Cryogenic and Freezer Boxes
Cryogenic and freezer boxes, available in either polycarbonate or water repellent fiberboard, are used to store materials in ultra-low or cryogenic freezers. Typically made from cold-resistant fiberboard or plastic resins, they usually have drainage holes to facilitate removal of melted ice or liquid nitrogen.
Fiberboard freezer boxes can be fitted with dividers that are designed to fit various sizes of tubes ranging from PCR vials to 50-mL centrifuge tubes. Most fiberboard boxes are about 5 inches square with heights (including lids) from 2 to 5 inches.
Polycarbonate cryogenic vial storage boxes can be configured with clear covers for easy sample identification. Plastic cryogenic freezer boxes may have clear covers for easier sample identification. Open or clear bottoms allow for bar code scanning. Lids are also sometimes printed with a grid design and space to note information about the samples in specific positions. Plastic storage boxes may have separate or attached (hinged) lids for convenience.
Cryogenic and freezer boxes are available in assorted colors.
Alternatives to boxes include aluminum storage canes for cryostorage tubes and cell freezing containers for controlled freezing of cell samples.
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (7)
- (7)
- (45)
- (1)
- (5)
- (103)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (96)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (34)
- (2)
- (17)
- (12)
- (1)
- (1)
- (50)
- (7)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (56)
- (10)
- (78)
- (1)
- (1)
- (49)
- (13)
- (190)
- (8)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Corning™ 2D Bar-coded Cryogenic Vial Storage Box for 81 Vials
For storing cryogenic vials. Corning™ 2D Bar-coded Cryogenic Vial Storage Box is made of polycarbonate.
Corning™ 2D Barcoded Cryogenic Vial Storage Box, for 100 Vials
For storing cryogenic vials. Corning™ 2D Barcoded Cryogenic Vial Storage Box is made of polycarbonate.
Corning™ CoolCell™ LX Cell Freezing Vial Containers
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Provides alcohol-free freezing at the rate of -1°C/minute when placed in a -80°C freezer.
Thermo Scientific™ Capitol Vial™ 2 oz. Flip-Top Polypropylene Vials
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ Capitol Vial Flip-Top Polypropylene Containers are ideal for storing and packaging a variety of liquids and solids. Clear, with Smooth Top.
Corning™ CoolCell™ SV2 and SV10 Freezing Containers
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Ensure standardized controlled-rate of -1°C/minute cell freezing in a -80°C freezer without alcohol or any fluids. Utilizes thermo-conductive alloy core and highly-insulative outer material to control rate of heat removal and provide reproducible cell cryopreservation.
| Type | Freezer Box |
|---|---|
| Shape | Round |
| Color | Purple |
| Quantity | 1/Pk., 1/Cs. |
| Weight (Metric) | 0.5 kg |
Corning™ CoolCell™ FTS30 Cell Freezing Vial Containers
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Vials achieve a uniform and reproducible -1°C/minute freezing profile and thermal profiles are highly reproducible.
| Diameter (Metric) Well | 12.7 mm |
|---|---|
| Type | Freezer Box |
| Shape | Round |
| Length (Metric) | 16.5 cm |
| Quantity | 1/Pk., 1/Cs. |
| Material | Polyethylene Foam |
| Width (Metric) | 11.5 cm |
| Dimensions (L x W) | 16.5 x 11.5 cm |
| Holds | 30 (Standard 1 to 2 mL Cryogenic Vials) |
| Weight (Metric) | 1 kg |
Corning™ Extension Collar for CoolBox™ XT System
For use with CoolBox™ XT System. Corning™ Extension Collar is required when using taller CoolRack™ tube modules and tall tubes in CoolBox system.
| Type | Extension Collar |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 20.0 x 16.0 x 7.0 cm (7.8 x 6.2 x 2.7 in.) Interior: 14.0 x 9.4 x 7.0 cm (5.5 x 3.7 x 2.7 in.) |
| Quantity | 1/Pk. |
DWK Life Sciences Wheaton™ CryoFILE™ Tissue Vial Storage Boxes
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Storage Boxes for batching and storing Wheaton CryoELITE Tissue Vials (Cat. No. 13-709-140)
| Height (Metric) | 25 mm |
|---|---|
| Type | Cryo Storage Box |
| Shape | Square |
| Length (Metric) | 130 mm |
| For Use With (Equipment) | Fits 5 mL Tissue Vials |
| Min. Temperature (English) | -384.8°F |
| Width (Metric) | 130 mm |
| Min. Temperature (Metric) | -196°C |
| Holds | 25 Vials |
Thermo Scientific™ Nunc™ Latch Rack for 1.8 mL Externally-Threaded Universal Tubes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Versatile tubes for use inside a large storage system, or in smaller scale for traditional cryostorage in dewars.
| Includes | 10 empty racks |
|---|---|
| Type | Latch Rack |
| For Use With (Equipment) | Cryobank |
| Color | Beige |
| Capacity (Metric) | 1.8 mL (Tube) |
| Quantity | 1/Pk., 10/Cs. |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Externally-Threaded Universal Tubes |
Corning™ CoolCell™ Cell Freezing Vial Containers
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Controls rate of freezing to -1°C/minute when placed in a -80°C freezer.
DWK Life Sciences™ Wheaton™ FTA™ Nucleic Acid Collection Storage box
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For nucleic acid collection
Corning™ CoolBox™ XT Systems
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Provide sample cooling or freezing without ice, electricity, or batteries.
| Description | Benchtop cooling system |
|---|
DWK Life Sciences™ Wheaton™ FTA Cryofile Box
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For batching and storing FTA nucleic acid collection pouches
Bel Art™ Cryo Tower Storage Systems
Save space, keep convenience with vertical stacking towers
| Type | Cryo Storage Box |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 6 in. |
| Length (Metric) | 15 cm |
| Max. Temperature (English) | 250°F |
| Color | White |
| Length (English) | 6 in. |
| Material | Polycarbonate |
| Max. Temperature (Metric) | 121°C |
| For Use With (Application) | Freezer and General Purpose Storage |
| Width (Metric) | 15 cm |
Heathrow Scientific™ True North™ Corrugated Polypropylene Freezer Box, 50 mL, 16-Place
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The True North™ Freezer Box is reusable, economical and constructed of moisture resistant corrugated polypropylene. They are supplied flat-packed eliminating the hassle of stacking and reducing the amount of space needed for storage, and shipping costs.
| Height (Metric) | 12 cm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 5.7 in. |
| Length (Metric) | 14.7 cm |
| Capacity (Metric) | 50 mL |
| Length (English) | 5.78 in. |
| Quantity | 10 Pk. |
| Min. Temperature (English) | -112°F |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 14.5 cm |
| Includes | Dividers |
| Type | Freezer Box |
| Min. Temperature (Metric) | -80°C |
| Holds | 16 (50 mL Tubes) |
| Height (English) | 4.72 in. |