Ovens and Furnaces
Filtered Search Results
| Plug Type | Nema 5-15 US |
|---|---|
| Temperature (Metric) | 50°C to 250°C |
| Voltage | 120 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Certifications/Compliance | cCSAus |
| Type | Gravity Oven |
|---|---|
| Plug Type | Nema 5-15 US |
| Temperature (Metric) | 50°C to 250°C |
| Voltage | 120 V |
| Model | Gravity convection |
| Frequency | 60 Hz |
| Temperature Stability | ±0.4°C |
| Certifications/Compliance | cCSAus |
Thermo Scientific™ Heratherm™ General Protocol Ovens
Perform routine, day-to-day work in these general protocol ovens, which provide a safe, ideal heating and drying solution for research, clinical or industrial needs.
| Timer | ON / OFF |
|---|---|
| Temperature (Metric) | 50°C to 250°C |
| Controller Type | Microprocessor control with vacuum fluorescent display |
Thermo Scientific™ Thermolyne™ Small Benchtop Muffle Furnaces
Reduce energy consumption and increase heat-up time with this furnace, ideal for general lab use.
| Depth (Metric) Interior | 13 cm |
|---|---|
| Type | Single Setpoint |
| Temperature (Metric) | 100°C to 1100°C |
| Frequency | 50/60 Hz |
Thermo Scientific™ Lindberg/Blue M™ Moldatherm™ Box Furnaces
Minimize outer surface temperatures while maintaining uniform heat distribution within the chamber. Suitable for a variety of industrial and laboratory applications.
Thermo Scientific™ Heratherm™ Advanced Protocol Ovens, 208-240VAC 60Hz
Carry out multiple applications with this advanced protocol oven, which features temperature uniformity and low energy-consumption.
| Electrical Requirements | 208/240 V 60 Hz |
|---|---|
| Voltage | 208/240 V |
| Controller Type | Programmable Microprocessor control with vacuum fluorescent display |
| Frequency | 60 Hz |
Thermo Scientific™ Thermolyne™ Largest Tabletop Muffle Furnaces
Triple the usable working area with two supplied accessory refractory shelves using Thermolyne Largest Tabletop Muffle Furnace. Available in three temperature control models.
| Shipping Weight (Metric) | 117.9 kg |
|---|---|
| Height (Metric) | 74.9 cm |
| Height (Metric) Interior | 36 cm |
| Width (English) | 14 in. |
| Length (Metric) | 64.7 cm |
| Capacity (English) | 1.6 cu.ft. |
| Temperature (Metric) | 100°C to 1093°C |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 14 x 14 x 14 in. (36 x 36 x 36 cm) |
| Capacity (Metric) | 45 L |
| Length (English) | 25.5 in. |
| Temperature Stability | ±1.2 at 1000°C |
| Width (Metric) | 54.6 |
| Width (Metric) Interior | 36 cm |
| Depth (Metric) Interior | 36 cm |
| Dimensions (L x W x H) Exterior | 25.5 x 21.5 x 29.5 in. (64.7 x 54.6 x 74.9 cm) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Shipping Weight (English) | 260 lb. |
| Depth (English) Interior | 14 in. |
| Temperature Uniformity | ±3.45°C |
| Height (English) Interior | 14 in. |
| Height (English) | 29.5 in. |
Thermo Scientific™ Lindberg/Blue M™ LGO Box Furnaces
Utilize the latest technical advances in heating elements, insulation and temperature control integrated into a self-contained cabinet with these box furnaces.
| Electrical Requirements | 208/240 V 50/60 Hz |
|---|---|
| Temperature (Metric) | 100°C to 1200°C |
| Voltage | 208/240 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
Thermo Scientific™ Vacutherm Vacuum Heating and Drying Ovens
Dry up to six times faster than when using conventional units. These ovens feature excellent heat transfer and fast heating up time, minimizing operation time. A variety of options allow application-specific configurations.
