PCR Supplies
Filtered Search Results
Invitrogen™ Platinum™ Taq DNA Polymerase
Invitrogen Platinum Taq DNA Polymerase is a convenient and reliable 'hot start' thermostable DNA polymerase for PCR that provides enhanced specificity over that of Taq DNA Polymerase.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Polymerase | Platinum Taq DNA Polymerase |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | Low |
| Fidelity (vs. Taq) | 1X |
| Format | Tube |
| Size (Final Product) | 5 kb or less |
| Reaction Format | Separate Components |
| Product Type | DNA Polymerase |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Overhang | 3'-A |
| Starting Material | DNA |
| For Use With (Application) | Hot-start PCR |
| Exonuclease Activity | 5' - 3' |
Applied Biosystems™ TaqMan™ Genotyping Master Mix
Optimized for end-point fluorescence detection in SNP genotyping applications.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Fidelity (vs. Taq) | 2 X |
| Purity or Quality Grade | UP (Ultra Pure) |
| Concentration | 2X |
| For Use With (Application) | Genotyping |
| PCR Method | qPCR |
| Detection Method | Primer-probe |
| Polymerase | AmpliTaq Gold DNA Polymerase |
| Genotyping Target | Copy Number Variants, SNPs (Unknown or Numerous), Drug Metabolizing Enzymes, SNPs (Known) |
| Product Type | Genotyping Master Mix |
| Passive Reference Dye | ROX (Pre-mixed) |
| For Use With (Equipment) | Applied Biosystems StepOnePlus™ Fast Real-Time PCR System, QuantStudio™ 12k Flex, QuantStudio™ 3, QuantStudio™ 5, QuantStudio™ 6 Flex, QuantStudio™ 7 |
| Sample Type | DNA (Genomic) |
| Reaction Speed | Standard |
| Technique | SNP Genotyping (Real-Time PCR-Based), CNV (Copy Number Variation) |
| Product Line | TaqMan |
Thermo Scientific™ Phusion Blood Direct PCR Master Mix
Thermo Scientific Phusion Blood Direct PCR Master Mix is designed for amplification of DNA from whole blood. It eliminates the need for a separate DNA purification step prior to PCR.
| Shipping Condition | Wet or Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Includes Label or Dye | Yes |
| Overhang | Blunt |
| Concentration | 2X |
| For Use With (Application) | Genotyping |
| PCR Method | Direct PCR |
| Polymerase | Phusion Blood II DNA Polymerase |
| Reaction Format | SuperMix or Master Mix |
| Product Type | Direct PCR Master Mix |
| Sample Type | Blood |
| Reaction Speed | Fast |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Starting Material | DNA |
Thermo Scientific™ DNA Polymerase I (10 U/μL)
DNA Polymerase I is a template-dependent DNA polymerase which catalyzes 5'→3' synthesis of DNA.
| Polymerase | DNA Polymerase I |
|---|---|
| Description | DNA Polymerase I |
| Concentration | 10 U/μL |
Applied Biosystems™ TaqMan™ β-Actin Detection Reagents
TaqMan™ β-Actin Detection Reagents
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ TaqMan™ hPSC Scorecard™ Kit, Fast 96-well
TaqMan™ hPSC Scorecard™ Kit, Fast 96-well
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Platinum™ Taq DNA Polymerase, High Fidelity
Platinum Taq DNA Polymerase, High Fidelity, is ideal for amplification of DNA fragments when high yields and robust amplification are required.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Polymerase | Platinum Taq DNA Polymerase High Fidelity |
| GC-Rich PCR Performance | Low |
| Fidelity (vs. Taq) | 6X |
| Size (Final Product) | 20 kb or less |
| Reaction Format | Separate Components |
| Reaction Speed | Standard |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| For Use With (Application) | Hot-start PCR,High-fidelity PCR |
| Detection Method | Primer-probe |
Invitrogen™ Taq DNA Polymerase, recombinant
Taq DNA Polymerase is a thermostable enzyme that synthesizes DNA from single-stranded templates in the presence of dNTPs and a primer.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | Low |
| Fidelity (vs. Taq) | 1X |
| Overhang | 3'-A |
| Concentration | 5 U/μL |
| For Use With (Application) | Standard PCR |
| PCR Method | qPCR,Standard PCR |
| Exonuclease Activity | 5' - 3' |
| Polymerase | Taq DNA Polymerase |
| Format | Stand-alone enzyme |
| Size (Final Product) | 5 kb or less |
