Cell Function Reagents and Kits
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (12)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (6)
- (16)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (4)
- (1)
- (15)
- (1)
- (14)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (42)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (8)
- (3)
- (6)
- (2)
- (2)
- (34)
- (1)
- (9)
- (190)
- (9)
- (210)
- (21)
- (23)
- (29)
- (64)
- (8)
- (2)
- (9)
- (110)
- (3)
- (6)
- (22)
- (1)
- (15)
- (6)
- (8)
- (9)
- (18)
- (1)
- (4)
- (3)
- (2)
- (6)
- (2)
- (3)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (12)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (15)
- (3)
- (2)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (31)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (4)
- (2)
- (2)
- (12)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (5)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (40)
- (15)
- (2)
- (3)
- (1)
- (8)
- (4)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (5)
- (5)
- (4)
- (1)
- (7)
- (2)
- (7)
- (7)
- (6)
- (39)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (3)
- (5)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (5)
- (1)
- (4)
- (27)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (97)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (5)
Filtered Search Results
Invitrogen™ BCECF, AM (2',7'-Bis-(2-Carboxyethyl)-5-(and-6)-Carboxyfluorescein, Acetoxymethyl Ester)
For measuring changes in the cytosolic pH of most cells
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store in freezer -5°C to -30°C. |
| Product Type | pH indicator |
| For Use With (Equipment) | Microplate Reader |
| Dye Type | pH Indicator |
| Detection Method | Fluorescence |
Invitrogen™ LysoSensor™ Yellow/Blue dextran, 10,000 MW, Anionic, Fixable
Ratiometric probe
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Low Density Lipoprotein from Human Plasma, Acetylated, DiI complex (DiI AcLDL)
Acetylated (Ac) apoprotein used to study cell types that express receptors specific for this acetylated version, i.e., endothelial and microglial cells
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Molecular Probes™ Click-iT™ Plus EdU Pacific Blue™ Flow Cytometry Assay Kit
Click-iT™ Plus EdU Pacific Blue™ Flow Cytometry Assay Kit
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ 1,8-ANS (1-Anilinonaphthalene-8-Sulfonic Acid), high purity
A sensitive indicator of protein folding, conformational changes and other processes that modify the exposure of the probe to water
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Low Density Lipoprotein From Human Plasma, Acetylated, Alexa Fluor™ 488 Conjugate (Alexa Fluor™ 488 AcLDL)
Acetylated (Ac) apoprotein used to study cell types that express receptors specific for this acetylated version, i.e., endothelial and microglial cells
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Di-8-ANEPPS
Molecules that fluoresce in response to electrical potential changes in their environment
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Low Density Lipoprotein from Human Plasma, BODIPY™ FL complex (BODIPY™ FL LDL)
Nonacetylated conjugate
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ LIVE/DEAD™ Fixable Green Dead Cell Stain Kit, for 488 nm excitation
The LIVE/DEAD™ Fixable Green Dead Cell Stain Kit is used to determine the viability of cells prior to the fixation and permeabilization required for intracellular antibody staining, or prior to elimination of biohazardous materials using formaldehyde fixation.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| dimExcitationWavelengthRange | 495 nm |
| Form | Solid |
| Solubility | DMSO (Dimethylsulfoxide) |
| Color | Green |
| Emission | 520 |
| For Use With (Application) | Viability Assay |
| Detection Method | Fluorescence |
| Cell Type | Eukaryotic Cells |
| Cell Permeability | Impermeant |
| Format | Tube(s) |
| Product Type | Stain |
| For Use With (Equipment) | Flow Cytometer |
| Product Line | LIVE/DEAD |
Invitrogen™ Escherichia coli (K-12 strain) BioParticles™, Texas Red™ conjugate
The fluorescence of the dye conjugates is uniformly intense over the pH range from 3 to 10.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Molecular Probes™ Fluo-3, AM, Calcium Indicator
Fluo-3, AM, Calcium Indicator
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Permeability | Cell-permeant |
| Content And Storage | Store in freezer -5°C to -30°C and protect from light. |
| Indicator Properties | Fluorescent Dye-Based |
| For Use With (Equipment) | Confocal Microscope,Fluorescence Microscope,High Content Analysis Instrument,HTS Reader,Microplate Reader,Fluorescent Imager |
| Dye Type | Fluorescent Dye-Based |
| For Use With (Application) | Calcium Assay |
| Indicator | Calcium Indicator |
| Detection Method | Fluorescence |
Invitrogen™ eBioscience™ Cell Proliferation Dye eFluor™ 670
A red fluorescent dye that can be used to monitor individual cell divisions for up to 6 generations.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Form | Lyophilized powder |
|---|---|
| Product Type | Dye |
| For Use With (Equipment) | Fluorescence Microscope,Flow Cytometer |
| Color | Red |
| Emission | 630/670 |
| For Use With (Application) | Proliferation Assay |
| Product Line | eBioscience |
| Detection Method | Fluorescence |
Invitrogen™ Click-iT™ EdU Imaging Kit with Alexa Fluor™ 488, 594, and 647 Azides
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Works the first time, every time, in less time
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Mag-Fura-2, AM, cell permeant
Intracellular magnesium indicator that is ratiometric and UV light-excitable
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store in freezer -5°C to -30°C and protect from light. |
| Product Type | Magnesium Indicator |
| For Use With (Equipment) | Fluorescence Microscope,Microphotometer,Flow Cytometer |
| Dye Type | Fluorescent Dye-Based |
| For Use With (Application) | Cell Viability and Proliferation |
| Detection Method | Fluorescence |
Invitrogen™ FluxOR™ II Green Potassium Ion Channel Assay
The FluxOR™ II Green Potassium Ion Channel Assay is the next-generation solution for high throughput screening (HTS) of potassium ion channel and transporter activities.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Content And Storage | Contents stored at 2°C to 8°C and ≤-20°C. |
| Product Type | Dye |
| For Use With (Equipment) | Fluorescence Microscope,Microplate Reader |
| Emission | 490/525 |
| Dye Type | Potassium Indicator |
| For Use With (Application) | Ion Channel Assay |
| Product Line | FluxOR |