PCR Supplies
Filtered Search Results
Applied Biosystems™ TaqMan™ Fast Virus 1-Step Master Mix for qPCR
TaqMan Fast Virus 1-Step Master Mix is designed for fast, highly sensitive real-time RT-PCR, even in the presence of challenging PCR inhibitors.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Reverse Transcriptase | M-MLV |
| Form | Liquid |
| InhibitorToleranceSimple | High |
| For Use With (Application) | Microbial Detection,Gene Expression,DNA Quantification,Presence/Absence |
| PCR Method | 1-step RT-qPCR |
| Multiplex Capability | Up to 3-plex |
| Detection Method | Primer-probe |
| Thermostability | Not Applicable |
| Polymerase | AmpliTaq Fast DNA Polymerase |
| Format | Tube |
| Product Type | 1-Step Master Mix |
| Passive Reference Dye | ROX (Pre-mixed) |
| For Use With (Equipment) | 7500 Fast System, 7500 System, 7900HT System, QuantStudio 12k Flex, QuantStudio 3, QuantStudio 5, QuantStudio 6 Flex, QuantStudio 6 Pro, QuantStudio 7 Pro, QuantStudio 7 Flex, StepOne, StepOnePlus, ViiA 7 System |
| Sample Type | Total RNA, Viral DNA, Viral RNA, mRNA |
| Reaction Speed | Fast or Standard |
| Target Specificity | RNA only, Both RNA and DNA |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Product Line | TaqMan |
Invitrogen™ Cells-to-Signal™ Lysis Buffer (10 ml Bottle)
The same lysis buffer found in the Invitrogen Cells-to-Signal™ Kit. Supplied in five 10 mL bottles.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ SuperScript™ III One-Step RT-PCR System with Platinum™ Taq High Fidelity DNA Polymerase
The SuperScript III One-Step RT-PCR System with Platinum Taq High Fidelity is designed for convenient end-point detection and analysis of RNA molecules by one-step RT-PCR.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | SuperScript III |
| Final Product Type | PCR Amplified cDNA |
| PCR Method | 1-step RT-PCR |
| Detection Method | Gel Electrophoresis |
| Polymerase | Platinum Taq High Fidelity |
| Format | One-Step RT-PCR System |
| Size (Final Product) | Up to 10 kb |
| Reaction Format | Premixed Components |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | 1-Step RT-PCR |
| Starting Material | RNA |
Applied Biosystems™ Path-ID™ qPCR Master Mix
Ambion™ Path-ID™ qPCR Master Mix is a convenient enzyme, buffer, and dNTP mix for TaqMan™ probe-based, real-time PCR detection of DNA targets.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Polymerase | AmpliTaq Gold DNA Polymerase |
| Purity or Quality Grade | UP (Ultra Pure) |
| Format | Tube |
| Passive Reference Dye | ROX (Pre-mixed) |
| Form | Liquid |
| Sample Type | DNA (Genomic), cDNA |
| Reaction Speed | Fast or Standard |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| For Use With (Application) | Animal Health,Pathogen Detection |
| PCR Method | qPCR |
| Product Line | Ambion, Path-ID |
| Detection Method | Primer-probe |
Thermo Scientific™ Taq Buffers (10X)
Thermo Scientific 10X Taq Buffers are ready-to-use buffers for PCR using Taq DNA Polymerases (both recombinant and native). Available in different compositions and also without detergents.
