Controlled Environments Cleaning Buckets, Bucket Systems, and Wringers
- (1)
- (7)
- (3)
- (21)
- (10)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (24)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (26)
- (2)
- (2)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (31)
- (5)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (6)
- (1)
- (3)
- (5)
- (4)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Contec™ Irradiated Polyethylene Bucket Liners
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Fits 5 gal. (20 L) and 6.5 gal. (25 L) and 7 gal. (27 L) buckets. Contec™ Bucket Liners protect buckets and disinfectant solutions by reducing the opportunity for cross contamination.
Micronova™ Irradiated BinLiners™
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These FDA compliant, Sterile LDPE bags are designed to contain and transport biomedical waste in aseptic environments. Available with thicknesses ranging from 1 - 6 mil, and capacity to 60 gal. (200 L)
| Material | LDPE |
|---|
Micronova™ Non-Sterile BucketLiner
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Micronova™ Non-Sterile BucketLiner creates an impermeable barrier between strong disinfectants and buckets or between product and container.
| For Use With (Equipment) | B-7 series Bucket or Similar Sized tote |
|---|---|
| Product Type | Bucket Liner |
| Color | Clear |
| Quantity | 24/Pk. |
| Material | LDPE, Nylon |
| For Use With (Application) | Product Transport or Liquid Containment |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ Circular Stainless-Steel Bucket
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Corrosion-resistant.
| Quantity | 1 Ea. |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Autoclavable | Autoclavable |
Micronova™ BinLiners™
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These FDA compliant, LDPE bags are designed for cleanroom material disposal and transfer, garment collection and equipment covers in controlled environments. Available with thicknesses ranging from 1 - 6 mil, and capacity to 60 gal. (200 L).
| Product Type | Bin Liner Bag |
|---|
Contec™ Irradiated Bucket Bag Liners
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Contec™ Irradiated Bucket Bag Liners are for use with Contec™ 15 L polypropylene buckets.
Contec™ Stainless Steel Sieve for Polypropylene Buckets
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Contec Stainless Steel Sieve is for use with Contec Polypropylene Buckets.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Compact Bucket System |
| Capacity (English) | For 3.9 gal. Buckets |
| Capacity (Metric) | For 15 L Buckets |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Contec™ Polypropylene Double Bucket System
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Support general purpose and controlled environment cleaning with this fully autoclavable system. The Contec™ Polypropylene Double Bucket System features a cart that holds the different colored buckets together securely and a downpress wringer for efficient mop wringing.
Contec Compact Bucket System, Polypropylene Buckets
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Component of the Compact Bucket System which is an improved versatile multiple bucket system for use with Contec’s flat and curved mops.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ SlimLine™ Buckets
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These rectangular, 6 gallon buckets with a 20-inch width are an ideal choice for use with flat head mops and string mops in controlled environments. Designed for stand alone use or as replacements for Micronova SlimLine™ and SlimT™ Series Carts.
| Height (Metric) | 26.7 cm |
|---|---|
| Width (English) | 12 in. |
| Length (Metric) | 55.9 cm |
| Capacity (English) | 6 gal. |
| Capacity (Metric) | 22.7 L |
| Length (English) | 22 in. |
| Dimensions | 55.9 x 30.5 x 26.7 cm (22 x 12 x 10.5 in.) |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Cleaning Walls, Floors and Ceilings |
| Width (Metric) | 30.5 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Care Instructions | Store at Ambient Temperature. To Autoclave - do not stack - invert Bucket to allow drainage. |
| For Use With (Equipment) | SlimLine mop and Bucket System |
| Product Type | Mop Bucket |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Height (English) | 10.5 in. |
Contec™ Universal Replacement Buckets
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured from a unique polypropylene copolymer plastic that is both durable and lightweight. Universal Replacement Buckets are color-coded for easy identification of waste vs. fresh solution.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Product Type | Bucket |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Contec™ 5 Gallon Bucket Systems
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Compact design is ideal for smaller cleanrooms
| Product Type | Rolling Cart Double Bucket System |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Compact Design is ideal for Smaller Cleanrooms |
| Autoclavable | Autoclavable |
Contec™ Bucket Wringers and Frames
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use with Contec™ bucket systems and mops. Contec™ Bucket Wringers and Frames are available in three styles to match the selected Contec™ mop system.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Application) | Ideal for cleanrooms and controlled environments |
Contec™ Twin Bucket
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Contec™ Twin Bucket is an autoclavable divided bucket with a curved stainless steel wringer.