Dehydrated Microbiology Media
- (352)
- (9)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (174)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (16)
- (3)
- (1)
- (10)
- (5)
- (16)
- (4)
- (248)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (70)
- (68)
- (2)
- (60)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (14)
- (3)
- (2)
- (2)
- (65)
- (1)
- (1)
- (471)
- (14)
- (34)
- (4)
- (20)
- (13)
- (528)
- (1)
- (1)
- (2)
- (72)
- (3)
- (1)
- (71)
- (73)
- (61)
- (58)
- (6)
- (14)
- (2)
- (1)
- (4)
- (63)
- (13)
- (2)
Filtered Search Results
BD BBL™ Thioglycollate Dehydrated Culture Medium without Indicator 135C
For detection of microorganisms in normally sterile materials, especially those containing mercurial preservatives
BD BBL™ Dehydrated Culture Media: Mycophil™ Agar with Low pH
For isolation and enumeration of yeast and molds
Gibco™ Difco™ PPLO Broth
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Used for isolating and cultivating Mycoplasma, when supplemented with nutritive enrichments.
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Sulfite Agar
For detection of thermophilic anaerobes producing hydrogen sulfide, particularly in foods
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: TAT Broth Base
For sterility testing of viscous materials, adapted to sterility of cosmetics
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Broth |
| Form | Dehydrated |
| Shelf Life | 1825 Days |
| For Use With (Application) | Microbial growth |
| Media Type | TAT Broth Base |
| Content And Storage | 15° to 30°C |
|---|---|
| Product Type | EMM |
| Form | Powder |
| Formulation | phthalic Acid K+ 3 g/L, Na2HPO4 2.2 g/L, NH4Cl 5 g/L, Dextrose 20 g/L, MgCl2.6H2O 1.05 g/L, CaCl2.2H2O 14.7 μg/L, KCl 1 g/L, Na2SO4 0.04 g/L, Pantothenic Acid 1 mg/L, Nicotinic Acid 10 mg/L, myo-inositol 10 mg/L, Biotin 10 μg/L, Boric Acid 0.5 mg/L, MnSO4 0.4 mg/L, ZnSO4.7H2O 0.4 mg/L, FeCl2.6H2O 0.2 mg/L, Molybdic Acid 40 μg/L, KI 0.1 mg/L, CuSO4.5H2O 40 μg/L, Citric Acid 1 mg/L |
| Grade | Molecular biology |
| Shelf Life | 2 Years |
| Certifications/Compliance | Certified Thiamine (Vitamin B1) free |
| For Use With (Application) | For growth of fission Yeast S. Pombe |
MP Biomedicals™ CSM-TRP-URA, Powdered Media
Dropout of Complete Supplement Mixture (CSM) of amino acids for S. cereviseae growth media
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| Product Type | Yeast Media |
| Form | Powder |
| Formulation | Adenine 10mg/L, L-Arginine HCl 50mg/L, L-Aspartic Acid 80mg/L, L-Histidine HCl 20mg/L, L-Isoleucine 50mg/L, L-Leucine 100mg/L, L-Lysine HCl 50mg/L, L-Methionine 20mg/L, L-Phenylalanine 50mg/L, L-Threonine 100mg/L, L-Tryptophan 0mg/L, L-Tyrosine 50mg/L, Uracil 0mg/L, L-Valine 140mg/L |
| Shelf Life | 4 Years |
| Certifications/Compliance | Molecular biology Certified™ |
| For Use With (Application) | For growth of Saccharomyces cerevisiae |
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| Product Type | Yeast Media |
| Form | Powder |
| Formulation | Adenine 10mg/L, L-Arginine HCl 50mg/L, L-Aspartic Acid 80mg/L, L-Histidine HCl 0mg/L, L-Isoleucine 50mg/L, L-Leucine 0mg/L, L-Lysine HCl 50mg/L, L-Methionine 20mg/L, L-Phenylalanine 50mg/L, L-Threonine 100mg/L, L-Tryptophan 0mg/L, L-Tyrosine 50mg/L, Uracil 0mg/L, L-Valine 140mg/L |
| Shelf Life | 4 Years |
| Certifications/Compliance | Molecular biology Certified™ |
| For Use With (Application) | For growth of Saccharomyces cerevisiae |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Phenol Red Mannitol Agar
Determination of ability of microorganisms to ferment mannitol
MP Biomedicals SC-HIS-LEU-TRP Powder
Add to Yeast Nitrogen Base, Nitrogen and Dextrose to prepare selective media
MP Biomedicals™ YNB, Powdered Media: With Ammonium Sulfate; Without Inositol
Can be prepared by adding a carbon source, the appropriate amino acids, and agar if necessary
MP Biomedicals™ SOC (Powder)
Maximizes the transformation efficiency of competent cells. MP Biomedicals SOC (Powder) is a special medium for incubating competent cells in the recovery step of E. coli cell transformations. It allows expression of transferred resistance genes before ex
MP Biomedicals™ CSM-ADE, Powdered Media
Single dropout of Complete Supplement Mixture (CSM) of amino acids for S. cereviseae growth media
MP Biomedicals™ CSM-ARG, Powdered Media
Single dropout of Complete Supplement Mixture (CSM) of amino acids for S. cereviseae growth media