Stirrer Accessories
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (7)
- (9)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (15)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (16)
- (6)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (15)
- (2)
- (15)
- (1)
- (23)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (13)
- (1)
- (2)
- (7)
- (17)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (28)
- (2)
- (28)
- (2)
- (1)
- (5)
- (12)
- (7)
- (18)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Accessories for Fisherbrand™ Isotemp RT Hotplate, RT Basic and Advanced Hotplate Stirrers
Optimize performance and flexibility
| For Use With (Equipment) | For use with RT Hotplate, RT Basic and Advanced Hotplate Stirrers |
|---|
Thermo Scientific™ Accessories for RT2 Hotplate, RT2 Basic and Advanced Hotplate Stirrers
Use these accessories to optimize the performance of your Thermo Scientific™ RT2 Hotplate, RT2 Basic and Advanced Hotplate Stirrers.
Fisherbrand™ Stirrer Chuck and Key Set
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Stirrer Chuck and Key Set for Fisherbrand Overhead Stirrers.
Fisherbrand™ Corrosion Resistant Shaft and Propellers for Overhead Stirrers
Will resist chemicals and prevent build-up.
| Diameter (English) | 0.39 in. |
|---|---|
| Type | Shaft with Propeller |
| For Use With (Equipment) | Overhead Stirrer |
| Diameter (Metric) | 1 cm |
| Type | White Silicone Plate Cover |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | RT Basic Series Magnetic Stirrer |
Heidolph™ Overhead Stirrer Impellers - Propeller Style
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Hei-TORQUE Propeller Style Impellers are recommended for applications which require average or high speed and medium to high viscosity; excellent mixing for homogenization and suspensions
| Type | Propeller Impeller |
|---|---|
| Diameter (Metric) Shaft | 0.8 cm |
| Diameter (English) Shaft | 0.31 in. |
| Weight (English) | 3 lb. |
| For Use With (Application) | Mixing tasks with medium or high viscosity, excellent mixing properties for homogenization and suspensions |
| Weight (Metric) | 48 oz. |
Heidolph™ Overhead Stirrer Accessory, Stir Shafts
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Stir shafts for use with various Heidolph overhead or magnetic stirrers
| Type | Stirrer Shaft |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Overhead Stirrer |
Heidolph™ Overhead Stirrer Impellers - Radial Flow Style
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Hei-TORQUE Radial Flow Impellers for applications which require an average speed and for mixing tasks with little or average viscosity up to < 500 mPa s; ideal for gassing
| Type | Radial Flow Impeller |
|---|---|
| Diameter (Metric) Shaft | 0.8 cm |
| Length (Metric) | 400 mm |
| Length (English) | 15.74 in. |
| Diameter (English) Shaft | 0.31 in. |
| Weight (English) | 3 lb. |
| For Use With (Application) | Mixing tasks and gassing of liquid, average viscosity |
| Weight (Metric) | 48 oz. |
Heidolph™ Hei-TORQUE Overhead Stirrer Impeller, Anchor-Type Impeller
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Hei-TORQUE Anchor-Type Overhead Stirrer Impeller is recommended for applications which require a low speed and tasks with medium or high viscosity.
Fisherbrand™ Compact Stand for Overhead Stirrers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Compact Stand for Overhead Stirrers for easy mounting of overhead stirrers.
Caframo™ Safety Stand for Overhead Stirrers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Wide base and H configuration Safety Stand gives superior stability when agitating viscous materials. For use with Caframo™ High Torque and Light Torque Overhead Stirrers.
| For Use With (Equipment) | Overhead Stirrer |
|---|---|
| Material | Cast Zinc, Aluminum |
| Coating | Chemical-resistant Epoxy Paint |
Caframo™ Clamp for Overhead Stirrer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Clamp for securing Caframo™ and Fisherbrand™ Overhead Stirrers.
Heidolph™ Hei-PLATE Mix 'n' Heat Magnetic Stirrer Hotplate Accessory, Temperature Sensor
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Temperature Sensor for measuring and regulating the temperature of the medium, providing precise temperature control.
| Type | Temperature Sensor |
|---|
| Diameter (Metric) Shaft | 0.6 cm |
|---|---|
| Diameter (English) Shaft | 0.23 in. |
| Material | PTFE |
Fisherbrand™ Propeller for Overhead Stirrers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Three-bladed Propeller for Overhead Stirrers for general purpose mixing.
| Includes | 4 set screws and allen key |
|---|---|
| Type | Blade Impeller |
| Diameter (English) Inner | 0.31 in. |
| For Use With (Equipment) | Electronic mixer |
| Diameter (Metric) Inner | 7.8 mm |
| Material | Electropolished Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Ideal for high speed, low to medium viscosity mixing |