Tubing Connectors and Fittings
- (12)
- (1)
- (145)
- (192)
- (1)
- (11)
- (28)
- (4)
- (11)
- (7)
- (1)
- (2)
- (56)
- (2)
- (2)
- (27)
- (3)
- (158)
- (21)
- (16)
- (4)
- (4)
- (1)
- (2)
- (26)
- (9)
- (2)
- (127)
- (1)
- (19)
- (3)
- (5)
- (8)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (4)
- (7)
- (1)
- (8)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (4)
- (9)
- (17)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (9)
- (54)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (45)
- (8)
- (6)
- (37)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (14)
- (3)
- (1)
- (11)
- (7)
- (9)
- (17)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (45)
- (1)
- (8)
- (8)
- (3)
- (67)
- (5)
- (2)
- (20)
- (6)
- (1)
- (1)
- (8)
- (16)
- (18)
- (2)
- (3)
- (37)
- (11)
- (6)
- (8)
- (256)
- (4)
- (6)
- (4)
- (13)
- (60)
- (1)
- (3)
- (6)
- (57)
- (1)
- (5)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (9)
- (57)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (2)
- (41)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (19)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (80)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (12)
- (1)
- (1)
- (9)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (2)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Eisco™ Glass Adapter Receivers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Eisco™ Glass Adapter Receivers with screw threads to provide additional safety in lab.
| Height (Metric) | 9 cm |
|---|---|
| Product Type | Receiver |
| Quantity | 1 |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| For Use With (Application) | Distillation set ups |
Eisco™ Reduction Adapters
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
A variety of standard socket and cone sizes are available
| Product Type | Reduction |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| For Use With (Application) | Connect glassware |
United Scientific™ Reducing Adapter
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Effortlessly connect glassware of varying sizes with this Reducing Adapter, featuring a smaller socket joint at the top and a larger socket joint at the bottom for seamless integration.
| Product Type | Reducing Adapter |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
Eisco™ Straight Adapters with Cone and Screw thread
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Made from high quality borosilicate 3.3 glass and feature ground cone joints and plastic threaded screw caps with thread size 13 and 6-7 mm centered holes
| Height (Metric) | 8 cm |
|---|---|
| Length (Metric) | 1.7 cm |
| Product Type | Straight Cone Adapter |
| Quantity | 1 |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| For Use With (Application) | Connecting glassware |
| Width (Metric) | 1.7 cm |
Eisco™ Multiple Adapters - Three Neck
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Made from high quality borosilicate 3.3 glass featuring 3 necks. Two necks are parallel and one is at a 45° angle
| Height (Metric) | 14.7 cm |
|---|---|
| Length (Metric) | 13.2 cm |
| Product Type | Multiple Adapter |
| Quantity | 1 |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| For Use With (Application) | Connecting glassware |
| Width (Metric) | 2.8 cm |
| Standard Taper Joint No. | 19/26 |
United Scientific™ Tubing Connectors, Y-Shaped, Polypropylene
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
These Y-Shaped Polypropylene Tubing Connectors are for leak-proof connecting of tubes.
| Includes | 12 Tubing Connectors |
|---|---|
| Description | Serrated Edge Connectors |
| Product Type | Y Tubing Connector |
| Color | Translucent |
| Packaging Quantity | 12 Pk. |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
Eisco™ Delivery Receiver Adapters - Long Stem
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Delivery receiver adapters feature a long stem and are made from high quality borosilicate 3.3 glass
| Length (Metric) | 3.5 cm |
|---|---|
| Product Type | Long Stem Delivery Receiver |
| Quantity | 1 |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| For Use With (Application) | Connecting glassware |
| Width (Metric) | 3.5 cm |
Eisco™ L-Shaped Tubing Connector
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Two-way connector made of high quality, rigid polypropylene and L-shaped for leak-proof tubing arrangements
Eisco™ Y-Shaped Tubing Connector
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Made of polypropylene and features a riffled end for rubber tubing
Eisco™ Glass Vacuum Adapter Receivers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Eisco™ Glass Vacuum Adapter Receivers feature screw threads to provide additional safety in lab.
| Product Type | Receiver, Vacuum |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| For Use With (Application) | Distillation set ups |
United Scientific™ Tubing Connectors Assortment
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Provides a large assortment of tubing connectors.
United Scientific Supplies 3-Way Glass Adapters
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Makes connecting glassware safe and easy
| Product Type | 3-Way Adapter |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| Standard Taper Joint No. | 24/40 |
United Scientific™ Tubing Connectors, Four-Way, Polypropylene
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
4-Way Polypropylene Tubing Connectors for leak-proof connecting of tubes.
| Includes | 12 Tubing Connectors |
|---|---|
| Description | Serrated End Connectors |
| Product Type | Four-Way Tubing Connector |
| Color | Translucent |
| Packaging Quantity | 12 Pk. |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
Eisco™ Single Glass Cone
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
A variety of standard cone sizes are available, each with a minimum shank length of 100 mm
| Height (Metric) | 10.6 cm |
|---|---|
| Product Type | Single Cone |
| Quantity | 1 |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| For Use With (Application) | Connect glassware |
Eisco™ Two-Parallel-Neck Adapters
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
These two neck adapters feature a parallel neck design. Made of high quality borosilicate 3.3 glass. A variety of socket and cone sizes are available.
| Height (Metric) | 20 cm |
|---|---|
| Length (Metric) | 15.2 cm |
| Product Type | Parllel Neck Multiple Adapter |
| Quantity | 1 |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| For Use With (Application) | Connect glassware |