Jars
Jars are used for collecting and storing specimens, solids and lab supplies, as well as for general lab use and field sampling, and are typically manufactured from glass or plastic. Chemical resistance from jars can come from the liner of their cap, with caps available either unlined or with multiple styles of linings.
Glass jars are generally capable of withstanding higher temperatures than other jars, while amber glass blocks ultraviolet and infrared radiation. Plastic jars are noted for their durability, while bell jars can be used to form and contain a vacuum.
Lab jars have wider openings than bottles and are more often used for dry or semi-solid materials. Like bottles, they are made from clear or colored glass or natural or colored plastics. Other styles include bell, vacuum, and other specialty jars.
Choose jars made from clear glass or natural plastics for maximum visibility and amber-tinted glass and plastic for light-sensitive materials. Most jars are sold with attached or separate closures, and may be processed (sterilized or cleaned) for specific purposes.
Filtered Search Results
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Storing and Collecting Specimens and Lab Supplies |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
| Product Type | Straight-sided Jar |
| Mouth | Wide |
| Packaging | Bulk Pack |
| Graduated | No |
| Chemical Label | Unlabeled |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Round Bottles with White PP SturdeeSeal™ PE Foam Lined Caps
Ideal for general use with solids and powders
| No. per Case | 36 |
|---|
Qorpak™ Clear Polystyrene Jars with Cap
Ideal for storing and collecting specimens and lab supplies. Qorpak™ Clear Polystyrene Jars with Cap are slip resistant.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Color | Clear |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | Storing and Collecting Specimens and Lab Supplies |
| Closure Material | Polypropylene |
| Clarity | Clear |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Cap |
| Mouth | Wide |
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Graduated | No |
| Chemical Label | Unlabeled |
| Closure Color | White |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Cap |
Qorpak™ Natural Polypropylene Jars: W/ PP SturdeeSeal PE Foam Caps
Wide neck and straight sides facilitate easy recovery of contents
| Includes | Cap |
|---|---|
| Shape | Round |
| Product Type | Straight-sided Jar |
| Mouth | Wide |
| Color | Natural |
| Material | Polypropylene |
| Chemical Label | Unlabeled |
| Closure Color | White |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Cap |
| For Use With (Application) | Storing and Collecting Specimens and Lab Supplies |
| Closure Material | Polypropylene |
| Clarity | Natural |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Closure Size | 38-400 mm |
| Mouth | Narrow |
| Color | Natural |
| Graduated | No |
| Material | HDPE |
| Chemical Label | Unlabeled |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
Qorpak™ White Polypropylene Jars — With White Polypropylene SturdeeSeal™ PE Foam Lined Caps
Ideal for solids, powders and cosmetics
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Product Type | Straight-sided Jar |
| Mouth | Wide |
| Color | White |
| Graduated | No |
| Material | Polypropylene |
| Chemical Label | Unlabeled |
| Closure Color | White |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Qorpak™ Straight Sided Round Jars with White Polypropylene Unlined Cap
Pre-cleaned and low particles jars free of loose dirt, carton lint, aerosols and fine glass particles
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Color | White |
| Material | Plastic |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Cap |
| Product Type | Straight-sided Jar |
| Mouth | Wide, Threaded |
| Closure Liner | Unlined |
| Graduated | No |
| Chemical Label | Unlabeled |
| Closure Color | White |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Qorpak™ Natural HDPE Round Handled Jugs: With Phenolic PolyCone Cap
Stores large volumes of products
| Includes | Cap |
|---|---|
| Shape | Round |
| Closure Size | 38-400 mm |
| Product Type | Jar |
| Color | Natural |
| Closure Liner | Polycone |
| Material | HDPE |
| Chemical Label | Unlabeled |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Cap |
| Closure Material | Phenolic |
| Clarity | Natural |
| Includes | Cap |
|---|---|
| Shape | Round |
| Product Type | Jar |
| Mouth | Wide |
| Color | Natural |
| Closure Liner | Unlined |
| Material | Polypropylene |
| Chemical Label | Unlabeled |
| Closure Color | White |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Clarity | Natural |
Qorpak™ Natural HDPE Round Handled Jugs: With Thermoset F217 and PTFE Cap
Stores large volumes of products
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Closure Size | 38-400 mm |
| Color | Natural |
| Material | HDPE |
| Closure Material | Thermoset |
| Clarity | Natural |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Cap |
| Product Type | Jar |
| Mouth | Narrow, Threaded |
| Closure Liner | F217, PTFE |
| Graduated | No |
| Chemical Label | Unlabeled |
| Closure Color | Green |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Cap |
Mopec™ Instrument Jar with Weighted Base
Instrument jar ideal for all pathology instruments including forceps, scissors, scalpels, rulers, etc.
Mopec™ Storage Container with Optional Lid
Stainless Steel Storage Container ideal for dissection instruments and utensils storage. Flush handle allows stacking.
Dynalon™ Cylindrical Jars, HDPE, Screw Cap
Science Education
A science education product.
A science education product.
Suitable for powders and solid specimens
Fisher Science Education™ Translucent Cups
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Compact translucent container cups are ideal for science classrooms.
| Shape | Round |
|---|---|
| Product Type | Sample Container |
| Color | Translucent |
| Clarity | Translucent |