| Physical Form | Liquid |
|---|---|
| Quantity | 4 x 1.25 mL |
| Concentration | 10X |
Applied Biosystems™ Human HPRT1 (HGPRT) Endogenous Control (VIC™/MGB probe, primer limited)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Human HPRT1 (HGPRT) Endogenous Control (VIC™/MGB probe, primer limited)
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ MultiScribe™ Reverse Transcriptase
MultiScribe Reverse Transcriptase is a recombinant moloney murine leukemia virus (rMoMuLV) reverse transcriptase optimized for TaqMan-based assays.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ AmpliTaq Gold™ 360 Master Mix
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
AmpliTaq Gold 360 PCR Master Mix contains everything required for successful PCR amplification in one convenient package–all components are premixed and premeasured.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temp or Wet Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Fidelity (vs. Taq) | 1X |
| Overhang | 3'-A |
| Concentration | 2X |
| For Use With (Application) | Cloning,Hot-start PCR |
| Exonuclease Activity | 5' - 3' |
| Polymerase | AmpliTaq Gold 360 DNA Polymerase |
| Format | Tube |
| Size (Final Product) | 5 kb or less |
| Reaction Format | SuperMix or Master Mix |
| Product Type | PCR Master Mix |
| Reaction Speed | Standard |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Starting Material | DNA |
Applied Biosystems™ SYBR™ Select Master Mix
Cost-effective solution for real-time PCR applications.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Content And Storage | The 2x mix contains SYBR™ GreenER™ dye, AmpliTaq™ DNA Polymerase UP, dNTPs with dUTP/dTTP blend, heat-labile UDG, ROX passive reference dye and optimized buffer components. Contains 1 X 1 mL tube, sufficient for 100, 20 μL reactions (10 μL Master Mix per reaction). Store at 2–8°C. Guaranteed minimum shelf life is 60 days (exact expiry date printed on product and CofA). See user guide for primer concentration recommendations for the StepOne and StepOnePlus systems. |
| Purity or Quality Grade | UP (Ultra Pure) |
| Form | Liquid |
| Concentration | 2X |
| For Use With (Application) | Gene Expression |
| PCR Method | qPCR |
| Detection Method | SYBR |
| Polymerase | AmpliTaq DNA Polymerase |
| Format | Vial |
| Product Type | Real Time PCR SYBR Master Mix |
| Passive Reference Dye | ROX (Pre-mixed) |
| Sample Type | DNA (Genomic), cDNA |
| Reaction Speed | Fast or Standard |
| Label or Dye | SYBR GreenER |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Sufficient For | 100 Reactions of 20 μL |
| Product Line | SYBR |
Invitrogen™ M-MLV Reverse Transcriptase Buffer
M-MLV Reverse Transcriptase Buffer is for use with Moloney Murine Leukemia Virus Reverse Transcriptase (M-MLV RT).
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ SuperScript™ III First-Strand Synthesis SuperMix for qRT-PCR
SuperScript III First-Strand Synthesis SuperMix for qRT-PCR provides the high-temperature capability of SuperScript III Reverse Transcriptase in an optimized SuperMix format for the synthesis of first-strand cDNA for use in real-time quantitative RT-PCR (qRT-PCR).
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Format | Super Mix |
| Reverse Transcriptase | SuperScript III |
| Reaction Format | Master Mix |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR) |
| Detection Method | qPCR |
Invitrogen™ Platinum™ Quantitative PCR SuperMix-UDG w/ROX
qPCR SuperMixes with ROX for ABI instruments are ready-to-use reaction mixes for high-specificity, real-time amplification of cDNA, genomic DNA or plasmid DNA.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Polymerase | Platinum Taq DNA Polymerase |
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Fidelity (vs. Taq) | 2 X |
| Product Type | Quantitative PCR SuperMix-UDG |
| For Use With (Equipment) | 7000 System, 7300 System, 7700 System, 7900HT System |
| Sample Type | DNA (Genomic), cDNA |
| Reaction Speed | Standard |
| Concentration | 2X |
| For Use With (Application) | Gene Expression |
| PCR Method | qPCR |
| Product Line | Platinum |
| Detection Method | Primer-probe |
Applied Biosystems™ Human ACTB (Beta Actin) Endogenous Control (VIC™/MGB probe, primer limited)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Human ACTB (Beta Actin) Endogenous Control (VIC™/MGB probe, primer limited)
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ TaqMan™ hPSC Scorecard™ Panel, 384-well
TaqMan™ hPSC Scorecard™ Panel, 384-well
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ SuperScript™ II Reverse Transcriptase
Invitrogen SuperScript II Reverse Transcriptase is a genetically engineered MMLV reverse transcriptase (RT) with reduced RNase H activity and increased thermal stability compared to wild-type MMLV RT.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | SuperScript II |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Concentration | 200 U/μL |
| Format | Stand-alone Enzyme |
| Size (Final Product) | Up to 12.3 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Reaction Speed | 50 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 42°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |