Washer and Cleaner Accessories
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (21)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (11)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (69)
- (24)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (5)
- (5)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (18)
- (6)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (22)
- (5)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Labconco™ Glassware Washer Rack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Racks for use with Labconco Glassware Washers with CleanWorks OS
| Product Type | Rack |
|---|---|
| Quantity | 1/Ea. |
| Material | Stainless Steel |
Labconco™ Glassware Washer Insert
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Inserts, Racks, and other accessories for use with Labconco Glassware Washers with CleanWorks OS.
| Product Type | Insert |
|---|---|
| Quantity | 1/Ea. |
| Material | Stainless Steel |
Branson Ultrasonics™ Cleaning Bath Accessory, Mesh Baskets
For use with Bransonic ultrasonic cleaners
| Type | Mesh Basket |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Ideal for cleaning small parts |
Labconco™ Washer Inserts
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For use with Labconco FlaskScrubber™ and SteamScrubber™ Washers
| Quantity | Each |
|---|
Labconco™ Washer Racks
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For use with Labconco FlaskScrubber™ and SteamScrubber™ Washers
| Quantity | Each |
|---|---|
| Material | Stainless Steel (304) |
SP Scientific Hotpack Glassware Washer Accessories
Accessories designed for use with Hotpack™ Undercounter, Freestanding and Vertical Stacking Glassware washers safeguard flasks, beakers, test tubes, bottles, Petri dishes, and more.
| For Use With (Application) | Washing Lab Glassware |
|---|
Fisherbrand™ Immersion Basket with Handle
Facilitates complete immersion within S-line Ultrasonic Cleaner baths. Fisherbrand™ Immersion Baskets with Handle are manufactured from stainless steel.
Labconco™ Flaskscrubber™ Multipin Labware Inserts
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Multipin insert converts spindle rack of Flaskscrubber to conveniently hold wide-mouth glassware.
Labconco™ SteamScrubber™ Labware Inserts
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Hold a variety of wider-mouth flasks, beakers and other labware in inverted position
| Quantity | Each |
|---|
Labconco™ FlaskScrubber™ Pipet Inserts
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Wash and dry pipets inside and out
| For Use With (Equipment) | FlaskScrubber™, FlaskScrubber™ Vantage series, SteamScrubber™ glassware washer |
|---|---|
| Product Type | Pipet Insert |
| Quantity | Each |
| Material | Stainless Steel (304) |
| For Use With (Application) | Used for direct injection cleaning of pipets |
Labconco™ Small Spindles with Clips
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Holds narrowneck glassware for thorough cleaning in FlaskScrubber Glassware Washers.
Labconco™ SteamScrubber Starter Kit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Outfit a SteamScrubber Glassware Washer to wash a variety of wide-mouth labware.
Labconco™ FlaskScrubber Analytical Laboratory Kit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Outfit a FlaskScrubber to produce contaminate-free labware for use in sensitive analytical techniques.
Labconco™ Washer Install Kit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The freestanding washer install kit has everything needed for a smooth installation.
| Weight (Metric) Shipping | 1.1 kg |
|---|---|
| Height (Metric) | 5.1 cm |
| Depth (English) | 12 in. |
| Width (English) | 8 in. |
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Color | Silver |
| Length (English) | 12 in. |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel |
| Width (Metric) | 20.3 cm |
| Includes | Electrical Panel Assembly, 230 V Harness, 8.5 ft. Tubing, 3/4 GHT X 3/4 NPT Brass Adapter, Hose Clamps, Garden Hose Adapters |
| Weight (English) Shipping | 2.5 lb. |
| For Use With (Equipment) | Labconco Glassware Washer |
| Product Type | Freestanding Washer Installation Kit |
| Depth (Metric) | 30.5 cm |
| Voltage | 115 V |
| Model | FlaskScrubber and SteamScrubber |
| Coating | None |
| Height (English) | 2 in. |
| Product Line | Labconco FlaskScrubber and SteamScrubber |
Labconco™ Glassware Washer Accessory, Lower Spindle Rack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Outfit your glassware washer with a Labconco Lower Spindle Rack to provide a secure fit during direct injection cleaning.