Incubators
Incubators are designed to provide precise climate control, temperature uniformity, and contamination prevention for a variety of research and clinical applications. Different chamber types, materials, sizes, and options are available, including: direct-heat or water-jacketed CO2 incubators, dry block incubators, environmental chambers, hatching incubators, hybridization incubators, plant growth incubators, and refrigerated incubators.
Standard incubators are commonly used for microbiological cultures and tests. Many have features that include decontamination programs, locking mechanisms, alarms, digital displays, and transparent doors for visibility. Standard incubators may use gravity convection, mechanical convection, or dual convection for heat control and uniformity.
Specialized incubators may also be found for a range of test procedures, including direct-heat or water-jacketed CO2 incubators, refrigerated incubators and environmental chambers; and dry block, hatching, hybridization, and plant growth incubators.
Carbon dioxide (CO2) incubators are used to create a specific environment and are used primarily for microbiological and cell cultures. Available in water-jacketed or direct-heat options, other features include in-chamber HEPA air filtration, touchscreens, stackability, 100% pure copper surfaces, and sterilization cycles.
Refrigerated incubators offer a range of temperatures that may be above or below the ambient temperature. Designed to keep samples at a specific fixed temperature, this equipment can be found in pharma, food, cosmetics, and water testing labs. Available features include Wi-Fi connections, programmability, and color touch screens.
Environmental chambers let you control the light, humidity, air pressure, and atmosphere and are typically used for drug stability studies, shelf-life testing, controlled temperature storage, and insect or other biological research applications.
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Heracell™ 150i CO2 Incubator, 150L, General Purpose
CO2 Sensor: TC Sensor; O2 Range (Oxygen Concentration): Optional 1 to 21% or 5 to 90%; Temperature Range: Ambient +3°C to 55°C
| Data Outputs | RS232 |
|---|---|
| Relative Humidity | Approx. 93% at 37°C |
| Capacity (English) | 5.3 cu. ft. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 20.9 x 18.5 x 23.9 in. (53 x 47 x 60.7 cm) |
| Capacity (Metric) | 150 L |
| For Use With (Application) | General Purpose |
| Type | CO2 Incubator |
| Oxygen Control | Optional 1 to 21% or 5 to 90% |
| Humidity Source | Integrated water reservoir |
| Lighting | LED |
| CO2 Sensor Technology | TC Sensor |
| Weight (English) | 154 lb. |
| O2 Concentration Range | Optional 1 to 21% or 5 to 90% |
| CO2 Concentration Range | 0 to 20% |
Thermo Scientific™ Heracell™ 240i CO2 Incubator, 240L, General Purpose
Protect valuable samples while optimizing cell growth. Thermo Scientific™ Heracell™ 240i CO2 Incubators with copper or stainless steel chambers provide the ideal in vitro environment. Clean, reliable and easy to use, they feature fast recovery characteristics and a convenient touchscreen user interface.
| Data Outputs | RS232 |
|---|---|
| Description | Single 240 L incubator, standard model |
| Relative Humidity | Approx. 93% at 37°C |
| Capacity (English) | 8.4 cu. ft. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 23 x 23.9 x 26.4 in. (58.3 x 60.7 x 67 cm) |
| Capacity (Metric) | 240 L |
| For Use With (Application) | General Purpose |
| Type | CO2 Incubator |
| Dimensions (L x W x H) | 32.8 x 30.7 x 36.8 in. (83.4 x 78 x 93.4 cm) |
| Oxygen Control | Optional 1 to 21% or 5 to 90% |
| Humidity Source | Integrated water reservoir |
| Lighting | LED |
| CO2 Sensor Technology | TC Sensor |
| Weight (English) | 178 lb. |
| Temperature Range (Metric) | Ambient +3° to 55°C |
| O2 Concentration Range | Optional 1 to 21% or 5 to 90% |
| CO2 Concentration Range | 0 to 20% |
Thermo Scientific™ Forma™ Series 3 Water Jacketed CO2 Incubator, 184L
CO2 Sensor: IR Sensor; Temperature Range: Ambient +5°C to 50°C
| Data Outputs | USB, and optional 4-20mA |
|---|---|
| Relative Humidity | <90% at 37°C |
| Capacity (English) | 6.5 cu. ft. |
| Chamber Material | Polished Stainless Steel |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 20.0 x 21.3 x 26.8 in. (50.8 x 54.1 x 68.1 cm) |
| Capacity (Metric) | 184 L |
| Material | Stainless Steel |
| Type | CO2 Incubator |
| Dimensions (L x W x H) | 25 x 26 x 39.5 in. (63.5 x 66 x 100.3 cm) |
| Lighting | LED |
| Weight (English) | 365 lb. |
| Certifications/Compliance | UL, cUL, CE |
| Temperature Range (Metric) | Ambient +5° to 50°C |
| CO2 Concentration Range | 0 to 20% |
Eppendorf™ Lid for ThermoMixer™ F1.5 and FP
Use this lid with ThermoMixer™ F1.5 and SmartBlocks™ 0.5mL, 1.5mL, 2.0mL, plates PCR 96, PCR 384. Eppendorf™ Lid for ThermoMixer™ F1.5 and FP is exchangeable in seconds.
