Chromatography Autosampler Vial Caps Only
- (6)
- (137)
- (197)
- (1)
- (49)
- (1)
- (1)
- (2)
- (29)
- (9)
- (75)
- (2)
- (5)
- (62)
- (4)
- (6)
- (164)
- (170)
- (4)
- (4)
- (71)
- (41)
- (263)
- (18)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (19)
- (6)
- (136)
- (1)
- (18)
- (2)
- (2)
- (100)
- (1)
- (358)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (17)
- (85)
- (1)
- (1)
- (45)
- (7)
- (1)
- (146)
- (12)
- (10)
- (1)
- (106)
- (1)
- (31)
- (13)
- (47)
- (52)
- (45)
- (38)
- (3)
- (9)
- (4)
- (1)
- (12)
- (3)
- (5)
- (33)
- (14)
- (1)
- (1)
- (3)
- (9)
- (19)
- (110)
- (1)
- (16)
- (1)
- (27)
- (1)
- (10)
- (30)
- (78)
- (81)
- (9)
- (8)
- (4)
- (286)
- (88)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ 8 mm Autosampler Vial Screw Thread Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Available in an variety of styles to match your application. Pre-assembled caps and septa minimize contamination.
| Closure Size | 8-425 |
|---|
MilliporeSigma™ Supelco™ Solid Top Screw Cap with PTFE Liner
Known for providing the widest range of chemical compatibility and for being the most temperature tolerant of plastic closures
| Material (Liner) | F217/PTFE |
|---|---|
| No. per Pack | 100 |
DWK Life Sciences Wheaton™ 12 x 32mm Large Opening E-Z Vial With 11mm Snap Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fisherbrand™ Vial Screw Caps
Vial Screw Caps are for externally threaded sample tubes and feature long skirts and a super-fast thread design that allows them to be removed or sealed with single turn.
| Product Type | Screw Cap |
|---|---|
| Septum | No |
| Quantity | 1000 Pk. |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | External thread sample tubes (T501) |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ 20 mm Headspace Crimp Caps with Septa
Fisherbrand™ 20 mm headspace crimp caps with pre-assembled septa are easy to use, convenient and minimize contamination.
| Thickness (Metric) | 3.2 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Product Type | Crimp Cap |
| For Use With (Equipment) | Headspace Vial |
| Closure Size | 20 mm |
| Color | Silver |
| Septum | Tan PTFE/White Silicone |
| Material | Aluminum |
| No. per Pack | 100 |
| Hardness | 45 Shore A |
| Product Line | Fisherbrand |
DWK Life Sciences™ MicroLiter™ 11 mm Crimp Top Autosampler Vial Seals
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter™'s 11 mm, crimp top autosampler vial seals are available in multiple colors and septa types.
| Pre-slit | No |
|---|---|
| Product Type | Crimp Cap |
| For Use With (Equipment) | Autosampler Vials |
| Closure Size | 11 mm |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences Wheaton™ Screw Thread Headspace Closures
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Screw thread finish eliminates the need for crimping tools
| Product Type | Screw Cap |
|---|
DWK Life Sciences Wheaton™ ABC Vial Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Polypropylene screw caps for use with ABC 12 x 32mm vials
| Material (Liner) | PTFE/Silicone |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Material | Polypropylene |
MilliporeSigma™ Supelco™ Aluminum crimp seal (without septum)
Seal without septum used to seal 100 mL serum bottles
| No. per Pack | 100 |
|---|
DWK Life Sciences Wheaton™ Headspace Magnetic Seal
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For use with crimp top headspace vials
MilliporeSigma™ Supelco™ Solid Top Screw Cap with PTFE Liner
Known for providing the widest range of chemical compatibility and for being the most temperature tolerant of plastic closures
| Material (Liner) | F217/PTFE |
|---|---|
| Product Type | Solid Cap |
| Color | Green |
| Material | Melamine Resin |
| No. per Pack | 100 |
Thermo Scientific™ 8mm Autosampler Vial Crimp Caps
8mm Crimp Top Closures provide a leak-resistant seal, feature 4mm openings and are available with a variety of septa materials with and without liners.
| Closure Size | 8 mm |
|---|
Thermo Scientific™ 10mm Autosampler Vial Screw Thread Caps
10mm Wide Opening Screw Caps and Septa feature a 10-425 thread finish and are available in an assortment of styles to match your application needs.
| For Use With (Equipment) | 10-425 Screw Thread Vials |
|---|---|
| Closure Size | 10 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 20 mm GC Vial Stoppers (Level 1)
Use SureSTART 20 mm Stoppers (Level 1) for your everyday GC chromatography analysis.