Controlled Environments Wipes
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (10)
- (1)
- (13)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (5)
- (4)
- (1)
- (6)
- (24)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (269)
- (120)
- (1)
- (4)
- (2)
- (59)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (14)
- (8)
- (6)
- (2)
- (2)
- (4)
- (47)
- (1)
- (2)
- (4)
- (7)
- (4)
- (6)
- (1)
- (5)
- (6)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (236)
- (74)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (32)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (4)
- (3)
- (3)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (5)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (69)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (13)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (53)
- (1)
- (3)
- (6)
- (33)
- (171)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (7)
- (5)
- (4)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (39)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (33)
- (1)
- (1)
- (25)
- (5)
- (1)
- (12)
- (1)
- (313)
- (4)
- (1)
- (1)
- (23)
- (8)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (10)
- (15)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (2)
- (7)
- (5)
- (9)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (81)
- (46)
- (170)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (11)
- (1)
- (19)
- (3)
- (3)
- (33)
- (5)
- (35)
- (80)
- (13)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (39)
- (165)
- (1)
- (1)
- (6)
- (5)
- (4)
- (15)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (46)
- (2)
- (2)
- (5)
- (36)
- (22)
- (1)
- (19)
- (299)
- (2)
Filtered Search Results
Contec™ Cannister for SATWIPES™ Presaturated Wipes
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cannister for use with Contec™ SATWIPES™ Presaturated Wipes.
Contec™ Amplitude™ Kappa™ Wipes
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provide an exceptional level of cleanliness, sorbency and softness. Contec™ Amplitude™ Kappa™ Wipes are used for wiping delicate surfaces and sensitive components, as well as for other applications. A special hydroentangled process washes the Amplitude Kappa fabric, which is made of 55% polyester and 45% lyocell.
| Material | Lyocell, Polyester |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ISO Class 5 |
| For Use With (Application) | Cleanroom |
Contec PROSAT Meltblown Polypropylene Wipes
These wipes are presaturated with 70% denatured ethanol and 30% DI water. The microsized filaments provide exceptional particle removal.
Contec PROSAT™ Sterile™ Polynit Heatseal Wipes
PROSAT™ Sterile™ Polynit Heatseal Wipes are manufactured from 100% knitted textured polyester with laser-cut sealed edges for very low levels of particles and fibers. The wipes are presaturated with a blend of 70% IPA and 30% Water for Injection (WFI) for added assurance and compliance.
Contec™ Amplitude™ Sigma™ Plus Cleanroom Wipes
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Maintain a high level of strength either wet or dry. Contec™ Amplitude™ Sigma™ Plus Cleanroom Wipes are excellent for use in general cleaning and spill pickup.
| Product Type | Cleanroom Wipe |
|---|---|
| Material | Polyester Cellulose |
| Certifications/Compliance | ISO Class 6 and 8 |
| For Use With (Application) | Cleanroom |
Contec™ StatZorb™ Wipes
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Electrostatic-dissipative polyester wipes
Contec™ Polynit-Z Wipes
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Wipe and clean the surfaces of process tools and other equipment. Contec™ Polynit-Z Wipes are ideal for general purpose cleaning and wiping of interior or exterior surfaces in ISO Class 3 to 4 (Class 1 to 10) applications.
Micronova™ PolyMitt™ Irradiated Cleaning Mitt Wipe
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
An irradiated cleaning mitt that offers the versatility of a high quality wipe with the convenience and security of a glove for simplified cleaning around hard to reach areas in the cleanroom. Available with a choice of fabrics for specialized cleaning.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Laundry instructions -- Item may be laundered and reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180 degree C. |
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Product Type | Irradiated Mitt Wipe |
| Color | White |
| Length (English) | 12 in. |
| Packaging Quantity | 24/Cs. |
| For Use With (Application) | Cleaning Mitt for Cleanroom and Controlled Environment Surfaces |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
| Width (Metric) | 20.3 cm |
| Dimensions (L x W) | 30.5 x 20.3 cm (12 x 8 in.) |
Contec™ PROSAT™ Wipes with CyQuanol™ (Meltblown Polypropylene)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Meltblown polypropylene wipes presaturated with blend of quaternary ammonium and ethyl alcohol.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Construction | Meltblown Nonwoven |
| Width (English) | 9 in. |
| Length (Metric) | 280 mm |
| Color | White |
| Saturation Solution | Quaternary Ammonium and Ethyl Alcohol |
| Length (English) | 11 in. |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 230 mm |
| Basis Weight | 36 g/m2 |
| Product Type | Pre-saturated Wipe |
| Container Type | Pouch |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Dimensions (L x W) | 9 x 11 in. |
Contec PROSAT™ Polynit Heatseal Wipes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
100% no-run interlock knit polyester wipes presaturated with 70% IPA and 30% DI water
Contec™ Bemcot™ M-3 and S2 Wipes
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Clean sensitive electrical equipment in cleanroom environments. The Contec™ Bemcot™ M-3 and S2 Wipes are extremely absorbent, soft and low linting. An apertured surface promotes particle removal.
| Length (Metric) | 25.4 cm |
|---|---|
| Length (English) | 10 in. |
| Material | Rayon |
| Certifications/Compliance | ISO Class 6 and 8 |
| For Use With (Application) | Designed for use on sensitive electrical equipment, and in compact disk and magnetic tape industries |
| Width (Metric) | 25.4 cm |
| Dimensions (L x W) | 10 x 10 in. |
Contec Anticon™ Gold StandardWeight™ Wipes
100% no-run interlock knit polyester wipes with sealed edges
Contec™ Amplitude™ Theta™ Cleanroom Wipes
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provide economical, absorbent wipes for general cleaning applications. Contec™ Amplitude™ Theta™ Cleanroom Wipes are made of lightweight spunlaced cellulose/polyester. They balance durability and sorbency.
| Basis Weight | 51 |
|---|---|
| Product Type | Cleanroom Wipe |
| Material | Hydroentangled Polyester Cellulose |
| For Use With (Application) | Cleanroom |
| Sterility | Non-sterile |
| Absorbancy | Intrinsic: 5.1mL/g; Extrinsic: 249mL/m² |
Contec™ Anticon™ Milliester™ Polyester Wipers, Standard Weight
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
High-strength, low-linting for use in less critical applications such as cleaning of printers and other equipment and removal of sealants
Contec™ PROSAT™ Presaturated Wipes in SatBox™ Containers
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Reduce solvent usage with presatured wipes. Contec™ PROSAT™ Presaturated Wipes in SatBox™ Containers are ideal for wiping process tools and other equipment, as well as many other cleaning applications in critical environments. The reusable SatBox container is made from high-density polypropylene and reduces solvent evaporation.