Cell Culture Dishes
- (3)
- (8)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (285)
- (1)
- (2)
- (60)
- (232)
- (2)
- (227)
- (4)
- (41)
- (6)
- (1)
- (2)
- (7)
- (6)
- (12)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (5)
- (6)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (5)
- (2)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (4)
- (6)
- (8)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (24)
- (13)
- (3)
- (2)
- (5)
- (4)
- (1)
- (75)
- (6)
- (7)
- (8)
- (10)
- (5)
- (2)
- (10)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (24)
- (21)
- (4)
- (14)
- (8)
- (2)
- (11)
- (19)
- (3)
- (14)
- (1)
Filtered Search Results
Corning™ Primaria™ Cell Culture Multiwell™ Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Features a surface treatment that is a permanent, stable modification of the polystyrene surface incorporating a mixture of anionic and cationic functional groups. Corning™ Primaria™ Cell Culture Multiwell™ Plates feature a flat bottom with low evaporation lid.
Corning™ BioCoat™ Matrigel™ Matrix Multiwell Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Each lot of plates is tested for the amount of functional proteins coated onto the 6-well plates to ensure lot-to-lot consistency.
Corning™ BioCoat™ Fibronectin Multiwell Plate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Promotion of cell attachment and spreading
Greiner Bio-One CELLSTAR Cell-Repellent Surface Cell Culture Multiwell Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for suspension, spheroid cultures and stem cell aggregate formation. Greiner Bio-One CELLSTAR Cell-Repellent Surface Cell Culture Multiwell Plates effectively inhibit cell adhesion.
| Color | Clear |
|---|---|
| No. per Case | 5 |
| Surface Treatment | Cell Repellent |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| No. per Pack | 1 |
| Sterility | Sterile |
Greiner Bio-One CELLSTAR TC treated Cell Culture Dish with vents
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provides uniform gas exchange and reduced condensation.
| Includes | Lid |
|---|---|
| Type | Cell Culture Dish |
| Shape | Round |
| Color | Clear |
| Surface Treatment | Physical Surface Treatment |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Closure Color | Clear |
| Sterility | Sterile |
| Closure Material | Polystyrene |
| Closure Included | Closure Included |
Greiner Bio-One 6-well ThinCert™ Cell Culture Inserts for Multiwell Plates
Made of highly transparent polystyrene. Greiner Bio-One 6-Well ThinCert™ Cell Culture Inserts for Multiwell Plates is free of detectable DNase, RNase, human DNA.
| Height (Metric) | 19 mm |
|---|---|
| Supportive Membrane | PET |
| Type | Cell Culture Insert |
| Culture Area | 452.4 mm2 |
| Volume (Metric) Working | 2.0 to 4.15 mL |
| Capacity (Metric) | 4.15 mL (Well) |
| Well Count | 6 |
| Material | Polystyrene |
| Sterility | Sterile |
Greiner Bio-One ThinCert™ CELLCOAT™ 24 Well Cell Culture Inserts
Suitable for transport, secretion, diffusion study. Improved cell adhesion through physical surface treatment.
| Height (Metric) | 19 mm |
|---|---|
| Dnase Free | Yes |
| Volume (Metric) Working | 0.1 to 0.35 mL (ThinCert), 0.4 to 1.2 mL (Well) |
| Color | Clear |
| Capacity (Metric) | 1.2 mL (Well) |
| RNase Free | Yes |
| Well Count | 24 |
| Material | Polystyrene |
| Sterility | Sterile |
| Type | Cell Culture Insert |
| Culture Area | 33.6 mm2 |
| Surface Treatment | Tissue Culture |
| Shelf Life | 5 Years |
| No. per Pack | 1 |
| Certifications/Compliance | Free of detectable DNase/RNase, human DNA and pyrogens. Contents non-cytotoxic |
| Temperature Range (Metric) | -20°C to +60°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Greiner Bio-One CELLSTAR OneWell Plate™
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cell culture plate with one rectangular chamber, vents, and single-position high-profile lid
| Height (Metric) | 14.4 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Color | Clear |
| Capacity (Metric) | 113.7 mL |
| Well Count | 1 |
| Material | Polystyrene |
| Closure Material | Polystyrene |
Greiner Bio-One CELLSTAR Cell Culture Multiwell Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For high-throughput screening in cell based test systems.
| Dnase Free | Yes |
|---|---|
| Color | Clear |
| Surface Treatment | CellStar |
| RNase Free | Yes |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Temperature Range (Metric) | -20°C to +60°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
BRANDTECH™ BRAND™ BRANDplates™ Multiwell Plates for Cell Culture Inserts, - 24-well Standard Plate
Sterile and individually wrapped and available with either untreated or cell culture treated surface.
| Height (Metric) | 19.5 mm |
|---|---|
| Type | Cell Culture Insert System |
| Culture Area | 210 mm2 |
| For Use With (Equipment) | Insert system |
| Color | Transparent |
| Capacity (Metric) | 3.1 mL |
| Well Count | 24 |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| For Use With (Application) | Co-culture, secretion studies, migration studies |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Surface Treated SterileTissue Culture Plates
Ideal for comparison and analysis of cell growth, yield in multiple platforms.
Corning™ BioCoat™ Poly-L-Ornithine/Laminin Multiwell Plate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Enhancement of neuronal cell attachment to plastic and glass
Corning™ Costar™ HTS Transwell™ Cell Culture Plate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Tissue-culture treated
Corning™ Costar™ Transwell™ Inserts and Dishes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Applications include co-culture, drug transport, in vitro fertilization, and microbial pathogenesis studies.
| Type | Cell Culture Insert |
|---|---|
| Culture Area | 44 cm2 |
| Diameter (Metric) | 75 mm |
| Volume (Metric) Working | 9 mL |
| Surface Treatment | Cell Culture |
| Bottom Shape | Round |
| Sterility | Sterile |
Corning™ Costar™ Netwell™ Inserts
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Used as tissue carriers, supports and strainers for culture of small organs, tissue slices or explants at the air media interface, provides coarse filtration of tissue homogenates, cell suspensions and microcarriers.