Tube Racks
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (48)
- (51)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (35)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (6)
- (1)
- (50)
- (39)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (22)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (38)
- (20)
- (1)
- (31)
- (1)
- (12)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (47)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (38)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (36)
- (4)
- (2)
- (10)
- (1)
- (2)
- (4)
- (24)
- (1)
- (1)
- (24)
- (4)
- (1)
- (3)
- (13)
- (31)
- (1)
- (7)
- (1)
- (4)
- (6)
- (2)
- (13)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (2)
- (26)
- (1)
- (13)
- (4)
- (46)
- (3)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (12)
- (4)
- (1)
- (2)
- (40)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (86)
- (1)
- (3)
- (5)
- (10)
- (1)
- (20)
- (5)
- (14)
- (1)
- (2)
- (24)
- (2)
- (1)
- (57)
- (7)
- (1)
- (8)
- (12)
- (7)
- (15)
- (20)
- (11)
- (4)
- (14)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (58)
- (2)
- (19)
- (4)
- (6)
- (3)
- (3)
- (1)
- (28)
- (1)
- (5)
- (56)
- (7)
- (10)
- (9)
- (9)
- (1)
- (3)
- (236)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (48)
- (14)
- (18)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (18)
- (21)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (2)
- (3)
- (5)
- (50)
- (11)
- (12)
- (190)
- (1)
- (9)
- (6)
- (4)
- (16)
- (1)
- (1)
- (25)
- (226)
- (9)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (6)
- (192)
- (1)
- (2)
- (11)
- (27)
- (2)
- (3)
- (36)
- (2)
- (10)
- (4)
- (29)
- (2)
- (57)
- (16)
- (9)
- (6)
- (8)
- (139)
- (8)
- (33)
Filtered Search Results
Invitrogen™ SampleRack (for DynaMag™-2 magnet)
This removable plastic rack supplied with the DynaMag-2 magnet.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ Nalgene™ Test Tube Slant Racks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Incubate liquid cultures on a slant using these test tube slant racks, which allow 5- or 20-degree tilt for media to harden at an angle.
| Array | 4 x 10 |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Test Tube Slant Rack |
| Shelves | 2 Tiers |
| Color | White |
| Positions | 40 |
| Material | Polycarbonate |
| Autoclavable | Autoclavable |
Bel-Art™ Conical Tube Holder
Allows user to clearly view the entire contents of tubes. Bel-Art™ Conical Tube Holder sets up in just seconds to hold either a 15 ml or a 50 ml conical tube.
Bel Art™ Poxygrid™ Half-Size Test-Tube Racks
For use in water baths, laminar flow hoods, fume hoods or any place where space is limited
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Product Type | Test Tube Rack |
| Shelves | 3 Tiers |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Bel Art™ No-Wire™ Autoclavable Test Tube Racks
Submersible polypropylene test tube racks sink in water baths and maintain stability even in agitated water. Great alternative to wire racks, with price and space saving advantages over other plastic racks.
| Height (Metric) | 6.4 cm |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 9.68 x 4.09 x 2.51 in. (24.59 x 10.4 x 6.4 cm) |
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 4.09 in. |
| Length (Metric) | 24.59 cm |
| Product Type | Tube Rack |
| Stackable | Yes |
| Length (English) | 9.68 in. |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 10.4 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Height (English) | 2.51 in. |
Globe Scientific Half Size Nylon Wireless Test Tube Racks
These fully autoclavable racks are molded from reinforced nylon for strength and durability. Feature no coatings to peel or chip, which make them the ideal alternative to wire coated racks where the formation of rust can be an issue.
| Array | 6 x 6 |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 102 x 102 x 56 mm |
| Positions | 36 |
| Material | Reinforced Nylon |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Tubes (13 mm) |
BD Viper™ LT PCR Tube/Carrier Accessory Kit
The Viper™ LT system provides fully automated, integrated molecular testing on a tabletop analyzer.
Fisherbrand™ Tube Roller Racks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Efficient and practical solution for tube roller workflows.
| Array | 2 x 5 |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Product Type | Tube Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Color | Blue |
| Positions | 10 |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Dimensions (L x W) | 11 x 2.54 in. |
Fisherbrand™ DuraPorter™ XL Tube Insert
DuraPorter™ XL Tube Rack Insert designed to fit DuraPorter™ XL High-Capacity Sample Transport.
| Dimensions (L x W x H) | 13.1 x 14.3 x 5.55 in. |
|---|---|
| Shape | Rectangular, Rounded Corners |
| Product Type | Tube Holder |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Color | Clear |
| Positions | 1 |
| Material | Thermoformed PETG |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Punched Aluminum Test Tube Rack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
This Punched Aluminum Test Tube Rack features a Z-shape for holding test tubes. Three configurations available: 24, 25, and 40 slots.
| Shape | Z-shaped |
|---|---|
| Product Type | Test Tube Rack |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | ISO, GMP |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Test Tubes |
Heidolph™ Hei-SHAKE Test Tube Attachment with 12 Positions
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Test tube attachment for Hei-SHAKE Orbital Core platform shaker.
Heidolph™ Hei-SHAKE Test Tube Attachment with 20 Positions
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Test tube attachment for Hei-SHAKE Orbital Core platform shaker.
Thermo Scientific™ Test Tube Racks for MaxQ™ Shaker
Mix and match these shaker test tube racks, available in a variety of sizes and arrays, to suit individual needs in the laboratory.
| Product Type | Test Tube Rack |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | MaxQ™ Shaker Platform |
Labconco™ Multi-Use Well Plate/Tube Rack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For use with selected models of Purifier Cell Logic Biosafety Cabinets
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Color | Blue |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |