Scoops, Spoons, and Spatulas
Tools designed to scrape, manipulate, chop, or transfer materials; products are available in several sizes, material compositions, etc.
Scoops, spoons, and spatulas help with mixing, scraping, and other tasks related to transferring materials and samples from one place to another.
These tools are used to transfer samples or chemicals from their original containers to weighing paper, weighing boats, weighing bottles, weighing funnels, or other vessels or containers for weighing.
Reusable products are typically made of stainless steel, which is resistant to heat and cold, acids, bases, solvents, and other chemicals. Metal products may also have permanent or removable wooden or polymer handles and may also be coated in PTFE or plastic for greater non-reactivity. Types of stainless steel spatulas include:
- Microspatulas: Thin, pointed ends help to transfer materials to small tubes or microplates
- Trough-shaped spatulas: Usually have one rounded and one pointed end; can be used to dislodge or loosen materials in a container
- Double-ended spatulas: May have ends of equal or slightly different sizes and shapes
- One flat and one bent end
- One rounded and one tapered end
- One rounded and one scoop or spoon-shaped end
Disposable plastic and paper products are also available. They can help eliminate the potential for cross-contamination that may occur with poorly cleaned reusable spatulas. Disposable products are also ideal for performing lyophilization or handling lyophilized products.
Some products have a V-shape and a pointed end. These are used to pierce paper or plastic wrapping to collect samples of a product or food material for pre-production or post-production quality control testing.
- (3)
- (24)
- (1)
- (3)
- (15)
- (14)
- (1)
- (14)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (82)
- (5)
- (79)
- (6)
- (6)
- (3)
- (1)
- (122)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (5)
- (5)
- (1)
- (2)
- (223)
- (151)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (4)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (20)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (3)
- (8)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (18)
- (11)
- (4)
- (1)
- (4)
- (13)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (7)
- (2)
- (9)
- (2)
- (11)
- (13)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (6)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Corning™ Sterile Spatulas, Flat end
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Constructed of rigid nontoxic polystyrene to provide good chemical resistance to aqueous solutions. Corning™Sterile Spatulas are an ideal solution for molecular biology applications, lyophilized samples, and contamination-free sampling.
DWK Life Sciences Wheaton™ Stainless Steel Scoop
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for sampling powders, slurries, soils and more
United Scientific™ SteriTrue™ Sterile Sampling Scoops, Metal Detectable Polystyrene
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
SteriTrue Scoops are metal detectable for easy X-Ray identification and are individually packed and are sterile.
| Product Type | Scoop |
|---|---|
| Quantity | 100/Pk. |
| Material | Polystyrene Resin |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Bel-Art™ Sterileware™ Scoop An' Bag™ Sterile Sampler
Sample collection system includes a sterile 60 mL (2 oz.) sampling scoop and sterile 11.4 x 22.9 cm (4.5 x 9 in. ), 540 mL (18.3 oz.) volume polyethylene twirl-type bag with large label area to hold the sample.
Bel-Art™ Sterileware™ Large Sterile Sampling Spoon
Large, sterile sampling spoon is ideal for sampling semi-solids, viscous liquids or bulk materials
Bel-Art™ Sterileware™ Extra-Long, Bent Handle Spoons
Ideal for sampling and dispensing of powders, granules, and liquids.
| Product Type | Spoon |
|---|---|
| Quantity | 100/Pk. |
| Material | HDPE |
| Length (Metric) Handle | 30 cm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Heathrow Scientific™ Dual Purpose Scoops, White
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The dual purpose scoop is a unique economical solution that combines the function of a scoop and a weigh boat into one product.
| Blade Material | Polystyrene |
|---|---|
| Length (Metric) Blade | 5.59 cm |
| Disposable | Single-use |
| Shape | Curved |
| Length (Metric) | 12.7 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 5 in. |
| Quantity | 100 Pk. |
| Material | Polystyrene |
| Length (English) Blade | 2.2 in. |
| For Use With (Application) | Weighing Material |
| Sterility | Non-sterile |
| Handle Color | White |
| For Use With (Equipment) | Scale |
| Product Type | Weighing Scoop |
| Coating | Anti-static |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Handle Material | Polystyrene |
Bel-Art™ EcoTensil™ Compostable Paper Sampling Spoon, Uncoated
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
100% Compostable and Recyclable Sampling Spoon
Bel-Art™ Fluo-Kem™ Teflon™ FEP Coated Aluminum Scoops
Aluminum scoop with anti-stick, corrosion resistant brown Fluo-Kem™ Teflon™ coating containing FEP.
| Product Type | Scoop |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Fluo-Kem Teflon FEP coated |
Bel-Art™ Sterileware™ Volumetric Sampling Spoons
Suitable for use with powders, granules, liquids, gels or suspensions, these sterile spoons allow set volumes to be accurately measured and sampled.
| Product Type | Spoon |
|---|---|
| Quantity | 100/Pk. |
| Material | HDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Bel-Art™ Large Fabricated Scoops
Heavy-duty, polyethylene scoops are corrosion and chemical resistant
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Length (English) Handle | 5 in. |
| For Use With (Equipment) | Analytical balance |
| Product Type | Fabricated Scoop |
| Size | Large |
| Handle Type | Ergonomically Angled |
| Material | Polyethylene |
| Length (Metric) Handle | 12.7 cm |
| For Use With (Application) | Designed to handle powders, crystals or granules |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Bel-Art™ Sterileware™ Upright Handle Ladles
Available in blue or white to allow for effective sample contrast, these sterile ladles are useful for sampling liquids and creams.
| Length (Metric) | 26 cm |
|---|---|
| Product Type | Ladle |
| Capacity (Metric) | 50 mL |
| Quantity | 40/Pk. |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Bel-Art™ Sterileware™ Pharma Scoops
Ideal for both production work and laboratory use, Pharma Scoops are used by pharmaceutical, food, cosmetic, and chemical companies.
| Product Type | Scoop |
|---|---|
| Color | Red |
| Material | High-impact Polystyrene (FDA Grade) |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Bel-Art™ Earth Friendly Long-Handle Spoons
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Lessen environmental impact with PLA (polylactic acid) resin sampling spoons
| Includes | Flat edge rim |
|---|---|
| Length (English) Handle | 7 in. |
| Product Type | Earth Friendly Sampling Spoon |
| Handle Type | Long |
| Material | PLA Resin |
| Length (Metric) Handle | 17.8 cm |
| Certifications/Compliance | FDA |
| For Use With (Application) | Ideal for acquiring samples from bottles, jars and other confined areas and helping to avoid personal contact with sample materials, used as a green alternative to petroleum-based sampling tools |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Bel-Art™ Mini Sampler Spoons
Avoid cross contamination by using a different spoon for each sample
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Spoon |
| Color | White |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | Designed for retrieving small, specific volume samples of powders or similar materials |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |