Tubing Connectors and Fittings
- (12)
- (1)
- (145)
- (192)
- (1)
- (11)
- (28)
- (4)
- (11)
- (7)
- (1)
- (2)
- (56)
- (2)
- (2)
- (27)
- (3)
- (158)
- (21)
- (16)
- (4)
- (4)
- (1)
- (2)
- (26)
- (9)
- (2)
- (127)
- (1)
- (19)
- (3)
- (5)
- (8)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (4)
- (7)
- (1)
- (8)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (4)
- (9)
- (17)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (9)
- (54)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (45)
- (8)
- (6)
- (37)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (14)
- (3)
- (1)
- (11)
- (7)
- (9)
- (17)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (45)
- (1)
- (8)
- (8)
- (3)
- (67)
- (5)
- (2)
- (20)
- (6)
- (1)
- (1)
- (8)
- (16)
- (18)
- (2)
- (3)
- (37)
- (11)
- (6)
- (8)
- (256)
- (4)
- (6)
- (4)
- (13)
- (60)
- (1)
- (3)
- (6)
- (57)
- (1)
- (5)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (9)
- (57)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (2)
- (41)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (19)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (80)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (12)
- (1)
- (1)
- (9)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (2)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Polypropylene Tubing Equal Angle Y-Shaped Connectors
Science Education
A science education product.
A science education product.
Highly resistant to many chemicals.
| Shape | Y |
|---|---|
| Product Type | Equal Angle Tubing Connector |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Maximum Pressure | 20 psi |
Fisherbrand™ Straight Connectors with Tapered Ends
Science Education
A science education product.
A science education product.
Very durable.
| Shape | Straight |
|---|---|
| Product Type | Tubing Connector |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ Polypropylene Tubing Connectors and Adapters
Science Education
A science education product.
A science education product.
Work in any tubing or vacuum system.
| Product Type | Tubing Connector |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Used for any tubing or vacuum system |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Maximum Pressure | 20 psi |
Fisherbrand™ Tubing Four-Way Polypropylene Connectors
Science Education
A science education product.
A science education product.
Work in any tubing or vacuum system.
| Shape | 4-way |
|---|---|
| Color | Transparent |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Used for any tubing or vacuum system |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Maximum Pressure | 20 psi |
Fisherbrand™ Tubing T Connectors
Science Education
A science education product.
A science education product.
Work in any tubing or vacuum system.
Fisherbrand™ Polypropylene Tubing T-Shaped Connectors
Science Education
A science education product.
A science education product.
Withstand flows to 20psi.
| Shape | T |
|---|---|
| Product Type | Tubing Connector |
| Color | Transparent |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Maximum Pressure | 20 psi |
Fisherbrand™ Tubing Y Polypropylene Connectors
Science Education
A science education product.
A science education product.
Work in any tubing or vacuum system.
| Shape | Y |
|---|---|
| Product Type | Tubing Connector |
| Color | Transparent |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Used for any tubing or vacuum system |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Maximum Pressure | 20 psi |
Fisherbrand™ Thin PTFE Sleeves
Science Education
A science education product.
A science education product.
Elongated cones of microthin (0.05mm) polytetrafluoroethylene film tapered to fit snugly around glass joints.
| Thickness | 0.05mm |
|---|---|
| Product Type | Glass Joint Sleeve |
| For Use With (Equipment) | Glass joints |
| Temperature Range (Metric) | -75° to 260°C |
| For Use With (Application) | Eliminate lubrication contamination along with frozen or leaking ground joints |
United Scientific™ All Glass Vacuum Filter Holder Set and Accessories
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
All Glass Vacuum Filter Holder Set and Accessories used in particulate contamination analysis.
| For Use With (Application) | Particulate Contamination Analysis |
|---|
Eisco™ Reduction Adapters
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
A variety of standard socket and cone sizes are available
| Product Type | Reduction |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| For Use With (Application) | Connect glassware |
Eisco™ Two-Parallel-Neck Adapters
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
These two neck adapters feature a parallel neck design. Made of high quality borosilicate 3.3 glass. A variety of socket and cone sizes are available.
| Height (Metric) | 20 cm |
|---|---|
| Length (Metric) | 15.2 cm |
| Product Type | Parllel Neck Multiple Adapter |
| Quantity | 1 |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| For Use With (Application) | Connect glassware |
United Scientific™ Tubing Connectors, L-Shaped, Polypropylene
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
L-Shaped Polypropylene Tubing Connectors - For leak-proof connecting of tubes.
| Includes | 12 Tubing Connectors |
|---|---|
| Description | Serrated Edge Connectors |
| Overall Length (Metric) | 101.6 mm |
| Product Type | L Connector |
| Color | Translucent |
| Packaging Quantity | 12 Pk. |
| Material | Polypropylene |
| Overall Length (English) | 4 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
United Scientific™ Tubing Connectors, Y-Shaped, Polypropylene
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
These Y-Shaped Polypropylene Tubing Connectors are for leak-proof connecting of tubes.
| Includes | 12 Tubing Connectors |
|---|---|
| Description | Serrated Edge Connectors |
| Product Type | Y Tubing Connector |
| Color | Translucent |
| Packaging Quantity | 12 Pk. |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
Eisco™ Delivery Receiver Adapters - Long Stem
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Delivery receiver adapters feature a long stem and are made from high quality borosilicate 3.3 glass
| Length (Metric) | 3.5 cm |
|---|---|
| Product Type | Long Stem Delivery Receiver |
| Quantity | 1 |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| For Use With (Application) | Connecting glassware |
| Width (Metric) | 3.5 cm |
Eisco™ Multiple Adapters - Three Neck
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Made from high quality borosilicate 3.3 glass featuring 3 necks. Two necks are parallel and one is at a 45° angle
| Height (Metric) | 14.7 cm |
|---|---|
| Length (Metric) | 13.2 cm |
| Product Type | Multiple Adapter |
| Quantity | 1 |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| For Use With (Application) | Connecting glassware |
| Width (Metric) | 2.8 cm |
| Standard Taper Joint No. | 19/26 |