Media Bottles
- (4)
- (110)
- (120)
- (4)
- (25)
- (1)
- (110)
- (6)
- (48)
- (104)
- (7)
- (7)
- (11)
- (1)
- (4)
- (12)
- (37)
- (14)
- (3)
- (9)
- (30)
- (1)
- (64)
- (2)
- (48)
- (2)
- (10)
- (1)
- (10)
- (1)
- (8)
- (3)
- (3)
- (32)
- (1)
- (9)
- (86)
- (1)
- (1)
- (17)
- (11)
- (4)
- (4)
- (1)
- (11)
- (2)
- (92)
- (23)
- (17)
- (3)
- (7)
- (34)
- (5)
- (2)
- (258)
- (6)
- (12)
- (15)
- (1)
- (11)
- (10)
- (2)
- (7)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (12)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (9)
- (20)
- (1)
- (3)
- (1)
- (10)
- (25)
- (2)
- (3)
- (11)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (3)
- (12)
- (52)
- (4)
- (2)
- (7)
- (3)
- (3)
- (12)
- (18)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (5)
- (5)
- (1)
- (13)
- (4)
- (2)
- (1)
- (8)
- (3)
- (37)
- (10)
- (6)
- (5)
- (7)
- (4)
- (1)
- (55)
- (208)
- (2)
- (34)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Reusable Glass Media Bottles with Cap
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Feature clear (natural), drip-free, replaceable polypropylene pour ring.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Closure Size | GL 45 |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 30 mm |
| Color | Clear |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| For Use With (Application) | Media and Reagent Storage,Holding and Dispensing Fluids,Chemical Storage |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Screw Cap, Pouring Ring |
| Product Type | Media Bottle |
| Mouth | Wide |
| Graduated | Yes |
| Certifications/Compliance | ISO 4796 |
| Closure Color | Blue |
| Diameter (English) Inner Neck | 1.18 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Corning™ PYREX™ Reusable Media Storage Bottles
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for media, buffers, aqueous and nonaqueous solutions.
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Color | Orange |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Sterile PETG Media Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Reduce the risk of cross contamination with these sterile, disposable media bottles
| Product Type | Media Bottle |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| Certifications/Compliance | SAL 10-6, USP Class VI |
| For Use With (Application) | For media preparation and storage |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
Corning™ PYREX™ Square Media/Solution Bottles and Caps
Require 13 to 20% less space than round bottles
| No. per Case | 10/Cs. |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Color | Orange |
| No. per Pack | 10/Pk. |
| Closure Type | Plug Seal |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ GL 45 Media/Storage Bottles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Perfect for mixing, storing or transporting culture media, chemicals or solvents
| Shape | Round |
|---|---|
| Closure Size | GL 45 |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 30 mm |
| Color | White |
| Material | Borosilicate Glass (Type I) |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Clear drip-free Polypropylene pouring ring |
| Product Type | Media Bottle |
| Graduated | Yes |
| Closure Color | Blue |
| Diameter (English) Inner Neck | 1.18 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Corning™ PET Storage Bottles, Octagonal, Sterile
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Manufactured with polyethylene terephthalate (PET) for a lightweight, break resistant and crystal clear product. Corning™ PET Storage Bottles, Octagonal are ideal for storage and sampling of media, biologicals and other aqueous solutions.
| Shape | Octagonal |
|---|---|
| Neck Finish | 34.7 mm |
| Color | Natural |
| Graduated | Yes |
| Material | PET |
| Certifications/Compliance | USP Class VI |
| Closure Color | Natural |
| Closure Type | Screw Cap |
| For Use With (Application) | For storage and sampling of media, biologicals and other aqueous solution |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
Corning™ PET Storage Bottles, Square with Cap
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Square polyethylene terephthalate (PET) storage bottles are easier to handle, require less space (13-20%) on the shelf and are ideal for mixing, sampling and storage
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Shape | Square |
| Thread Size (Metric) | GL 45 |
| Closure Size | GL 45 |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 37 mm |
| Color | Orange |
| No. per Case | 24/Cs. |
| Quantity | 12 Pk. |
| Material | PET |
| For Use With (Application) | Easier to handle, require less space (13-20%) on the shelf and are ideal for mixing, sampling and storage |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
| Graduated | Yes |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008 |
| Closure Color | Orange |
| No. per Pack | 12/Pk. |
| Diameter (English) Inner Neck | 1.4 in. |
| Closure Type | Plug Seal |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Square |
| Product Type | Media Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Color | Clear |
| Graduated | Yes |
| Material | PET |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
Corning™ PYREX™ Low-Actinic Media/Solution Bottles
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for storing and transporting light-sensitive materials
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner Neck | 29 mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Color | Orange |
| Diameter (English) Inner Neck | 1.14 in. |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences DURAN™ GL 45 Laboratory Glass Bottles With PP Screw Cap and Pouring Ring
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With proven DURAN™ properties. Available as bottle only and completed bottle with blue screw cap (PP1, integral lip seal) and pouring ring (PP1) for drip-free pouring and clean, safe working.
DWK Life Sciences Wheaton™ Graduated Media/Lab Bottles: Clear Glass, With Rubber-Lined Cap (Autoclavable)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rugged space-savers
| Color | Clear |
|---|---|
| Closure Liner | Rubber |
| Graduated | Yes |
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | USP Type 1 |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Phenolic |
Corning™ PYREX™ Slim Line Round Media Storage Bottles
Provide easier handling and more efficient storage of media, biologicals, and other aqueous solutions
| Includes | GL45 screw cap |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Mouth | Wide |
| No. per Case | 4/Cs. |
| Material | Glass |
| Closure Color | Orange |
| No. per Pack | 4/Pk. |
| Closure Type | Plug Seal |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
DWK Life Sciences DURAN™ GL 45 Laboratory Glass Bottles With PP Screw Cap and Pouring Ring
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With proven DURAN™ properties. Available as bottle only and completed bottle with blue screw cap (PP1, integral lip seal) and pouring ring (PP1) for drip-free pouring and clean, safe working.
DWK Life Sciences Wheaton™ Graduated Media/Lab Bottles: Clear Glass, With PTFE-Faced, Rubber-Lined Phenolic Cap (Autoclavable)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rugged space-savers
| Color | Clear |
|---|---|
| Graduated | Yes |
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | USP Type 1 |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Phenolic |