Protein Purification Reagents and Kits
- (2)
- (79)
- (25)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (16)
- (4)
- (18)
- (1)
- (1)
- (6)
- (12)
- (1)
- (9)
- (48)
- (4)
- (4)
- (35)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (13)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (34)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (53)
- (13)
- (7)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (7)
- (1)
- (9)
- (183)
- (10)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (32)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (30)
- (79)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (4)
- (10)
- (4)
- (3)
- (30)
- (1)
- (3)
- (3)
- (6)
- (95)
- (99)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (27)
- (11)
- (4)
- (5)
- (39)
- (13)
- (22)
- (6)
- (3)
- (4)
- (3)
- (36)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (7)
- (6)
- (3)
- (9)
- (24)
- (6)
- (1)
- (3)
- (5)
- (57)
- (2)
- (3)
- (11)
Filtered Search Results
Cytiva HiTrap™ Con A 4B Columns
For separation and purification of glycoproteins, polysaccharides and glycolipids
| Particle Size | 45 to 165μm |
|---|---|
| Buffer | Aqueous Buffer |
| Ligand Type | Concanavalin A (13mg Con A/mL drained medium) |
| Height (Metric) | 25mm |
| Content And Storage | 4° to 8°C |
| pH Range | 4 to 9 |
| Product Type | HiTrap Con A Sepharose 4B column |
| Column Type | Ion Exchange Column |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Convenient separation and purification of Glycoproteins, Polysaccharides and Glycolipids |
| Support Type | 4% Agarose |
| Max. Pressure | 3 bar |
| Height (English) | 0.98 in. |
Thermo Scientific™ POROS™ 50 OH Hydroxyl Activated Resin
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ Immobilized Hydroxyl Affinity Bulk Media. POROS OH is based on an hydroxylated functional group designed for the immobilization of proteins through activation with tresyl-chloride, divinyl-sulphone or cyanogen bromide.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Pore Size | 500 to 10,000 Å |
| Stationary Phase | Hydroxyl |
| Type | Bulk Resin |
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Form | Solid |
| Product Line | POROS |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-Fibrinogen Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-Fibrinogen Conjugate consists of a 13 kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) that specifically binds with high affinity and selectivity to human fibrinogen.
| Ligand Type | Antibody |
|---|---|
| Type | Conjugate |
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Biotin & Analogs |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-HGH Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-hGH Conjugate consists of a 13 kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) with high affinity and selectivity for both recombinant and natural sourced human growth hormone (hGH).
| Ligand Type | Antibody |
|---|---|
| Type | Ligand Conjugates |
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Biotin & Other Haptens |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Human Growth Hormone Affinity Matrix
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Human Growth Hormone (hGH) Affinity Matrix has been specifically designed for the purification of human growth hormone from recombinant sources.
| Particle Size | 65 ±10 μm |
|---|---|
| Ligand Type | HGH affinity ligand |
| Flow Rate | 50 to 200 cm/hr. (Up to 2 bar) |
| Stationary Phase | HGH |
| Type | Affinity Matrix |
| Content And Storage | Store in refrigerator (2°C to 8°C). |
| Form | Agarose Bead |
| Binding Capacity | ∼3 mg/mL |
| Product Line | CaptureSelect |
Cytiva HiScreen™ Capto™ Phenyl (High Sub) Prepacked HIC Column
Hydrophobic interaction chromatography (HIC) media used in the capture and intermediate stages of protein purification, used for method optimization and parameter screening
R&D Systems™ HPSE Substrate
Recombinant Human Syndecan 4 protein with biotinylated heparan sulfate side chains
Cytiva™ HiTrap™ Capto™ MM
The HiTrap™ Capto™ MMC column is prepacked with a multimodal ion exchange chromatography resin for direct load of clarified feedstocks.
Cytiva™ HiTrap™ Capto™ Core 700
The HiTrap™ Capto™ Core 700 is prepacked with Capto Core 700, a multimodal BioProcess resin for intermediate purification and polishing of viruses and other large biomolecules.
Cytiva™ Whatman™ Qualitative Filter Paper Grade CF 12
Whatman™ Grade CF 12 qualitative filter paper is ideal for general laboratory applications, such as removing particulate matter, clarifying liquids and separating solids from liquids in qualitative analysis. The Grade CF 12 offers medium retention and flow rate.
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ AAT-XL Affinity Matrix
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ AAT-XL Affinity Matrix has been specifically designed for the purification of native human alpha-1 antitrypsin (AAT) from complex sources like plasma/serum and recombinant human AAT from cell culture supernatants.
| Particle Size | 65 ±10 μm |
|---|---|
| Ligand Type | AAT-XL affinity ligand |
| Flow Rate | 50 to 200 cm/hr. (Up to 2 bar) |
| Type | Affinity Matrix |
| Matrix | Agarose-based, epoxide-activated |
| Form | Resin Slurry |
| Binding Capacity | 15 mg AAT/mL resin |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ FSH Affinity Matrix
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ FSH Affinity Matrix has been specifically designed for the purification of follicle stimulating hormone (FSH) from recombinant sources.
| Particle Size | 65 μm |
|---|---|
| Flow Rate | 200 to 400 cm/hr. |
| Stationary Phase | Anti-Follicle Stimulating Hormone |
| Type | Affinity Matrix |
| Matrix | Agarose-based, aldehyde-activated |
| Form | Liquid Suspension |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-AAVX Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-AAVX Conjugate consists of a 14 kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) that specifically binds with high affinity and selectivity to native and recombinant adeno-associated virus (AAV) particles of various serotypes.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Ligand Type | Antibody |
| Type | Conjugate |
| Content And Storage | Store at -5°C to -30°C. |
| Form | Liquid |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-C-tag Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-C-tag Conjugate consists of a 13 kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) with high affinity and selectivity for the 4-amino-acid 'C-tag' peptide tag E‐P‐E‐A (glutamic acid - proline - glutamic acid - alanine).
| Ligand Type | Antibody |
|---|---|
| Type | Conjugate |
| Content And Storage | Store at -5°C to -30°C. |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Biotin & Other Haptens |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ BT-549 Control Lysate (1mg/mL)
Thermo Scientific™ BT-549 Control Lysate is a stimulated cell lysate that has been validated for the expression levels and phosphorylation of key targets in the TP53 signaling pathway.