PCR Supplies
Filtered Search Results
Invitrogen™ Platinum™ Quantitative PCR SuperMix-UDG w/ROX
qPCR SuperMixes with ROX for ABI instruments are ready-to-use reaction mixes for high-specificity, real-time amplification of cDNA, genomic DNA or plasmid DNA.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Polymerase | Platinum Taq DNA Polymerase |
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Fidelity (vs. Taq) | 2 X |
| Product Type | Quantitative PCR SuperMix-UDG |
| For Use With (Equipment) | 7000 System, 7300 System, 7700 System, 7900HT System |
| Sample Type | DNA (Genomic), cDNA |
| Reaction Speed | Standard |
| Concentration | 2X |
| For Use With (Application) | Gene Expression |
| PCR Method | qPCR |
| Product Line | Platinum |
| Detection Method | Primer-probe |
Invitrogen™ SuperScript™ IV One-Step RT-PCR System
The Invitrogen SuperScript One-Step RT-PCR System, available with or without ezDNase, combines the high processivity of SuperScript IV Reverse Transcriptase (RT) with the high-fidelity of Platinum SuperFi DNA Polymerase to provide unmatched one-step RT-PCR performance.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | SuperScript IV |
| Final Product Type | PCR Amplified cDNA |
| Quantity | 1 Ea. |
| PCR Method | 1-step RT-PCR |
| Detection Method | Gel Electrophoresis |
| Polymerase | Platinum SuperFi |
| Format | Kit |
| Size (Final Product) | Up to 14 kb |
| Reaction Format | Master Mix |
| Reaction Speed | 10 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Optimal Reaction Temperature | 45°C to 60°C |
| Technique | 1-step RT-PCR |
| Starting Material | RNA |
Invitrogen™ AccuPrime™ GC-Rich DNA Polymerase
AccuPrime GC-Rich DNA Polymerase is designed to provide high-yield, high-specificity amplification of difficult-to-amplify templates, such as those with >65% GC content.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Polymerase | AccuPrime GC-Rich DNA Polymerase |
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Fidelity (vs. Taq) | 2X |
| Size (Final Product) | 5 kb or less |
| Reaction Format | Separate Components |
| Reaction Speed | Standard |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Overhang | Blunt |
| For Use With (Application) | Hot-start PCR |
Invitrogen™ Platinum™ SuperFi™ PCR Master Mix
Invitrogen Platinum SuperFi PCR Master Mix is a ready-to-use mixture of DNA polymerase, salts, magnesium, and dNTPs for efficient PCR amplification.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Polymerase | Platinum SuperFi DNA Polymerase |
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Fidelity (vs. Taq) | 300X |
| Size (Final Product) | 20 kb or less |
| Reaction Format | SuperMix or Master Mix |
| Reaction Speed | Fast |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Overhang | Blunt |
| For Use With (Application) | Hot-start PCR,High-fidelity PCR |
Thermo Scientific™ dGTP Solution (100 mM)
Thermo Scientific dGTP (2'-deoxyguanosine 5'-triphosphate) is highly stable nucleotide, supplied as 100 mM aqueous solution titrated to pH 7.3-7.5 with NaOH.
Invitrogen™ SuperScript™ III First-Strand Synthesis SuperMix for qRT-PCR
SuperScript III First-Strand Synthesis SuperMix for qRT-PCR provides the high-temperature capability of SuperScript III Reverse Transcriptase in an optimized SuperMix format for the synthesis of first-strand cDNA for use in real-time quantitative RT-PCR (qRT-PCR).
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Format | Super Mix |
| Reverse Transcriptase | SuperScript III |
| Reaction Format | Master Mix |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR) |
| Detection Method | qPCR |
Applied Biosystems™ TaqPath™ 1-Step RT-qPCR Master Mix, CG
TaqPath 1-Step RT-qPCR Master Mix, CG, is designed for robust and reproducible one-step pathogen detection and gene expression workflows. The single-tube 4X formulation contains thermostable MMLV reverse transcriptase, dNTPs, UNG, ROX dye, and thermostable Fast DNA polymerase.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Reverse Transcriptase | M-MLV |
|---|---|
| Form | Liquid |
| InhibitorToleranceSimple | High |
| Concentration | 4X |
| For Use With (Application) | Microbial Detection,DNA Quantification,Presence/Absence |
| PCR Method | 1-step RT-qPCR |
| Multiplex Capability | Up to 3-plex |
| Detection Method | Primer-probe |
| Includes | dUTP, UNG/UDG |
| Thermostability | Not Applicable |
| Polymerase | Fast DNA Polymerase |
| Sensitivity | Down to 10 copies |
| Passive Reference Dye | ROX (Pre-mixed) |
| For Use With (Equipment) | 7500 Fast System, 7500 System, 7900HT System, QuantStudio™ 12k Flex, QuantStudio™ 3, QuantStudio™ 5, QuantStudio™ 6 Flex, QuantStudio™ 7, StepOne™, StepOnePlus™, ViiA™ 7 System, 7500 Fast Dx System, QuantStudio™ Dx |
| Sample Type | RNA, cDNA, DNA |
| Reaction Speed | Fast or Standard |
| Target Specificity | RNA only, Both RNA and DNA |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Product Line | TaqPath |
Applied Biosystems™ AmpliTaq Gold™ DNA Polymerase with Gold Buffer and MgCl2
AmpliTaq Gold DNA Polymerase is a chemically modified form of AmpliTaq DNA Polymerase requiring thermal activation.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Polymerase | AmpliTaq Gold DNA Polymerase |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | Low |
| Fidelity (vs. Taq) | 1X |
| Size (Final Product) | 5 kb or less |
| Reaction Format | Separate Components |
| Product Type | DNA Polymerase |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Overhang | 3'-A |
| Concentration | 5 U/μL |
| Exonuclease Activity | 5' - 3' |
Invitrogen™ Platinum™ Tfi Exo(-) DNA Polymerase
Platinum™ Tfi Exo(-) DNA Polymerase
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ M-MLV Reverse Transcriptase Buffer
M-MLV Reverse Transcriptase Buffer is for use with Moloney Murine Leukemia Virus Reverse Transcriptase (M-MLV RT).
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ Maxima™ H Minus cDNA Synthesis Master Mix
Thermo Scientific Maxima H Minus cDNA Synthesis Master Mix, available with or without dsDNase, provides all cDNA synthesis reaction components in a convenient one-tube master mix.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | Maxima H Minus |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Quantity | Each |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR),RT-PCR |
| Format | Master Mix |
| Size (Final Product) | Up to 20 kb |
| Reaction Format | Premixed Components |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Applied Biosystems™ GeneAmp™ dNTP Blend with dUTP (12.5 mM)
GeneAmp dNTPs are deoxynucleotide triphosphates dissolved in glass-distilled water and titrated to pH 7.0 with NaOH.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ DNA Polymerase I/DNase I
An optimized mixture of both enzymes for efficient nick translation of DNA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Cells-to-CT Bulk RT Reagents
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cells-to-CT Bulk RT Reagents are separately-available, large-quantity versions of the reagents used for reverse transcription in the TaqMan™ Gene Expression Cells-to-CT™ Kit (20X RT enzyme mix and 20X RT buffer).
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ DreamTaq™ Buffers (10X)
Thermo Scientific 10X DreamTaq Buffer is specifically optimized for PCR using DreamTaq DNA Polymerase and DreamTaq Hot Start DNA Polymerase.
| Quantity | 4 x 1.25 mL |
|---|---|
| Concentration | 10X |
| For Use With (Application) | Hot-start PCR |