Thermo Scientific™ Lindberg/Blue M™ Vacuum Ovens
Benefit from a digital control, built-in over-temperature protection and a flexible vacuum/purge/release system for a range of applications with these ovens.
| Type | Digital, OTP |
|---|---|
| Temperature (Metric) | 6°C to 260°C |
| Chamber Material | Corrosion-resistant Stainless Steel |
| Controller Type | Digital Microprocessor Control |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Ports | Inert gas port, vacuum port and vent port |
| Vacuum Range | 1 x 10-2 torr (10 microns) |
| Temperature Uniformity | ±3.5°C |
| Temperature Resolution | ±1°C |
| Safety Features | Overtemperature Safety System |
| Display | LED |
Thermo Scientific™ Lindberg/Blue M™ Mini-Mite™ Tube Furnaces
Quickly heat up and/or cool down samples with this convenient and flexible portable single-tube furnace, insulated with Thermo Scientific™ Moldatherm™.
| Shipping Weight (Metric) | 16 kg |
|---|---|
| Height (Metric) | 38 cm |
| Width (English) | 16 in. |
| Length (Metric) | 28 cm |
| Temperature (Metric) | 100°C to 1100°C |
| Length (English) | 11 in. |
| Diameter (Metric) Process Tube | 2.54 cm |
| Width (Metric) | 41 cm |
| Diameter (English) Process Tube | 1 in. |
| Heated Zone | 305 mm |
| Dimensions (L x W x H) Exterior | 11 x 16 x 15 in. (28 x 41 x 38 cm) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Shipping Weight (English) | 35 lb. |
| Power Consumption | 800 w |
| Height (English) | 15 in. |
| Display | LED |
Thermo Scientific™ Heratherm™ Advanced Protocol Ovens, 120VAC 60Hz
Carry out multiple applications with this advanced protocol oven, which features temperature uniformity and low energy-consumption.
| Height (Metric) | 72 cm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 120 V 60 Hz |
| Width (English) | 20.9 in. |
| Length (Metric) | 56.5 cm |
| Plug Type | Nema 5-15 |
| Temperature (Metric) | 330°C |
| Controller Type | Programmable Microprocessor control with vacuum fluorescent display |
| Length (English) | 22.2 in. |
| Material | Coated Steel |
| Width (Metric) | 53 cm |
| Dimensions (L x W x H) | 22.2 x 20.9 x 28.3 in. (56.5 x 53 x 72 cm) |
| No. of Shelves | 2 supplied/13 max. |
| Voltage | 120 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Height (English) | 28.3 in. |
Thermo Scientific™ Heratherm™ General Protocol Oven PROMO
Perform routine, day-to-day work in these general protocol ovens, which provide a safe, ideal heating and drying solution for research, clinical or industrial needs.
| Timer | ON / OFF |
|---|---|
| Temperature (Metric) | 50°C to 250°C |
| Controller Type | Microprocessor control with vacuum fluorescent display |
Thermo Scientific™ Thermolyne™ Industrial Benchtop Muffle Furnaces
Perform ultra-high temperature applications with this industrial benchtop muffle furnace, which reaches a maximum temperature of 1200°C.
| Shipping Weight (Metric) | 23.5 kg |
|---|---|
| Height (Metric) | 41.9 cm |
| Height (Metric) Interior | 9.5 cm |
| Width (English) | 4 in. |
| Length (Metric) | 45.7 cm |
| Temperature (Metric) | 100°C to 1200°C |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 9 x 4 x 3.75 in. (22.8 x 10.1 x 9.5 cm) |
| Capacity (Metric) | 2.2 L |
| Length (English) | 18 in. |
| Width (Metric) | 27.9 |
| Width (Metric) Interior | 10.1 cm |
| Depth (Metric) Interior | 22.8 cm |
| Dimensions (L x W x H) Exterior | 18 x 11 x 16.5 in. (45.7 x 27.9 x 41.9 cm) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Certifications/Compliance | All units cUL, UL listed; -33 units also CE marked. |
| Shipping Weight (English) | 52 lb. |
| Depth (English) Interior | 9 in. |
| Height (English) Interior | 3.75 in. |
| Height (English) | 16.5 in. |
Thermo Scientific™ Vacuum Ovens
Achieve maximum temperatures of 220°C (428°F) with this flexible oven, while benefiting from two control configurations and display options.
| Type | OTP |
|---|---|
| No. of Shelves | 2 |
| Temperature (Metric) | Ambient +10° to 220°C |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | Powder-coated Heavy-gauge Steel |
| Vacuum Range | 0 to 30 in.Hg |
| Shelf Material | Aluminum |