) | 4.9 in. |
OHAUS™ Extreme Shaker
OHAUS™ Extreme Shakers are ideal for environments up to 100% humidity, and CO2 incubators
OHAUS™ Thermal Shaker
OHAUS™ Thermal Shakers are designed for applications that require precise, high-speed shaking and temperature control
| Width (English) Platform | 6.4 in. |
|---|---|
| Height (Metric) | 13.7 cm |
| No. of Positions | 1 |
| Electrical Requirements | 110 V |
| Length (Metric) | 26.9 cm |
| Orbit | 3 mm |
| Controller Type | LCD Touchscreen |
| Width (Metric) | 26.2 cm |
| Width (Metric) Platform | 16.3 cm |
| Length (English) Platform | 4.7 in. |
| Includes | Modular Block (1.5 mL), Clear Rack, 3-Wire Cord/Plug |
| Length (Metric) Platform | 11.9 cm |
| Product Type | Thermal Shaker |
| Voltage | 120 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Speed Range | 300 to 3000 rpm |
| Holds | Modular Block |
Thermo Scientific™ Digital Tube Rocker with US Plug PROMO
The Digital Tube Rocker provides a digital display with adjustable angle and speed while saving benchtop space.
Eppendorf™ Eppendorf S41i - CO2 Shaker and Platform Bundle PROMO
Limited time savings on an S41i CO2 shaker and platform bundle with rugged, reliable shaking and easy cleaning.
Eppendorf™ CellXpert™ CS220 - Large Capacity CO2 Incubator Shaker
Accelerate your research with the Eppendorf™ CellXpert™ CS220 CO2 Incubator Shaker - the only CO2 incubator shaker with integrated 180°C sterilization. Achieve high flask capacity and reliable results with optimized lab space efficiency and low operating costs.
| Description | CO2 Range: 0.1% to 20% CO2, CO2 Sensor type: NDIR |
|---|---|
| Depth (English) | 31.7 in. |
| Temperature Accuracy | ± 0.4°C at 37°C |
| Size | 224 L |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 22.8 x 40.4 x 15.2 in. |
| Humidity Range | Active bidirection humidity control up to 85% relative humidity, non-condensing |
| Dimensions (LxW) Platform | 20.2 x 36.6 in. |
| Accuracy | CO2 Accuracy: ± 0.3% at 5% CO2 |
| Temperature Control | 0.1°C increments |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 18 kg |
| Refrigerated | No |
| Product Type | Incubator Shaker |
| Motor Type | Eppendorf X-drive |
| Voltage | 100/130 V |
| Model | CellXpert CS220 |
| Frequency | 50 to 60 Hz |
| Weight (English) | 522.5 lb. |
| Depth (English) Interior | 22.8 in. |
| Temperature Range (Metric) | 8°C above ambient to 60°C |
| Temperature Uniformity | ± 0.3°C at 37°C |
| Display | Color Touch Screen |
| Weight (Metric) | 237 kg |
Bel-Art™ Spindrive™ Orbital Vibrating Platform
Save the expense and eliminate the space requirements of another piece of lab equipment. Placed and centered on a magnetic stirrer, this platform operates as an orbital vibrator for plates, flasks, or other vessels.
Eppendorf™ New Brunswick S41i - CO2 Incubator Shaker
The New Brunswick S41i is the only shaker with CO2 control in the market with an integrated 120°C High-Temperature Disinfection system to protect your cells and experiments from contamination. It comes with a perforated shelf for simultaneous static incubation at the same time as shaking.
Boekel Scientific™ Orbitron Rotator
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Orbitron Rotator for use where gentle, low-foaming agitation and uniform mixing of lab samples are required.
| Width (English) | 12 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Plug Type | EU Plug |
| Length (English) | 12 in. |
| Wattage | 6 W |
| Width (Metric) | 30.5 cm |
| Length (English) Platform | 12 in. |
| Length (Metric) Platform | 30.5 cm |
| Refrigerated | No |
| Voltage | 115 VAC |
| Amperage | 0.5 A |
| Certifications/Compliance | CE, CSA, UL |
| Height (English) | 10 in. |
| Width (English) Platform | 12 in. |
| Height (Metric) | 25.4 cm |
| Load Bearing Capacity (English) | 2.25 lb. |
| Electrical Requirements | 115 V, 50/60 Hz |
| Depth (English) | 12 in. |
| Orbit | 1 mm |
| Material | Rugger Steel |
| Rotation | Nutating |
| Width (Metric) Platform | 30.5 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 1 kg |
| Product Type | Rotator |
| Depth (Metric) | 30.5 cm |
| Frequency | 50/60 Hz |
IBI Scientific™ Belly Button™ Orbital Platform Shaker
Compact liquid agitation shaker can be used in incubators, refrigerators, and on a crowded benchtop
IBI Scientific™ The Belly Dancer™ Orbita Platform Shaker Lab Start-Up Kits
Kits feature the Belly Dancer platform shaker and a choice of extension platform or tube mat
| Shipping Weight (Metric) | 8.6 kg |
|---|---|
| Height (Metric) | 23 cm |
| Load Bearing Capacity (English) | 20 lb. |
| Depth (English) | 15 in. |
| Orbit | 1 in. |
| Material | Cast Acrylic |
| Humidity Range | 97%, Non-condensing |
| Width (Metric) | 38 cm |
| Width (Metric) Platform | 30.4 cm |
| Length (English) Platform | 12 in. |
| Length (Metric) Platform | 30.4 cm |
| Product Type | Lab start-up kit |
| Depth (Metric) | 38 cm |
| Motor Type | DC |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 32°F to 104°F |
| Weight (English) | 16 lb. |
| Shipping Weight (English) | 19 lb. |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to 40°C |
| Speed Range | 0 to 100 rpm |
| Weight (Metric) | 7.2 kg |
| Height (English) | 9 in. |
IBI Scientific™ Belly Button™ Orbital Platform Shaker Lab Start-Up Kit
Kits feature the Belly Button platform shaker and a tube mat