Immunohistochemistry Kits and Reagents
- (2)
- (32)
- (9)
- (8)
- (10)
- (3)
- (599)
- (3)
- (4)
- (2)
- (616)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (31)
- (24)
- (14)
- (8)
- (5)
- (1)
- (34)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (19)
- (726)
- (17)
- (319)
- (33)
- (2)
- (9)
- (157)
- (1)
- (8)
- (2)
- (9)
- (1)
- (4)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (31)
- (35)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (31)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (11)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
- (2)
- (85)
- (38)
- (1)
- (37)
- (20)
- (14)
- (3)
- (49)
- (72)
- (12)
- (3)
- (3)
- (6)
- (37)
- (1)
- (11)
- (37)
- (1)
- (1)
- (33)
- (7)
- (9)
- (1)
- (6)
- (27)
- (8)
Filtered Search Results
BD BV480 Mouse Anti-Human CD28
The CD28.2 monoclonal antibody specifically binds to CD28, a 44kDa homodimeric transmembrane glycoprotein present on most mature T cells, thymocytes and plasma cells. BD Horizon™ BV480 Mouse Anti-Human CD28 is a costimulatory receptor that binds CD80 and CD86 as ligands and plays a very important role in T cell-B cell interactions.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Mouse Anti-Human CD28 |
| Gene ID (Entrez) | 940 |
| Sample Volume | 5 μL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Human |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
BD Mouse TNF ELISA Kit
For the quantitative determination of mouse TNF in serum, plasma, and cell culture supernatant
R&D Systems™ Mouse IL-13 ELISpot Development Module, 5 Plate
Sufficient for at least five 96-well plates
Novus Biologicals™ Uterine Cervix Slides (Adult Tumor, HPV Positive)- Paraffin
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tissue Slides
R&D Systems™ Human IL-10 ELISpot Kit
highly sensitive, microplate-based assays for the detection of cytokine secreting cells
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Product Type | Human IL-10 ELISpot Kit |
| Sample Type | Whole Cells |
| Synonym | CSIF, CSIFMGC126450, Cytokine synthesis inhibitory factor, GVHDS, IL10, IL10A, IL-10MGC126451, interleukin 10, interleukin-10, TGIF |
| For Use With (Application) | Diagnostics |
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human sCD154 (sCD40 Ligand); Flex Set, Bead C7
Bead-based immunoassay capable of measuring human soluble CD154, also known as sCD40 Ligand, in serum, plasma and cell culture supernatant samples
BD BV480 Mouse Anti-Human HLA-DR
HLA-DR antigens are encoded by genes within the Human Leukocyte Antigen (HLA) Complex located on chromosome 6. BD Horizon™ BV480 Mouse Anti-Human HLA-DR is also expressed on activated T cells. This molecule plays a major role in mediating cellular interactions during antigen presentation to CD4-positive T cells.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Mouse Anti-Human HLA-DR |
| Concentration | Optimal |
| Cross Reactivity | QC Testing: Human; Tested in Development: Rhesus, Cynomolgus, Baboon |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
R&D Systems™ Human IL-2 ELISpot Kit
highly sensitive, microplate-based assays for the detection of cytokine secreting cells
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Product Type | Human IL-2 ELISpot Kit |
| Sample Type | Whole Cells |
| For Use With (Application) | Diagnostics |
BD Cytometric Bead Array (CBA) Mouse IL-13; Flex Set, Bead B8
Bead-based immunoassay for measuring mouse interleukin-13 (IL-13) in serum and cell culture supernatant samples
R&D Systems™ Rat IFN-gamma ELISpot Kit
highly sensitive, microplate-based assays for the detection of cytokine secreting cells
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Product Type | Rat IFN-gamma ELISpot Kit |
| Sample Type | Whole Cells |
| For Use With (Application) | Diagnostics |
R&D Systems™ Canine IL-2 ELISpot Kit
highly sensitive, microplate-based assays for the detection of cytokine secreting cells
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Product Type | Canine IL-2 ELISpot Kit |
| Sample Type | Whole Cells |
| For Use With (Application) | Diagnostics |
Novus Biologicals™ Head and Neck Slides (Adult Squamous Cell Carcinoma, HPV Positive)- Paraffin
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tissue Slides
BD Cytometric Bead Array (CBA) Mouse IL-1β Enhanced Sensitivity Flex Set (Bead B9)
Measures mouse Interleukin-1β (IL-1β) in serum and cell culture supernatant samples