Protein Modification Reagents
- (1)
- (2)
- (13)
- (3)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (16)
- (2)
- (4)
- (1)
- (5)
- (9)
- (5)
- (6)
- (4)
- (1)
- (2)
- (5)
- (4)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Guanidine-HCl
Pure, crystalline guanidium hydrochloride (GdnHCl, GuHCl), CAS 50-01-1; denaturant for protein biology methods (elution, solubilization, refolding, storage).
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
|---|---|
| CAS | 12-3-3483 |
| Product Type | Calbiochem Cleland’s Reagent |
| Form | Powder |
| Molecular Weight (g/mol) | 154.24 |
| Solubility | EtOH, Water |
| Purity | ≥97% by titration |
| Synonym | DTT, Dithiothreitol |
| Molecular Formula | C4H10O2S2 |
MP Biomedicals™ Protease (S. Aureus) V.8
Protease (S. Aureus) V.8, also called endoproteinase Glu-C, Glu-C protease, staphylococcal serine proteinase. Widely used for protein sequencing, this enzyme specifically cleaves peptide bonds on the COOH terminal side of either aspartic or glutamic acids.
Invitrogen™ Proteinase K (50 μg/μL)
This Proteinase K is used in QuantiGene assays and is one of two components in the QuantiGene Sample Processing kits.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Blue Ice |
|---|---|
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
| Product Type | Proteinase K |
| Form | Liquid |
MilliporeSigma™ β-Lactamase, Bacillus cereus 569/H9
Useful for assaying penicillins and cephalosporins
MilliporeSigma™ Proteinase K, Lyophilized
Highly active serine protease that exhibits broad cleavage specificity on native and denatured proteins and is widely used in the purification of DNA and RNA
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
|---|---|
| CAS | 39450-01-6 |
| Product Type | Proteinase K |
MP Biomedicals™ Trypsin, 2.5% (w/v) Solution
Porcine pancreas-derived enzyme commonly used for the dissociation and disaggregation of anchorage-dependent mammalian cells and tissues
MilliporeSigma™ Novagen™ Overnight Express™ Autoinduction System 1
Induces protein expression without monitoring cell density.
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|
MilliporeSigma™ Novagen™ Overnight Express™ Autoinduction System 2
Used for expression of proteins in multiple cultures.
| Content And Storage | Multiple storage requirements |
|---|
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
|---|---|
| CAS | 12-3-3483 |
| Product Type | Calbiochem Cleland’s Reagent |
| Form | Solid |
| Molecular Weight (g/mol) | 154.24 |
| Solubility | EtOH, Water |
| Purity | ≥99% by titration |
| Synonym | Dithiothreitol, DTT |
| Molecular Formula | C4H10O2S2 |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ DM-NITROPHEN™ Reagent, Tetrasodium Salt
Caged Ca2+ chelator that undergoes a major and rapid decrease in Ca2+-binding affinity upon photolysis
MilliporeSigma™ Calbiochem™ BAPTA/AM
Can be loaded into wide variety of cells, where it is hydrolyzed by cytosolic esterases and is trapped intracellularly as the active chelator BAPTA
| Membrane Permeable | Y |
|---|---|
| Content And Storage | -20°C |
| CAS | 126150-97-8 |
| Product Type | Calbiochem BAPTA/AM |
| Form | Solid |
| Solubility | DMSO |
| Purity | ≥90% by TLC |
| Synonym | 1,2-bis(o-Aminophenoxy)ethane-N,N,Nʹ,Nʹ-tetraacetic Acid Tetra(acetoxymethyl) Ester |
Thermo Scientific™ Pierce™ SATA (N-succinimidyl S-acetylthioacetate)
Short (2.8A), amine-reactive (NHS ester) sulfhydryl-addition reagent; creates stable (protected yet exposable) -SH group for protein crosslinking strategies.