Eppendorf™ ThermoTop™
Use this lid with ThermoMixer™ C/ ThermoStat™ C with SmartBlock™ plates and lab vessels up to 2 mL and ThermoMixer F 0.5/F1.5/F2.0/FP. The Eppendorf ThermoTop™ with condens.protect™ technology heated lid prevents condensation on tube lid and tube wall.
Eppendorf™ ThermoMixer Temperature Control Device
Perfect choice for mixing and heating established routine applications
| Electrical Requirements | 100/130V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Type | Heater/Mixer Block |
| Accuracy | Max. ±0.5 °C at 20 – 45 °C |
| Wattage | 200 W |
| Temperature Range (Metric) | 1°C to 100°C |
Fisherbrand™ Isotemp™ Digital Dry Baths/Block Heaters
Interchangeable modular blocks, configurable for a range of applications, increase lab versatility.
| Height (Metric) | 100 mm |
|---|---|
| Warranty | 2 Year, Replacement |
| Temperature Accuracy | ≤ ± 0.5°C |
| Width (English) | 7.9 in. |
| Heat Up Time | ≤ 20 min. 30° to 130°C |
| Relative Humidity | <80% |
| Controller Type | PID |
| Material | Powder-coated Steel |
| Type | Dry Bath Block |
| Timer | 0 to 99:59 min or continuous |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Certifications/Compliance | CE, cULus, RoHS |
| Temperature Range (Metric) | Ambient +5° to 130°C |
| Temperature Uniformity | ≤ ± 1°C |
| Height (English) | 3.9 in. |
Fisherbrand™ Isotemp™ Microbiological Incubator, 104 L, Stainless Steel
Temperature Range: Ambient +10°C to 75°C
Fisherbrand™ Isotemp™ Direct Heat CO2 Incubator, 184 L, Stainless Steel
CO2 Sensor: IR Sensor; Temperature Range: Ambient +5°C to 55°C
Thermo Scientific™ Forma™ Steri-Cult™ CO2 Incubator, 232L & 323L
Carry out high-volume culturing with a high-level of contamination control with these stackable CO2 incubators, which feature microprocessor controls.
| Data Outputs | Optional 4-20mA |
|---|---|
| Type | CO2 Incubator |
| Oxygen Control | None |
| Humidity Source | External humidity reservoir |
| Relative Humidity | 95%, Controllable |
| Lighting | LED |
| Chamber Material | Polished Stainless Steel |
| CO2 Sensor Technology | IR Sensor |
| Material | Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | UL, cUL, CE |
| Temperature Range (Metric) | Ambient +5° to 50°C |
| CO2 Concentration Range | 0 to 20% |
Thermo Scientific™ Heratherm Stability Chambers
Gain confidence in your product when testing stability and shelf life with robust Heratherm Stability chambers designed to meet a variety of quality control demands.
