Laboratory Refrigerators
Laboratory refrigerators are designed with special features and options for use in the laboratory, as opposed to simpler models intended for purely domestic, catering, or other uses. Together with laboratory freezers, laboratory refrigerators are essential equipment in most laboratories and include a range of refrigerator and freezer accessories.
The primary function of a laboratory refrigerator is to maintain a defined, internal storage temperature (typically in the +1°C to +15°C range) in order to provide secure storage and protection of temperature-sensitive products, samples, specimens, chemicals, drugs, solutions, and other substances.
Laboratory refrigerators are manufactured in a range of capacities and dimensions. They are usually supplied with one or more shelves, compartments, and/or drawers, which may often be height-adjustable or reconfigurable. Benchtop, under-counter, or upright, floor-standing models are available to suit overall storage requirements and installation space.
What Advanced Features Are Available with Laboratory Refrigerators?
• Integrated electronic control systems for precise, energy-efficient temperature regulation
• Digital displays and touchscreen temperature control panels
• Optical or acoustic alarm systems for over- or under-temperature warnings
• Environmentally friendly refrigerants and insulation
• Spark-proof interiors for storage of flammable materials
• Access ports for thermometer probes and other devices
• Remote temperature monitoring capabilities
• Secure locking systems
• Fan-assisted cooling for stable temperature control and rapid temperature recovery after door opening
• Automatic defrosting routines
• High ambient temperature operating tolerances
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (14)
- (3)
- (4)
- (2)
- (4)
- (6)
- (7)
- (4)
- (3)
- (4)
- (1)
- (40)
- (5)
- (3)
- (2)
- (30)
- (5)
- (3)
- (4)
- (3)
- (2)
- (3)
- (6)
- (8)
- (1)
- (4)
- (1)
- (16)
- (4)
- (1)
- (2)
- (14)
- (1)
- (3)
- (12)
- (31)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (16)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (158)
- (98)
- (3)
- (34)
- (4)
- (1)
- (6)
- (11)
- (94)
- (34)
- (26)
- (24)
- (1)
- (8)
- (11)
- (21)
- (4)
- (4)
- (2)
- (2)
- (4)
- (79)
- (63)
- (157)
- (2)
- (11)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (95)
- (11)
- (1)
- (2)
- (27)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (14)
- (70)
- (19)
- (2)
- (10)
- (9)
- (1)
- (157)
- (11)
- (87)
- (10)
- (24)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Isotemp™ FBG Series Glass Door Laboratory Refrigerators PROMO
Designed from the ground up to protect your work. Glass Door Laboratory Refrigerators offer quiet, intuitive operation with excellent temperature performance, sustainable design and manufacturing, and an outstanding warranty.
| Electrical Requirements | 115 V, 60 Hz |
|---|---|
| Warranty | 3 Years Parts and Labor + 2 Year Compressor |
| Plug Type | NEMA 5-15 |
| Refrigerant | R290 |
| Cabinet Material | Painted Steel |
| Ports | 1 Rear Access Port |
| Interior | White (Painted) |
| Access Security | Key Lock |
| Monitoring Options | SMART VUE Compatible, Remote Alarm Contacts |
| Control Type | Capacitive Touch |
| Shelves | 8 Adjustable |
| Frequency | 60 Hz |
| Temperature Range | 3°C to 7°C |
| No. of Doors | 2 |
| Certifications/Compliance | cULus |
| Exterior Finish | Painted |
| Voltage | 115 V |
|---|---|
| Defrost | Manual |
| Color | White |
| Temperature Range | 1°C to 12°C |
| Height (English) Exterior | 78 in. |
|---|---|
| Length (English) Exterior | 32 in. |
| Style | Upright |
Fisherbrand™ Isotemp™ General Purpose Laboratory Refrigerators, Sliding Glass Door
Ideal for the demanding requirements of daily use in research, clinical, and industrial laboratories storing non-critical products such as reagents, media, and proteins. Fisherbrand™ Isotemp™ General Purpose Laboratory Refrigerators are designed for your everyday laboratory needs.
| Shipping Weight (Metric) | 255 kg |
|---|---|
| Electrical Requirements | 115 V 60 Hz |
| Warranty | 2 years parts and labor, plus 3 year compressor warranty |
| Plug Type | NEMA 5-15 P |
| Door Style | Sliding Glass |
| Capacity (English) | 45 cu. ft. |
| Refrigerant | R290 |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 27 x 49 x 61.75 in. (686 x 1245 x 1569 mm) |
| Capacity (Metric) | 1274 L |
| Ports | 1 Rear access port |
| Temperature (Setpoint) | 5°C |
| Access Security | Key Lock |
| Capacity (English) Shelf | 100 lb. |
| Dimensions (L x W x H) Exterior | 32 x 52.7 x 81 in.(813 x 1339 x 2057 mm) |
| Control Type | Microprocessor |
| Capacity (Metric) Shelf | 45 kg |
| Shelves | 8 Full |
| Amperage | 5 A |
| Temperature Range | 2°C to 10°C |
| No. of Doors | 2 |
| Certifications/Compliance | cULus,ENERGYSTAR |
| Shipping Weight (English) | 561 lb. |
Fisherbrand™ Isotemp™ FBG Series Glass Door Laboratory Refrigerators PROMO
Designed from the ground up to protect your work. Glass Door Laboratory Refrigerators offer quiet, intuitive operation with excellent temperature performance, sustainable design and manufacturing, and an outstanding warranty.
