Crucibles
- (22)
- (6)
- (1)
- (23)
- (11)
- (2)
- (15)
- (4)
- (1)
- (9)
- (15)
- (1)
- (6)
- (17)
- (19)
- (2)
- (1)
- (2)
- (8)
- (39)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (116)
- (10)
- (34)
- (3)
- (2)
- (6)
- (10)
- (34)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (5)
- (4)
- (9)
- (1)
- (1)
- (135)
- (23)
- (3)
- (21)
- (2)
- (13)
- (1)
- (6)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (15)
- (3)
- (4)
- (7)
- (12)
- (1)
- (3)
- (2)
- (5)
- (5)
- (16)
- (3)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (15)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (3)
- (20)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (18)
- (3)
- (31)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (24)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (26)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (25)
- (16)
- (1)
- (1)
- (4)
- (43)
- (1)
- (7)
- (2)
- (9)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (40)
- (11)
- (13)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (9)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (20)
- (58)
- (2)
- (21)
- (24)
- (24)
- (24)
- (128)
- (29)
Filtered Search Results
United Scientific™ Porcelain Crucible with Gooch Filter and Cover
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
These Gooch crucibles offer laboratory grade porcelainware at substantial cost savings.
| Shape | Cylinder |
|---|---|
| Product Type Specs | Crucible |
| Material | Porcelain |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ PTFE Crucibles
Science Education
A science education product.
A science education product.
Withstand temperatures to 280°C (536°F).
Fisherbrand™ PTFE Crucibles
Science Education
A science education product.
A science education product.
Withstand temperatures to 280°C (536°F).
| Product Type Specs | Crucible |
|---|---|
| Material | PTFE |
| Max. Temperature (Metric) | 280°C |
United Scientific™ Porcelain Combustion Boat
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
These combustion boats offer laboratory grade porcelainware at substantial cost savings.
| Shape | Boat |
|---|---|
| Product Type Specs | Combustion Boat |
| Material | Porcelain |
| Autoclavable | Autoclavable |
United Scientific™ Conical High Alumina Crucible
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
These high alumina crucibles allow for higher temperature usage compared to porcelain.
| Shape | Conical |
|---|---|
| Product Type Specs | Crucible |
| Material | High Alumina |
| Autoclavable | Autoclavable |
United Scientific™ Porcelainware Starter Kit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
The Porcelainware Starter Kit includes everything you need for a lab station requiring porcelain labware.
United Scientific Supplies Stainless Steel Laboratory Crucibles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Withstands temperatures from -180°C to +800°C.
| Shape | Tapered |
|---|---|
| Quantity | 1/Pk. |
| Product Type Specs | Laboratory Crucible |
| Material | Stainless Steel |
| Autoclavable | Autoclavable |
United Scientific™ Cylindrical High Alumina Crucible
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
These high alumina crucibles allow for higher temperature usage compared to porcelain.
| Shape | Cylinder |
|---|---|
| Product Type Specs | Crucible |
| Material | High Alumina |
| Autoclavable | Autoclavable |
Eisco™ Nickel Crucible and Lid
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Can withstand temperatures of up to 1000°C
| Shape | Cylinder |
|---|---|
| Description | Resistant nickel |
| Quantity | 1 |
| Product Type Specs | Crucible |
| Material | Nickel |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Max. Temperature (Metric) | 1000°C |
| For Use With (Application) | Home, classroom and professional laboratories |
| Weight (Metric) | 45.35 g |
Eisco™ Low Silica Crucibles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Eisco™ Low Silica Crucibles with fully glazed inner and outer surfaces are highly resistant to alkalis and hot temperatures.
| Height (Metric) | 37 mm |
|---|---|
| Shape | Conical |
| Length (Metric) | 57 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 57 mm |
| Capacity (Metric) | 50 mL |
| Color | White |
| Product Type Specs | Silica Crucible |
| Material | Silica |
| Porosity | Medium |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Storing chemicals |
| Width (Metric) | 57 mm |
Eisco™ Squat Crucible, 150 mL
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Can withstand high temperatures. Glazed inside and outside, except base.
Eisco™ Quartz Crucible
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
High-quality quartz crucibles provide outstanding thermal stability, chemical resistance, and durability, making them ideal for various applications.
| Shape | Tapered |
|---|---|
| Color | Clear |
| Quantity | 1 Ea. |
| Product Type Specs | Crucible |
| Material | Quartz Glass |
| Porosity | Very Fine |
| Autoclavable | Autoclavable |
United Scientific™ Glass Tall Form Crucible Lid
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Glass Lid for use with tall form glass crucibles.
| Shape | Round |
|---|---|
| Product Type Specs | Crucible Lid |
| Material | Quartz Glass |
| Autoclavable | Autoclavable |
United Scientific™ Glass Tall Form Crucible
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Tall form glass crucibles ideal for applications that require ashing of samples.
| Shape | Tall Form |
|---|---|
| Product Type Specs | Crucible |
| Material | Quartz Glass |
| Autoclavable | Autoclavable |
Eisco™ Quartz Crucible Lid
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Quartz crucible lid offering superior thermal stability and chemical resistance. Ideal for high-temperature applications.
| Shape | Tapered |
|---|---|
| Color | Clear |
| Quantity | 1 Ea. |
| Product Type Specs | Crucible Lid |
| Material | Quartz Glass |
| Porosity | Very Fine |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Max. Temperature (Metric) | 1200°C |
| For Use With (Application) | Containment |