| Width (English) | 42.52 in. |
|---|---|
| Plug Type | Nema 5-20P |
| Water Resistivity | 0.05 - 1 MΩ |
| Relative Humidity | 10 to 90% |
| Water Consumption | 0.15 to 1 L per day |
| Wattage | 1400 W |
| No. of Casters | 4 |
| Humidity Range | 10 - 90% RH |
| Width (Metric) | 1080 mm |
| Capacity (English) Shelf | 66.1 lbs |
| Alarm Types | Audible and Visible |
| Depth (Metric) Interior | 630 mm |
| Temperature Control | Microprocessor - programmable |
| No. of Shelves | 3 |
| Voltage | 100/115/220/230 V |
| Width (English) Shelf | 22.6 in. |
| Certifications/Compliance | UL, CE |
| Temperature Uniformity | ≤ ±0.5°C @ 20°C to 37°C |
| Height (English) Interior | 57.09 in |
| Height (English) | 72.24 in. |
| Height (Metric) | 1835 mm |
| Data Outputs | USB, Ethernet |
| Electrical Requirements | 100/240V, 50/60 Hz, 1400W |
| Depth (English) | 34.84 in. |
| Warranty | 24 months |
| Height (Metric) Interior | 1450 mm |
| Width (English) Interior | 33.07 in. |
| Chamber Material | Powder-coated Cold Rolled Steel |
| Capacity (Metric) | 750 L |
| Temperature Stability | ≤ ±0.1°C @ 20°C to 37°C |
| Ports | 2 access ports |
| Material | Powder-coated Cold Rolled Steel |
| Shelf Material | Stainless Steel (304/1.4301) |
| Width (Metric) Interior | 840 mm |
| Width (Metric) Shelf | 795 mm |
| Type | Humidity Chamber |
| Capacity (Metric) Shelf | 30 kg |
| Depth (Metric) | 885 mm |
| Depth (English) Interior | 24.8 in. |
| Shelf Area (Metric) | 0.46 m² |
| Temperature Range (Metric) | 0 to 70°C |
| Temperature Resolution | 0.1°C |
| Programmability | Temperature and humidity ramping |
| Display | 7 in. touchscreen user interface |
Thermo Scientific™ Heratherm Incubation Chambers
Comprehensive data monitoring and temperature control combined with a flexible Heratherm Incubation Chamber provide a dependable option for microbiological incubation or temperature-dependent storage and testing.
| Width (English) | 42.52 in. |
|---|---|
| Plug Type | Nema 5-20P |
| Wattage | 900 W |
| No. of Casters | 4 |
| Width (Metric) | 1080 mm |
| Capacity (English) Shelf | 66.1 lbs |
| Alarm Types | Audible and Visible |
| Depth (Metric) Interior | 630 mm |
| Temperature Control | Microprocessor - programmable |
| No. of Shelves | 3 |
| Lighting | No |
| Voltage | 100/115/220/230 V |
| Width (English) Shelf | 22.6 in. |
| Certifications/Compliance | UL, CE |
| Temperature Uniformity | ≤ ±0.5°C @ 20°C to 37°C |
| Height (English) Interior | 57.09 in |
| Height (English) | 72.24 in. |
| Height (Metric) | 1835 mm |
| Data Outputs | USB, Ethernet |
| Electrical Requirements | 100/240V, 50/60 Hz, 1400W |
| Depth (English) | 34.84 in. |
| Warranty | 24 months |
| Height (Metric) Interior | 1450 mm |
| Width (English) Interior | 33.07 in. |
| Chamber Material | Powder-coated Cold Rolled Steel |
| Capacity (Metric) | 750 L |
| Temperature Stability | ≤ ±0.1°C @ 20°C to 37°C |
| Ports | 2 access ports |
| Material | Powder-coated Cold Rolled Steel |
| Shelf Material | Stainless Steel (304/1.4301) |
| Width (Metric) Interior | 840 mm |
| Width (Metric) Shelf | 795 mm |
| Type | Environmental Chamber |
| Capacity (Metric) Shelf | 30 kg |
| Depth (Metric) | 885 mm |
| Depth (English) Interior | 24.8 in. |
| Shelf Area (Metric) | 0.46 m² |
| Temperature Range (Metric) | 0 to 70°C |
| Programmability | Temperature ramping |
| Display | 7 in. touchscreen user interface |
Thermo Scientific™ Heratherm™ General Protocol Microbiological Incubator, 117 L
Temperature Range: Ambient +5° to 75°C
Thermo Scientific™ Heratherm™ General Protocol Microbiological Incubator, PROMO
Temperature Range: Ambient +5° to 75°C