| Electrical Requirements | 115 V, 60 Hz |
|---|---|
| Warranty | 3 Years Parts and Labor + 2 Year Compressor |
| Plug Type | NEMA 5-15 |
| Refrigerant | R290 |
| Cabinet Material | Painted Steel |
| Ports | 1 Rear Access Port |
| Interior | White (Painted) |
| Access Security | Key Lock |
| Monitoring Options | SMART VUE Compatible, Remote Alarm Contacts |
| Control Type | Capacitive Touch |
| Frequency | 60 Hz |
| Temperature Range | 3°C to 7°C |
| Certifications/Compliance | cULus |
| Exterior Finish | Painted |
Fisherbrand™ Value Combo Refrigerator/Freezer PROMO
Chill, freeze and retrieve samples safely, simply and economically with the Fisherbrand™ Value Refrigerator/Freezer.
Fisherbrand™ Undercounter Refrigerators
Innovative refrigeration solutions for healthcare and research needs
| Data Outputs | Remote Alarm Contacts |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100 - 240 V 50-60 Hz |
| Plug Type | NEMA 5-15 P |
| Capacity (English) | 5.5 cu. ft. |
| Height (English) Exterior | 32 in. |
| Capacity (Metric) | 156 L |
| Hinge Side | Right |
| Monitoring Options | SMART VUE Compatible, Remote Alarm Contacts |
| Height (Metric) Exterior | 813 mm |
| Width (Metric) Exterior | 600 mm |
| Depth (English) Exterior | 26.9 in. (door closed) |
| Casters | No |
| Voltage | 100/240 V |
| Defrost | Automatic |
| Style | Undercounter |
| Temperature Range | 2°C to 9°C |
| Depth (Metric) Exterior | 684 mm |
| No. of Doors | 1 |
| Certifications/Compliance | CE,UL |
| Exterior Finish | Powder-coated CRS |
| Depth (English) Interior | 20.5 in. |
| Width (English) Exterior | 23.6 in. |
| Height (English) Interior | 23 in. |
Fisherbrand™ Isotemp™ General Purpose Laboratory Refrigerators, Solid-Stainless Steel Door
Ideal for the demanding requirements of daily use in research, clinical, and industrial laboratories storing non-critical products such as reagents, media, and proteins. Fisherbrand™ Isotemp™ General Purpose Laboratory Refrigerators are designed for your everyday laboratory needs.
| Electrical Requirements | 115 V 60 Hz |
|---|---|
| Warranty | 2 years parts and labor, plus 3 year compressor warranty |
| Plug Type | NEMA 5-15 P |
| Door Style | Solid |
| Refrigerant | R290 |
| Ports | 1 Rear access port |
| Temperature (Setpoint) | 5°C |
| Access Security | Key Lock |
| Capacity (English) Shelf | 100 lb. |
| Door Material | Stainless Steel |
| Control Type | Microprocessor |
| Capacity (Metric) Shelf | 45 kg |
| Temperature Range | 2°C to 10°C |
| Certifications/Compliance | cULus,ENERGYSTAR |
Fisherbrand™ Isotemp Value Undercounter Refrigerator PROMO
Chill, freeze and retrieve samples safely, simply and economically with the Fisherbrand™ Isotemp Undercounter Refrigerator.
Thermo Scientific™ TSX Series High-Performance Refrigerator, Glass Door, NEMA 5-15 PROMO
Thermo Scientific™ TSX Series high-performance laboratory refrigerators offer a sustainable choice for clinical and laboratory refrigeration.
Thermo Scientific™ TSX Series High-Performance Refrigerator, Solid Door, NEMA 5-15 PROMO
Thermo Scientific™ TSX Series high-performance laboratory refrigerators offer a sustainable choice for clinical and laboratory refrigeration.
Thermo Scientific™ TSX Series High-Performance Lab Refrigerator PROMO
Innovative refrigeration solutions for healthcare and research needs.
Thermo Scientific™ TSV Value Combo Refrigerator/Freezer and Tube Revolver Bundle
Chill, freeze and retrieve samples safely, simply and economically with the TSV Value Refrigerator/Freezer. Includes Tube Revolver.
Thermo Scientific™ TSV Value Combo Refrigerator/Freezer and Digital Tube Rocker Bundle
Chill, freeze and retrieve samples safely, simply and economically with the TSV Value Refrigerator/Freezer. Includes Digital Tube Rocker.
Thermo Scientific™ TSV Value Combo Refrigerator/Freezer and General Purpose Bath Bundle
Chill, freeze and retrieve samples safely, simply and economically with the TSV Value Refrigerator/Freezer. Includes General Purpose Bath, 10 L.