HPLC Columns and Cartridges
Filtered Search Results
Restek™ Ultra™ Amino (NH2) Mixed Mode HPLC Column with Trident Inlet Fitting, 3 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Carbon Load: 2%; Pore Size: 100 Å; Column Phase: Reversed Phase, Normal Phase, Ion Exchange, HILIC
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Amino (NH2) |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase, Normal Phase, Ion Exchange, HILIC |
| Endcapped | No |
| Column Type | Mixed Mode |
| Particle Size | 3 μm |
| Includes | With Trident Inlet Fitting |
| Ligand Type | Aminopropylsilane |
| Type | Column |
| Carbon Load | 2% |
| Packing Material | Type B Silica |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| pH | 2.5 to 8 |
| USP Type | L8 |
Hamilton™ PRP™-X100 Guard Cartridge Kit
Stainless steel and PEEK guard columns help protect your investment
| Particle Size | 10 μm |
|---|---|
| For Use With (Application) | Virtually all solvents except high concentrations of sodium chloride |
| Max. Pressure | 5000 psi |
Restek™ Ultra HPLC Columns with C1 Column Packing, 3um Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For selective and reliable HPLC applications
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Carbon Load | 5% |
| Stationary Phase | C1 |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L13 |
Restek™ Ultra HPLC Columns with Silica Column Packing, 5μm Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Similar in pore size to Pinnacle II™ columns, but with greater retention
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Silica |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Normal Phase and HILIC |
| For Use With | Normal Phase Applications |
| Endcapped | No |
| Column Type | Mixed Mode |
| Max. Pressure | 4000 psi (275 bar) |
| Particle Size | 5 μm |
| Packing Material | Type B Silica |
| pH | 2.5 to 8 |
| Technique | Normal Phase HPLC |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L3 |
Restek™ Pinnacle II™ C18 Reversed Phase HPLC Column, 3 μm, 2.1 mm x 100 mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Column Format: Analytical Column; Carbon Load: 13%; Pore Size: 110 Å; Column Phase: Reversed Phase
Restek™ Allure Columns with C18 Column Packing and Trident Fittings
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Allure C18 Columns (USP L1) are excellent for LC/MS and ELSD.
| Pore Size | 60 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | LC/MS and ELSD |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Specialty/Application Specific |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel |
| Column Chemistry | Octadecyl Silane |
| Particle Size | 5 μm |
| Includes | Trident™ inlet fitting |
| Ligand Type | Monomeric C18 |
| Type | Column |
| Carbon Load | 27% |
| Packing Material | Type B Silica |
| pH | 2.5 to 7.5 |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L1 |
Restek™ Ultra HPLC Columns with C18 Column Packing, Trident Inlet Fitting
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Similar in pore size to Pinnacle II™ columns, but with greater retention
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Includes | Trident™ inlet fitting |
| Carbon Load | 20% |
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Type B Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2.5 to 8 |
| USP Type | L1 |
Restek™ Ultra™ IBD (Alkyl Amide) Mixed Mode HPLC Column, 5 μm, 4.6 mm x 250 mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Carbon Load: 12%; Pore Size: 100 Å; Column Phase: Reversed Phase and HILIC
Hamilton™ PRP™-C18 Reversed-Phase HPLC Columns: PEEK
Designed to provide high-efficiency, reversed-phase separations over an extended column life in nearly any mobile phase or pH
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | PRP-C18 |
| Temperature | 5°C to 85°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | LC/MS Separation |
| Column Type | Reversed Phase |
| Material | PEEK |
| Max. Pressure | 5000 psi (345 bar) |
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Column |
| Packing Material | Polymer |
| Mobile Phase Compatibility | pH 1 to 13, 0 to 100% aqueous, organic modifier |
| pH | 1 to 13 |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L21 |
Restek™ Ultra Amino Guard Cartridges
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Protects and extends column lifetime.
| Type | Amino |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | HPLC Ultra Column |
| Particle Shape | Spherical |
Restek™ Pinnacle II™ C18 Reversed Phase HPLC Column, 5 μm, 4.6 mm x 150 mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Carbon Load: 13%; Pore Size: 110 Å; Column Phase: Reversed Phase
Restek™ Viva™ HPLC Columns with C18 Column Packing, 3μm Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for separating peptides or proteins.
| Pore Size | 300 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | Proteins and Other Higher Molecular Weight Compounds |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Material | Stainless Steel (316) |
| Particle Size | 3 μm |
| Type | Column |
| Carbon Load | 9% |
| Packing Material | Silica |
| pH | 2.5 to 10 |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 3 μm |
| USP Type | L1 |
Restek™ Raptor™ EtG/EtS LC Column
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Proven performance for accurate, reliable ethyl glucuronide (EtG) and ethyl sulfate (EtS) analysis
Restek™ Raptor EXP Guard Column Cartridges
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Made for any Raptor column for ultimate protection from particulates and matrix contamination
| Particle Size | 2.7 μm |
|---|---|
| Type | Raptor EXP guard column cartridge |
| Length (Metric) | 5 mm |
| For Use With (Equipment) | Raptor Columns |
| Quantity | 3 Pk. |
| Max. Pressure | 600 bar |
Restek™ Raptor™ ARC-18 LC Columns, Particle Size: 5 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for high-throughput LC-MS/MS applications with minimal sample preparation
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Ligand Type | Sterically Protected C18 |
| Carbon Load | 5% |
| Stationary Phase | C18, Octadecylsilane |
| Temperature | Max: 80°C |
| For Use With | LC-MS/MS |
| Endcapped | No |
| Packing Material | Superficially Porous Silica (SPP or Core-Shell) |
| pH | 1 to 8 |
| Surface Area | 100 m2/g |
| Max. Pressure | 400 bar (5,800 psi) |
| USP Type | L1 |