| Reaction Format | Separate Components |
| Product Type | DNA Polymerase |
| Reaction Speed | Standard |
| Hot Start | No |
| Starting Material | DNA |
Applied Biosystems™ AmpliTaq Gold™ Fast PCR Master Mix
The Applied Biosystems AmpliTaq Gold Fast PCR Master Mix is a premix, hot start chemistry for end-point PCR analysis.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Fidelity (vs. Taq) | 1X |
| Overhang | 3'-A |
| Concentration | 2X |
| For Use With (Application) | Cloning,Hot-start PCR |
| Exonuclease Activity | 5' - 3' |
| Polymerase | AmpliTaq Gold DNA Polymerase |
| Size (Final Product) | 1.5 kb or less |
| Reaction Format | SuperMix or Master Mix |
| Product Type | Fast PCR Master Mix |
| Reaction Speed | Fast |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Starting Material | DNA |
Invitrogen™ ChargeSwitch™ PCR Clean-Up Kit
ChargeSwitch PCR Clean-Up Kit is the fastest and most effective method of removing primers, unincorporated dNTPs, thermostable polymerases and salts.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Target | DNA from Enzymatic Reactions (e.g. PCR) |
| Content And Storage | The ChargeSwitch™ PCR Clean-Up Kit is shipped at room temperature. Upon receipt, store all components at room temperature. All components are guaranteed stable for 6 months when stored properly. |
| Format | Kit |
| Product Type | PCR Clean-Up Kit |
| Sample Type | PCR Products |
| Isolation Technology | ChargeSwitch™ Chemistry |
| Run Time | 5 min |
| For Use With (Application) | Next-Generation Sequencing (NGS),Cloning,Standard PCR |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Product Line | ChargeSwitch |
Invitrogen™ SuperScript IV UniPrime One-Step RT-PCR System
Invitrogen SuperScript IV UniPrime One-Step RT-PCR System is a convenient one-step formulation for performing fast cDNA synthesis and PCR amplification in a single tube.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Format | 1-step RT-PCR Kit |
| Reverse Transcriptase | SuperScript IV |
| Size (Final Product) | Up to 13 kb |
| Reaction Format | Master Mix |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Hot Start | Built-in Hot Start |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C to 65°C |
| Technique | 1-step RT-PCR |
| Starting Material | RNA |
| PCR Method | 1-step RT-PCR |
| Multiplex Capability | Yes |
| Detection Method | Gel Electrophoresis |
Invitrogen™ Taq DNA Polymerase PCR Buffer (10X)
Taq DNA Polymerase PCR Buffer is a 10X buffer [200 mM Tris HCl (pH 8.4), 500 mM KCl] supplied with 1 mL of 50 mM MgCl2.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ SuperScript™ III First-Strand Synthesis System
The SuperScript III First-Strand Synthesis System for RT-PCR is optimized to synthesize first-strand cDNA from purified poly(A)+ or total RNA.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ M-MLV Reverse Transcriptase (200 U/μL)
M-MLV Reverse Transcriptase is a recombinant DNA polymerase that synthesizes a complementary DNA strand from single-stranded RNA, DNA, or an RNA:DNA hybrid.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Format | Stand-alone Enzyme |
| Reverse Transcriptase | M-MLV |
| Size (Final Product) | Up to 7 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Reaction Speed | 50 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Yes |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Concentration | 200 U/μL |
| Starting Material | RNA |
Invitrogen™ SuperScript™ III One-Step RT-PCR System with Platinum™ Taq DNA Polymerase
The SuperScript III One-Step RT-PCR System with Platinum Taq DNA Polymerase is designed for the sensitive, reproducible, end-point detection and analysis of RNA molecules by RT-PCR.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | SuperScript III |
| Final Product Type | PCR Amplified cDNA |
| PCR Method | 1-step RT-PCR |
| Detection Method | Gel Electrophoresis |
| Polymerase | Platinum Taq DNA Polymerase |
| Format | One-Step RT-PCR System |
| Size (Final Product) | Up to 4.5 kb |
| Reaction Format | Premixed Components |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | 1-Step RT-PCR |
| Starting Material | RNA |