Applicators and Swabs
- (45)
- (2)
- (2)
- (9)
- (6)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (192)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (55)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (11)
- (4)
- (9)
- (31)
- (3)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (3)
- (13)
- (4)
- (9)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (36)
- (2)
- (1)
- (2)
- (70)
- (1)
- (16)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (15)
- (4)
- (146)
- (62)
- (1)
- (1)
- (1)
- (57)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (34)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (71)
- (1)
- (4)
- (3)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (16)
- (2)
- (1)
- (4)
- (7)
- (48)
- (2)
- (8)
- (5)
- (8)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (5)
- (10)
- (3)
- (1)
- (1)
- (39)
- (8)
- (3)
- (1)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
Filtered Search Results
Microbrush™ Flocked Sterile Nasopharyngeal Swab with 100 mm Break Point in Peel Pouch, 1000/Cs.
Achieve excellent specimen absorption and elution with this Microbrush™ flocked nasopharyngeal swab. 100% made and sterilized in the USA.
Microbrush™ Flocked Sterile Nasopharyngeal Swab with 80 mm Break Point in Peel Pouch
Achieve excellent specimen absorption and elution with this Microbrush™ flocked nasopharyngeal swab. 100% made and sterilized in the USA.
Puritan™ Wooden Cuticle/Orange Stick
Wooden cuticle or orange stick with single bevel and double bevel on opposite ends.
Puritan™ Wood Applicator Stick
Puritan™ Wood Applicator Stick is made of northern white birch and is ideal for multi-purpose use.
Puritan™ Hospital Wood Applicator Stick, Economy Grade
Puritan™ Hospital Wood Applicator Stick, Economy Grade has a splinter-free finish, making it perfect for a wide rand of applications.
Microbrush™ Flocked Sterile Anterior Nares Swab with 85 mm Break Point in Peel Pouch
Achieve excellent specimen absorption and elution with this Microbrush™ flocked anterior nares swab. 100% made and sterilized in the USA.
GVS™ SwabCheck 4mL/tube
Swabcheck is used as an indication of hygiene on contact surfaces. SwabCheck changes color based on reaction with bacteria. The more rapid the color change, the higher the level of bacteria in the sample.
Hardy Diagnostics™ Copan Mini-Tip Rayon Swab with aluminum Shaft
Mini-tip size traditional dry rayon swab with a flexible aluminum shaft is packaged in a plastic tube with an orange cap.
Hardy Diagnostics™ Flex Minitip Nasopharyngeal (NP) Flock Swab
For collecting a patient sample of nasal secretions from the back of the nose and throat.
Puritan™ EnviroMax™ Rounded Foam Environmental Sampling Swab & Dry Collection Tube: Non-Sterile
Puritan's EnviroMax dry foam swab features a pointed foam tip that is heat staked to a polypropylene handle packaged in a dry collection tube.
Puritan™ Binder-Free Standard Cotton Swab, Wood Handle
This 3 in. regular cotton tipped applicator has no binder on the tip. The unique construction eliminates need for a binder to attach the cotton to the swab handle. This eliminates the possibility of migration of the binder to any chemicals used.
Puritan™ Calgiswab™ Calcium Alginate Tipped Applicator
Calcium alginate tip contains no fatty acids and is ideal for specimen collection
| Diameter (Metric) Tip | 5.5 mm |
|---|---|
| Length (Metric) Tip | 16.2 mm |
| Length (Metric) | 152.4 mm |
| Product Type | Calgiswab™ Calcium Alginate Tipped Applicator |
| Diameter (English) Tip | 0.219 in. |
| Packaging | Individually-wrapped |
| Length (English) | 6 in. |
| Grade | Medical |
| Certifications/Compliance | CE, ISO 9001:2008, ISO 13485:2003, FDA GMP's |
| For Use With (Application) | For use in specimen collection and wound care |
| Sterility | Sterile |
| Length (English) Tip | 0.64 in. |
Andwin Scientific SWAB 2IN CRUSHTUBE 50/PK
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
NC3788390 SWAB 2IN CRUSHTUBE 50/PK
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
DENOVIX INC UNLIMITED DIRECTPIPETTE COUNTS
NC3808803 UNLIMITED DIRECTPIPETTE COUNTS
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More