Chromatography Autosampler Vial Caps Only
- (6)
- (138)
- (197)
- (1)
- (49)
- (1)
- (1)
- (2)
- (29)
- (9)
- (75)
- (2)
- (5)
- (62)
- (4)
- (6)
- (164)
- (170)
- (4)
- (4)
- (72)
- (41)
- (263)
- (18)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (19)
- (6)
- (136)
- (1)
- (18)
- (2)
- (2)
- (100)
- (1)
- (360)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (17)
- (85)
- (1)
- (1)
- (45)
- (7)
- (1)
- (148)
- (12)
- (10)
- (1)
- (106)
- (1)
- (31)
- (13)
- (47)
- (52)
- (45)
- (38)
- (3)
- (9)
- (4)
- (1)
- (12)
- (3)
- (5)
- (33)
- (14)
- (1)
- (1)
- (3)
- (9)
- (19)
- (110)
- (1)
- (16)
- (1)
- (27)
- (1)
- (10)
- (30)
- (78)
- (81)
- (9)
- (8)
- (4)
- (287)
- (89)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences Wheaton™ E-Z Seals™ Aluminum Vial Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Lined seals for use with crimp-top vials
| Material (Liner) | PTFE/Silicone |
|---|---|
| Product Type | Open Top Cap |
| Closure Size | 11 mm |
| Material | Aluminum |
DWK Life Sciences Wheaton™ E-Z Seals With PTFE/Grey Butyl Liner
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
DWK Life Sciences Wheaton™ Screw Caps For Wheaton™ E-Z Vials™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For 12mm x 32mm E-Z Vials™
| Material (Liner) | Linerless |
|---|---|
| Closure Size | 10-425 |
| Color | Black |
| Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences Kimble™ CAPS FOR SCREW THREAD HEADSPACE VIAL, RUBBER
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Magnetic headspace vial caps designed to fit 18 mm screw thread headspace vials 332375S or 332346S.
DWK Life Sciences™ Wheaton™ Caps for 12 x 32 mm Large Opening ABC Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These closures for ABC Vials feature the Wheaton™ Super Septa, which is low extractable and optimal for GC/MS.
| Quantity | 100 Caps/Pk., 10 Pk./Cs. |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Product Type | Magnetic Crimp Seal |
|---|---|
| Septum | PTFE/Silicone |
| Diameter (Metric) Inner | 20 mm |
| Style | Open Center |
| No. per Pack | 100 |
| Color (Seal) | Gold |
DWK Life Sciences Wheaton™ Center Disc Tear-Out Aluminum Seals, Unlined
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tear-out seals remove completely allowing content to pour from bottle. Wheaton™ Center Disc Tear-Our Aluminum Seals, Unlined are available in a wide range of sizes and colors.
Thermo Scientific™ Assembled Caps and Septa for 8-425 Standard-Opening Vials
Thermo Scientific™ National Assembled Caps and Septa for 8-425 Standard-Opening Vials are available in a variety of colors and septum materials.
| For Use With (Equipment) | 8-425 Standard Opening Vials |
|---|---|
| Closure Size | 8-425 |
Fisherbrand™ 10 mm Autosampler Vial Screw Thread Black Caps, Silicone Septa with 8.5 mm Hole
Fisherbrand™ 10 mm screw thread polypropylene caps are chemically inert and suitable for most chromatography applications.
DWK Life Sciences Wheaton™ Preassembled Polypropylene Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Conveniently preassembled with septa
| Product Type | Screw Cap |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Polypropylene |
MilliporeSigma™ Supelco™ Crimp seals with White PTFE/Silicone Septa Silver Aluminum Seal
Crimp seals with silver aluminum seal
| Description | Open center |
|---|---|
| Color | White,Silver |
| Diameter (Metric) Inner | 20 mm |
Inter-Seal™ Bonded Caps, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Eliminate expensive and time consuming hand assembly while preventing liner fallout.
| Thickness (Metric) | 3.2 mm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 20 or 40 mL Vial |
| Closure Size | 24-400 |
| Color | White |
| Septum | Bonded |
| Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ SUN-SRi™ 13-425 Screw Thread Caps
Thermo Scientific caps and vials are available in a wide variety of sizes and configurations to fit the needs of many applications.
| Closure Size | 13-425 |
|---|
| Product Type | Phenolic Hole Cap |
|---|---|
| Color | Black |
| No. per Pack | 100 |