Labware Detergents and Cleaners
- (22)
- (1)
- (1)
- (33)
- (1)
- (1)
- (109)
- (2)
- (43)
- (7)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (13)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (4)
- (4)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (3)
- (10)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (12)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (9)
- (3)
- (2)
- (11)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (2)
- (11)
- (1)
- (5)
- (1)
- (34)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (6)
- (4)
- (3)
- (5)
- (3)
- (4)
- (4)
- (5)
- (3)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (11)
- (67)
- (61)
- (4)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Extran™ 300 Detergent
Powerful, liquid concentrate specially formulated to remove stubborn contamination and burnt-on residues
| Form | Liquid |
|---|---|
| For Use With (Application) | Used on equipment and apparatus made of Glass, Plastic, Quartz, Porcelain, Ferrous Metals and Rubber |
| Appearance | Off-White |
MP Biomedicals™ 7X™-O-Matic Solution
7X™-O-Matic Solution was developed for safe and effective cleaning of laboratory instruments and glassware under pressure, heat and agitation (machine wash)
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| Form | Liquid |
| pH | 9 to 11 |
| Concentration | 7X |
| For Use With (Application) | Use on Glass, Plastic, benchtop equipment and tubing |
| Appearance | Clear to Light Yellow |
MilliporeSigma™ Extran™ MA 02
Use for manual cleaning. MilliporeSigma Extran™ MA 02 is a pH-neutral concentrated liquid that contains phosphates. Extran cleaning agents have a consistent composition and are biodegradable, with no residues, impurities, harsh chemicals or scents. (
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| Form | Concentrated Liquid |
| Container Type | Plastic |
| pH | 6 to 8 (5%, aq. soln.) |
| For Use With (Application) | Manual cleaning |
| Density | 1.07 g/cm3 (20°C) |
| Appearance | Colorless |
MilliporeSigma™ Extran™ MA 01
Use for manual cleaning. MilliporeSigma Extran™ MA 01 is an alkaline concentrated liquid. Extran cleaning agents have a consistent composition and are biodegradable, with no residues, impurities, harsh chemicals or scents. (Note: this product is iden
| Boiling Point | <100°C |
|---|---|
| Form | Concentrated Liquid |
| Container Type | Plastic |
| pH | 12.94 (undiluted), 11 to 12 (5%, aq. soln.) |
| For Use With (Application) | Manual cleaning |
| Density | 1.07 g/cm3 (20°C) |
| Appearance | Colorless |
| Vapor Pressure | <23.4 hPa (20°C) |
MilliporeSigma™ Extran™ AP 17
Remove all types of contamination, e.g. starch and protein residues. MilliporeSigma Extran™ AP 17 is an alkaline concentrated liquid for use in automatic washer machines. Biodegradable and residue-free. (Note: this product is very similar to and repl
| Composition | Free alkali (NH3) |
|---|---|
| Form | Concentrated Liquid |
| pH | 13 (aq. soln., 20°C) |
| Concentration | 4.3 to 5.3% |
| For Use With (Application) | Automatic washing |
| Density | 1.294 g/cm3 (20°C) |
| Appearance | Colorless |
MilliporeSigma™ Extran™ AP 11
Use for everyday cleaning of laboratory glassware and equipment. MilliporeSigma Extran™ AP 11 is a mildly alkaline powdered cleaning agent for automatic washers. Extran products are biodegradable, with no residues, impurities or harsh chemicals. (Not
| Form | Powdered Solid |
|---|---|
| pH | 11.3 (3 g/L aq. soln., 20°C) |
| For Use With (Application) | Automatic washing |
| Density | 700 kg/m3 |
| Appearance | White |
MP Biomedicals™ 7X™-PF-O-Matic Detergent
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
7X™-PF-O-Matic Detergent is a Phosphate Free detergent, specifically developed for safe and effective cleaning of laboratory instruments and glassware.
| Form | Liquid |
|---|---|
| Appearance | Dark Yellow |
MilliporeSigma™ Extran™ AP 21
Use as a pre-wash for removal of residues, a gentle cleaner in automatic washers, or a neutralizing rinse after an alkaline washing. MilliporeSigma Extran™ AP 21 is an acidic concentrated liquid with phosphoric acid. Extran products are biodegradable
| Composition | Phosphoric acid |
|---|---|
| Form | Concentrated Liquid |
| pH | 2.0 (2 g/L aq. soln., 20°C) |
| Concentration | 53 to 57% |
| For Use With (Application) | Prewash, Cleaning in automatic washers, Neutralizing rinse after alkaline washing |
| Density | 1.37 g/cm3 (20°C) |
| Appearance | Colorless |
MilliporeSigma™ Extran™ AP 22
Use when gentle conditions are required, e.g. removing deposits on taps, glass and sensitive metals. MilliporeSigma Extran™ AP 22 is an acidic concentrated liquid with citric acid. It works as a pre-wash, as a main wash to remove amines and proteins,
| Composition | Citric acid |
|---|---|
| Form | Concentrated Liquid |
| Container Type | Plastic container |
| pH | 3.0 (2 g/L aq. soln., 20°C) |
| Concentration | 32 to 35% |
| For Use With (Application) | Prewash, Cleaning in automatic washers, Neutralizing rinse after alkaline washing |
| Density | 1.15 g/cm3 (20°C) |
| Appearance | Colorless |
Epredia™ Lab Vision™ Tween™ 20 Detergent
Decrease background staining and enhances reagent spreading in automated and manual procedures with Epredia™ Lab Vision™ Tween™ 20 detergent.
MP Biomedicals™ 7X Cleaning Solution
Clean test tubes, petri-dishes, flasks, cylinders, burettes, pipettes, slide cover glasses, hypodermic syringes and all other types of laboratory glassware and surgical instruments. 7X Cleaning Solution is ideal for use whenever a high degree of cleanliness is required.
Cytiva Ettan™ IPGphor™ Strip Holder Cleaning Solution
Strip Holder Cleaning Solution is designed for mild cleaning of ceramic stripholders used for isoelectric focusing of protein samples
Epredia™ Lab Vision™ UltraVision™ DAB Away™
Remove stains and diaminobenzidine precipitate from your Epredia™ Autostainer using Epredia™ UltraVision™ DAB Away™. Apply to stained glassware, staining pads, and more.
MilliporeSigma™ Extran™ AP 12
Remove all types of contamination, especially starch and protein residues. MilliporeSigma Extran™ AP 12 is an alkaline powdered cleaning agent for automatic washers. Extran products are biodegradable, with no residues, impurities or harsh chemicals.
| Form | Powdered Solid |
|---|---|
| pH | 12.3 (3 g/L aq. soln., 20°C) |
| For Use With (Application) | Automatic washing |
| Density | 900 kg/m3 |
| Appearance | White |