Controlled Environments Wipes
High absorbance cleaning products with minimal shedding for use in cleanrooms and sterile environments. Suitable for general cleaning and spill control. Products include wipes, sponges, and wearable mitts in both disposable and reusable formats.
Material
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (10)
- (1)
- (13)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (5)
- (4)
- (1)
- (6)
- (24)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (269)
- (120)
- (1)
- (4)
- (2)
- (59)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (14)
- (8)
- (6)
- (2)
- (2)
- (4)
- (47)
- (1)
- (2)
- (4)
- (7)
- (4)
- (6)
- (1)
- (5)
- (6)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
Product Type
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (236)
- (74)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (32)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (4)
- (3)
- (3)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (5)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (69)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (13)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (53)
- (1)
- (3)
Length (English)
- (6)
- (33)
- (171)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (7)
- (5)
- (4)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (39)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (33)
- (1)
- (1)
- (25)
- (5)
- (1)
- (12)
- (1)
- (313)
- (4)
- (1)
Length (Metric)
- (1)
- (23)
- (8)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (10)
- (15)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (2)
- (7)
- (5)
- (9)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (81)
- (46)
- (170)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (11)
- (1)
- (19)
- (3)
- (3)
- (33)
- (5)
- (35)
- (80)
- (13)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
Width (English)
- (7)
- (4)
- (39)
- (165)
- (1)
- (1)
- (6)
- (5)
- (4)
- (15)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (46)
- (2)
- (2)
- (5)
- (36)
- (22)
- (1)
- (19)
- (299)
- (2)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
61
–
75
of
504
results
| Basis Weight | 17.6 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Lightweight wafer separator material, wiping of catheters, heart valves and other biomedical devices, cleaning of lab equipment |
| Material | Wood Pulp |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/05, REACH |
| For Use With (Application) | For ISO Class 6 cleanroom applications |
| Absorbancy | Highly absorbent |
| Basis Weight | 12 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Wiping of catheters, heart valves and other biomedical devices, cleaning of lab equipment, tray liner and wet bench material, wiping of catheters, heart valves, and other biomedical devices |
| Product Type | Cleanroom Wipe |
| Material | Manila Hemp |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/05, REACH |
| For Use With (Application) | For ISO Class 6 cleanroom applications, economical choice for spill control |
| Absorbancy | Highly absorbent |
| Basis Weight | 107 |
|---|---|
| Product Type | Cleanroom Wipe |
| Color | White |
| Material | Polyester Knit |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/05, REACH |
| Edges | Knife cut |
Berkshire™ Sterile SatPax™ 1000 Presaturated Wipers
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
For use in ISO Class 5 (Class 100) applications
| Basis Weight | 151 |
|---|---|
| Product Type | Cleanroom Wipe |
| Material | Polyester Knit |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/05, REACH |
| For Use With (Application) | CD and DVD manufacturing operations |
| Sterility | Non-sterile |
| Width (English) | 9 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 22.86 cm |
| For Use With (Equipment) | For safe cleaning of static sensitive assemblies, such as wafer transfer chambers in vacuum tools |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Polyurethane Foam |
| For Use With (Application) | For cleaning critical tools and assemblies, Class 10 |
| Width (Metric) | 22.86 cm |
| Dimensions (L x W) | 9 x 9 in. |
Foamtec MiraWIPE™ Wipers
Suitable for disinfection of vacuum chambers, medical devices and cleanrooms
| Product Type | Cleanroom Wipe |
|---|---|
| Material | Polyester |
| Basis Weight | 69 |
|---|---|
| Product Type | Dry Wipe |
| Material | Polyester Cellulose |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000, 13485:2003, 14001:2004 and OHSAS 18001:1999 |
| For Use With (Application) | Designed for general purpose wiping where economy and cleanliness are of critical importance, ideal for applications where high absorbency and low extractables are prime considerations |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Basis Weight | 67 |
|---|---|
| Product Type | Dry Wipe |
| Material | Polyester Cellulose |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000, 13485:2003, 14001:2004 and OHSAS 18001:1999 |
| For Use With (Application) | Designed for critical environments where low particle generation and high absorbency are prime considerations, excellent for use in facilities for integrated circuit, printed circuit board and electronic components fabrications |
STERIS Spor-Klenz™ Ready-To-Use Disinfectant Wipes
Spor-Klenz™ RTU Disinfectant wipes kill a broad spectrum of common bacteria, fungi, and viruses.
Fisherbrand™ Polypropylene Cleanroom Wipes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Polypropylene Cleanroom Wipes are extremely clean, free of additives and feature a very high level of absorbency.
Fisherbrand™ Sterile Sealed Edge Polyester Knit Wipes
Manufactured from 100% polyester providing a tough, absorbent, and abrasion resistant product.
Fisherbrand™ Polypropylene Cleanroom Wipe
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Engineered to absorb oil and other tough to clean chemicals
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 11 in. |
| Product Type | Cleanroom Wipe |
| Material | Polypropylene |
| Ply | 1-ply |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Width (Metric) | 27.94 cm |
Contec™ ReFIBE™ Wipes
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Contec™ ReFIBE™ Wipes are made from 100% recycled plastic bottles, making them a sustainable single-use option for critical manufacturers in the Life Sciences, Pharmaceutical, Medical Device, and Semi-Conductor industries.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Basis Weight | 124 gsm |
| Product Type | Cleanroom Wiper |
| Color | White |
| Material | Recycled Polyester |
| Ply | 1-ply |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Edges | Laser cut |