Applicators and Swabs
- (45)
- (2)
- (2)
- (9)
- (6)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (192)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (55)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (11)
- (4)
- (9)
- (31)
- (3)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (3)
- (13)
- (4)
- (9)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (36)
- (2)
- (1)
- (2)
- (70)
- (1)
- (16)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (15)
- (4)
- (146)
- (62)
- (1)
- (1)
- (1)
- (57)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (34)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (71)
- (1)
- (4)
- (3)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (16)
- (2)
- (1)
- (4)
- (7)
- (48)
- (2)
- (8)
- (5)
- (8)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (5)
- (10)
- (3)
- (1)
- (1)
- (39)
- (8)
- (3)
- (1)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
Filtered Search Results
Puritan™ Puritan 8 in. Oversized Rayon OB/GYN Swab w/Paper Handle
Oversized Extra-Absorbent Rayon Tipped Applicator with Paper Handle
| Product Type | Flocked Swab |
|---|---|
| Packaging | Bag |
Texwipe™ Large Absorbond™ Sampling Swab
For cleaning validation of equipment used in manufacturing APIs, excipients, drugs, and biotech products
| Handle Color | Orange |
|---|---|
| Product Type | Swab |
| For Use With (Application) | Removing and applying solders and fluxes, applying and removing lubricants, adhesives and solutions |
| Handle Material | Polypropylene |
Puritan™ HydraFlock™ Nonsterile Flocked Swabs
Unique microstructure of Hydra's multi-length fibers enhances rapid absorption and quick release of biological specimens
| Product Type | Flocked Swab |
|---|---|
| Packaging | Bag |
| Grade | Medical |
| Certifications/Compliance | CE, ISO 9001:2008, ISO 13485:2003 |
| For Use With (Application) | Buccal cell collection, forensic evidence collection, DNA testing, specimen collection and rapid diagnostic testing |
| Sterility | Non-sterile |
PurSwab™ Small Microfiber Swab
The Small Microfiber Swab has a polypropylene handle with a soft, non-abrasive, paddle-shaped tip. This absorbent swab tip is resistant to normal cleaning solvents, making it an ideal swab for removing contaminants and excess materials in fine assembly environments.
| Length (English) Handle | 6 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 15.2 cm |
| Product Type | Applicator |
| Tip Material | Foam/Cotton |
| Length (English) | 6 in. |
| Length (Metric) Handle | 15.2 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Handle Color | Brown |
|---|---|
| Diameter (Metric) Handle | 2.5 mm |
| Diameter (English) Handle | 0.098 in. |
| Product Type | Swab |
| For Use With (Application) | Environmental sampling, application of lubricants and ointments, removal of lubricants and ointments, cleaning with solvents such as IPA or Acetone |
| Handle Material | Wood |
Texwipe™ Microdenier Swabs
Made of microdenier material with complete thermal bond construction that eliminates adhesive contamination
| Handle Color | Light Green |
|---|---|
| Product Type | Swab |
| Tip Material | Microdenier Polyester |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Applying and removing lubricants, adhesives and other solutions in a critical clean environment, removal of excess materials, debris, cleaning intersecting surfaces and joints |
| Handle Material | Polypropylene |
| Product Type | Swab |
|---|---|
| Tip Material | Foam |
| Grade | Medical |
| Certifications/Compliance | CE, ISO 9001:2008, ISO 13485:2003, FDA GMP's |
| Length (Metric) Tip | 1.7 cm |
|---|---|
| Product Type | Applicator |
| Tip Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | CE, ISO 9001:2008, ISO 13485:2003, FDA GMP's |
| Sterility | Sterile |
| Length (English) Tip | 0.687 in. |
Texwipe™ Nylon MicroSwabs™
Texwipe’s Precision Nylon Cleanroom Swab is made from a 0.9 mm diameter tip constructed of bundled nylon filaments in a tube crimped into a 100% polypropylene handle. The filaments form a mini brush at the very tip.