Shelving Posts and Accessories
- (1)
- (3)
- (12)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (12)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (12)
- (29)
- (1)
- (21)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (7)
- (1)
- (6)
- (2)
- (10)
- (1)
- (8)
- (2)
- (4)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (13)
- (22)
- (22)
- (3)
- (8)
- (4)
- (5)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (51)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (3)
- (1)
- (9)
- (148)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (77)
- (126)
- (2)
- (1)
- (4)
- (21)
- (38)
- (3)
- (26)
- (1)
- (2)
- (42)
- (13)
- (158)
- (12)
- (3)
- (32)
- (1)
- (4)
- (62)
- (21)
- (151)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (49)
- (1)
- (1)
- (9)
Filtered Search Results
Metro™ Super Erecta™ Wire Shelving Accessory, Grounding Cable
Cable provides electrostatic discharge.
| Product Type | Mobile Shelving Post |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Metro™ Super Erecta™ stem casters |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Autoclavable and Cart Washable Applications |
| Includes | 74 in. High stationary posts and connecting hardware |
|---|---|
| Height (Metric) | 1880 mm |
| Product Type | Stationary End Unit Kit |
| Height (English) | 74 in. |
Metro™ SmartWall Flatware/Instrument Cylinder Holder, Metroseal Gray Epoxy
Add flatware storage capabilities to your SmartWall Wall System with SmartWall Flatware/Instrument Cylinder Holder.
Metro™ Super Erecta 8 in. High Shelf Divider for Wire Shelves
Super Erecta 8 in. High Shelf Divider for Wire Shelves keep contents organized.
| Height (Metric) | 218.44 mm |
|---|---|
| Warranty | Product will be free from defects in material and workmanship under normal use, service and maintenance for a period of one (1) year from the date of shipment of the Product by Seller, unless otherwise specified by Seller in writing. |
| Width (English) | 2 in. |
| Product Type | Shelf Divider for Wire Shelves |
| For Use With (Equipment) | Super Erecta Shelving |
| Color | Gray |
| Material | Epoxy-coated Steel |
| For Use With (Application) | All Laboratory and Clean Room Non-Autoclavable Applications |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Height (English) | 8 in. |
Metro™ Double-Deep qwikTRAK™ Mobile Unit Kits
Kit provides components for shelving units that fit on tracks for added mobility
| Includes | Eight 74 in. high up posts, four V-groove casters, one Stainless Steel center channel caster assembly, donut bumpers, tie bar brackets and other hardware |
|---|---|
| Product Type | Mobile Unit Kit |
Metro™ Double-Deep Top-Track Mobile Unit Kits
Kit provides components for shelving units that fit on tracks for added mobility
| Includes | Posts, casters/channel caster assembly, donut bumpers, roller bearing assemblies, tie-together hardware to connect double-deep Top-Track™ two mobile units |
|---|---|
| Description | Chrome plated |
| Product Type | Mobile Unit Kit |
| For Use With (Equipment) | Metro™ Super Erecta™, Super Adjustable™ shelving system |
| Material | Chrome |
Metro™ SmartWall Tray Drying Rack
SmartWall Tray Drying Racks can easily create a fast, sanitary drying system.
| Height (Metric) | 258.76 mm |
|---|---|
| Warranty | Product will be free from defects in material and workmanship under normal use, service and maintenance for a period of one (1) year from the date of shipment of the Product by Seller, unless otherwise specified by Seller in writing. |
| Width (English) | 14.5625 in. |
| Product Type | Tray Drying Rack |
| For Use With (Equipment) | SmartWall Shelving |
| Color | Gray |
| Material | Epoxy-coated Steel |
| For Use With (Application) | All Laboratory and Clean Room Non-Autoclavable Applications |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 369.8875 mm |
| Height (English) | 10 in. |
Metro™ SmartWall Flat Grid Shelf, Metroseal Gray Epoxy, 12 x 24 in.
Keep small supplies and tools within reach with the SmartWall Flat Grid Shelf.
Metro™ SmartWall Slanted Lid Holder/Drying Shelf, Metroseal Gray Epoxy
SmartWall Slanted Lid Holder/Drying Shelf is the perfect solution storing and drying larger lids and dishes as part of your SmartWall System.
| Product Type | Mobile Unit Kit |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Metro™ MetroMax i™ and Q™ Top-Track™ system |
Metro™ Super Erecta Direct Wall Mount Single Shelf Bracket
Create a wall-mounted shelving system using Metro Super Erecta Shelving with Super Erecta Direct Wall Mount Single Shelf Brackets.
| Load Bearing Capacity (English) | 250 lb. |
|---|---|
| Height (Metric) | 187.325 mm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 113 kg |
| Warranty | Product will be free from defects in material and workmanship under normal use, service and maintenance for a period of one (1) year from the date of shipment of the Product by Seller, unless otherwise specified by Seller in writing. |
| Width (English) | 2.25 in. |
| Product Type | Direct Wall Mount Single Shelf Bracket |
| For Use With (Equipment) | Super Erecta Shelving |
| Color | Gray |
| Material | Epoxy-coated Steel |
| For Use With (Application) | All Laboratory and Clean Room Non-Autoclavable Applications |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 57.15 mm |
| Height (English) | 7.375 in. |
Metro™ Double-Deep qwikTRAK™ Stationary End Unit Kits
Connects end units to tracks and anchors tracks to floor
| Includes | 74 in. High stationary posts and connecting hardware to connect double-deep qwikTRAK™ stationary end units to track and anchors track to floor |
|---|---|
| Product Type | Stationary End Unit Kit |