Desks and Tables
Filtered Search Results
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Maple Table with ChemGuard Top
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for middle school or for use with milder chemicals. Diversified Spaces™ Maple Tables with ChemGuard Tops incorporates the decorative features of high pressure laminate into a durable, chemical resistant surfacing material.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Color | Maple |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Maple |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Includes | 2-book compartments |
| Top Style | 1.25 in. ChemGuard |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | No |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Frame Material | Maple |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
| Height (English) | 30 in. |
Diversified Spaces™ 12-Station Service Center
Science Education
A science education product.
A science education product.
Double-faced table that provide a fully equipped science center for 12 students. Diversified Spaces™™ 12-Station Service Center is constructed of solid oak, oak and hardwood veneers.
| Plug Type | 6 GFI protected AC duplex receptacles |
|---|---|
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Lab Table |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Total Positions | 12 |
| No. of Doors | 6 |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Chemical Resistant, Earth-friendly UV |
| Dimensions (D x W x H) | 48 x 198 x 36 in. |
Diversified Spaces™ 16-Station Service Center
Science Education
A science education product.
A science education product.
Double-faced table that provides a fully equipped science center for 16 students. Diversified Spaces™™ 16-Station Service Center is constructed of solid oak, oak and hardwood veneers.
| Plug Type | 8 GFI protected AC duplex receptacles |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Color | Oak |
| Material | Oak with Oak Veneer, Solid Epoxy |
| Dimensions (D x W x H) | 48 x 264 x 36 in. |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Lab Table |
| With Casters | No |
| Voltage | 110 V |
| Total Positions | 16 |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Chemical Resistant, Earth-friendly UV |
Diversified Spaces™ 2-Station Service Center, Single Faced
Science Education
A science education product.
A science education product.
Single-faced table that provides a fully equipped science center for two students. Diversified Spaces™™ 2-Station Service Center, Single Faced is constructed of solid oak, and hardwood veneers.
| Plug Type | 1 GFI protected AC duplex receptacle |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Color | Oak |
| Material | Oak with Hardwood Veneer |
| Dimensions (D x W x H) | 30 x 66 x 36 in. |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Lab Table |
| With Casters | No |
| Voltage | 110 V |
| Total Positions | 2 |
| No. of Doors | 1 |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Chemical Resistant, Earth-friendly UV |
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Oak Table with Plastic Laminate Top: Leg Brace, Stretcher and Caster Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Offers an excellent work surface that wears exceptionally well under normal use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Plastic Laminate Tops are widely used for student science tables.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Options Available | Leg brace, stretcher and casters |
| Color | Oak |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Red Oak |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Includes | 2-book compartments, leg braces, stretchers and casters |
| Top Style | 1.25 in. Plastic Laminate |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | Yes |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Frame Material | Red Oak |
| Wheel Type | 3 in. locking swivel casters |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
| Height (English) | 33 in. |
Diversified Spaces™ 8-Station Service Center
Science Education
A science education product.
A science education product.
Double-faced table that provides a fully equipped science center for eight students. Diversified Spaces™™ 8-Station Service Center is constructed of solid oak, oak and hardwood veneers
| Plug Type | 4 GFI protected AC duplex receptacles |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Color | Oak |
| Material | Oak, Hardwood and Oak Veneer |
| Dimensions (D x W x H) | 48 x 132 x 36 in. |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Lab Table |
| With Casters | No |
| Voltage | 110 V |
| Total Positions | 8 |
| No. of Doors | 4 |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Chemical Resistant, Earth-friendly UV |
Diversified Spaces™ Maple Table with Plain Apron and ChemGuard Top: Leg Brace Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for middle school or for use with milder chemicals. Diversified Spaces™ Maple Tables with ChemGuard Tops incorporates the decorative features of high pressure laminate into a durable, chemical resistant surfacing material.
| Includes | Leg Brace |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Top Style | ChemGuard |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Maple |
| Style | Plain Apron |
| Material | Maple |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | Middle school or for use with milder chemicals |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ Maple Table with Plain Apron and Solid Epoxy Top: Leg Brace and Stretcher Option
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Solid Epoxy tops are impervious to normal laboratory chemicals and heat. Diversified Spaces™ Maple Tables with Epoxy Tops are ideal for high school and above with gas and other heat producing processes.
| Includes | Leg Brace and Stretcher |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Top Style | Solid Epoxy |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Maple |
| Style | Plain Apron |
| Material | Maple |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | High school and above with gas and other heat producing processes |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ Four-Book Compartment Oak Table with Plastic Laminate Top: Leg Brace Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Offers an excellent work surface that wears exceptionally well under normal use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Plastic Laminate Tops are widely used for student science tables.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Depth (English) | 42 in. |
| Options Available | Leg brace |
| Color | Oak |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Red Oak |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Top Style | 1.25 in. Plastic Laminate |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | No |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Frame Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Oak Table with Solid Epoxy Top: 34 in. Height
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for high school and above with gas and other heat producting processes. Diversified Spaces™ Oak Table with Solid Epoxy Top is impervious to normal laboratory chemicals, heat and moisture.
Diversified Spaces™ Wall Mounted Tool Storage
Science Education
A science education product.
A science education product.
Made of three sections, with the middle section mounted to the wall and the hinged outside section can be closed and locked. The plywood cabinet is lined with a pegboard interior to allow flexible arrangements of tools
Diversified Spaces™ Four-Book Compartment Oak Table with Plastic Laminate Top: Leg Brace, Stretcher and Caster Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Offers an excellent work surface that wears exceptionally well under normal use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Plastic Laminate Tops are widely used for student science tables.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Depth (English) | 42 in. |
| Options Available | Leg brace, stretcher and casters |
| Color | Oak |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Red Oak |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Top Style | 1.25 in. Plastic Laminate |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | Yes |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Frame Material | Red Oak |
| Wheel Type | 3 in. locking swivel casters |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
| Height (English) | 33 in. |
Diversified Spaces™ Maple Table with Plain Apron and Plastic Laminate Top: Leg Brace and Electrical Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Offers an excellent work surface that wears exceptionally well under normal use. Diversified Spaces™ Maple Tables with Plastic Laminate Tops are widely used for student science tables.
| Includes | Leg Brace and UL rated electrical |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Maple |
| Style | Plain Apron |
| Material | Maple |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | Grade school science tables or lecture areas |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ Four-Book Compartment Oak Table with Solid Phenolic Top: Leg Brace Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for high school and above with low temperature use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Phelonic Tops are designed for use as counter tops, pegboards and reagent racks.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Depth (English) | 42 in. |
| Options Available | Leg brace |
| Color | Oak |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Red Oak |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Top Style | 1 in. Solid Phenolic |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | No |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Frame Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Oak Table with Plastic Laminate Top: 34 in. Height
Science Education
A science education product.
A science education product.
Offers an excellent work surface that wears exceptionally well under normal use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Plastic Laminate Tops are widely used for student science tables.