HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (322)
- (218)
- (1)
- (803)
- (7)
- (1)
- (1)
- (146)
- (466)
- (954)
- (1)
- (56)
- (1)
- (72)
- (53)
- (1)
- (350)
- (25)
- (798)
- (114)
- (1)
- (21)
- (101)
- (1)
- (230)
- (24)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (10)
- (11)
- (2)
- (245)
- (62)
- (1)
- (731)
- (12)
- (1)
- (9)
- (15)
- (2)
- (3)
- (130)
- (1)
- (12)
- (5)
- (16)
- (4)
- (1)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (5)
- (17)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (250)
- (1)
- (1)
- (2)
- (15)
- (303)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (204)
- (1,350)
- (4)
- (4)
- (161)
- (1)
- (1)
- (82)
- (20)
- (9)
- (78)
- (904)
- (1)
- (14)
- (2)
- (156)
- (12)
- (4)
- (438)
- (17)
- (1,616)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (79)
- (7)
- (35)
- (2)
- (9)
- (3)
- (30)
- (9)
- (82)
- (1)
- (25)
- (1)
- (9)
- (10)
- (2)
- (3)
- (25)
- (39)
- (90)
- (440)
- (25)
- (2)
- (33)
- (3)
- (13)
- (165)
- (29)
- (15)
- (12)
- (6)
- (138)
- (471)
- (61)
- (4)
- (1,119)
- (30)
- (21)
- (5)
- (2)
- (80)
- (24)
- (2,844)
- (3)
- (5)
- (2)
- (24)
- (2)
- (24)
- (17)
- (27)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1,173)
- (1)
- (4)
- (10)
- (455)
- (19)
- (1)
- (668)
- (18)
- (268)
- (3)
- (12)
- (2)
- (144)
- (245)
- (5)
- (141)
- (2)
- (13)
- (141)
- (443)
- (49)
- (124)
- (5)
- (69)
- (54)
- (3)
- (61)
- (5)
- (191)
- (2)
- (11)
- (16)
- (8)
- (6)
- (84)
- (3)
- (1)
- (5)
- (146)
- (1)
- (1)
- (629)
- (22)
- (88)
- (7)
- (7)
- (13)
- (11)
- (411)
- (41)
- (104)
- (34)
- (14)
- (129)
- (11)
- (2)
- (2)
- (13)
- (174)
- (87)
- (10)
- (1)
- (227)
- (2)
- (8)
- (45)
- (3,453)
- (67)
- (13)
- (3)
- (1)
- (9)
- (7)
- (3)
- (29)
- (83)
- (31)
- (2)
- (11)
- (4)
- (68)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ ChromegaChiral™ Chiral CC3 HPLC Column, 10 μm Particle Size
ChromegaChiral™ CC3 (amylose tris(5-chloro-2-methyl- phenylcarbamate) is a new product for high resolution chiral separations based on a new halogenated carbohy- drate based chiral stationary phase.
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Stationary Phase | Amylose, carbamate |
| Phase | Chiral |
| Matrix | Amylose, carbamate Phase |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | ChromegaChiral |
MilliporeSigma™ Supelco™ ChromegaChiral™ Chiral CC4 HPLC Column, 10 μm Particle Size
ChromegaChiral™ CC4 (cellulose tris(4-chloro-3-methyl-phenylcarbamate) is another new product for high resolution chiral separations based on a new halogenated carbohydrate based chiral stationary phase.
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Stationary Phase | C4 (Butyl) |
| Phase | Chiral |
| Matrix | C4 (Butyl) Phase |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | ChromegaChiral |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CYCLOBOND™ I 2000 RSP Chiral HPLC Column, 5 μm Particle Size
Astec™ CYCLOBOND™ I 2000 RSP chiral HPLC column is basically comprised of native and derivatized β and γ cyclodextrins. It has been used for numerous chiral separations via selectively trapping the organic molecules in the cyclodextrin cavity.
| Type | Thermal Desorption Tube |
|---|---|
| Matrix | Tenax GR Graphitized Porous Polymer |
| Description | Pre-conditioned |
| For Use With (Equipment) | PerkinElmer, Markes, DANI, OI Analytical, and Shimadzu Instruments |
| Diameter (English) Outer | 1/4 in. |
| Packaging Quantity | 10/Pk. |
| Overall Length (English) | 3.5 in. |
| For Use With (Application) | Air Monitoring |
| Product Line | Tenax |
MilliporeSigma™ Supelco™ ChromegaChiral™ Chiral CCA HPLC Column, 10 μm Particle Size
A polysaccharide coated chiral stationary phase and columns which are produced using a unique production process of coating the proven chiral selector, tris-(3,5-di- methylphenyl) carbamoyl amylose on high purity silica gel.
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Stationary Phase | carbamoyl |
| Phase | Chiral |
| Matrix | carbamoyl Phase |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | ChromegaChiral |
MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-4.6
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-4.6 come with customized packing (please specify packing material) and are 250mmL x 4.6mmI.D.
MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 125-4.6
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma Hibar™ HPLC Columns, 125-4.6 come with customized packing (please specify packing material) and are 125mmL x 4.6mmI.D.
| Length (Metric) | 125 mm |
|---|---|
| Packing Material | Customized (specify packing material) |
| Column Type | Hibar™ HPLC Column |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-4.6
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-4.6 come with customized packing (please specify packing material) and are 250mmL x 4.6mmI.D.
MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-4.6
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-4.6 come with customized packing (please specify packing material) and are 250mmL x 4.6mmI.D.
Thermo Scientific™ ProPac™ SCX-10 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Separate protein variants in difficult matrices using ProPac SCX-10 LC Columns, which provide exceptionally high resolution.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Stationary Phase | Sulfonate |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Ion Exchange |
| Column Type | Ion Exchange |
| pH | 2 to 12 |
| Product Line | ProPac |
| Particle Size | 5 μm |
|---|---|
| Type | Cartridge |
| Stationary Phase | Silica |
| Phase | Normal Phase |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Normal Phase |
| Diameter (Metric) | 4 mm |
| Material | Stainless Steel |
| USP Type | L3 |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-DP HPLC Column, 5 μm Particle Size
Contains a diphenyl bonded phase, which gives greater selectivity for aromatic groups compared to alkyl-type bonded phases.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Phenyl |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Phenyl Phase/Silica Gel, Spherical Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| Surface Area | 170 m2/g |
| Product Line | SUPELCOSIL |
| Type | Thermal Desorption Tube |
|---|---|
| Material | Glass |
| For Use With (Application) | Packing Adsorbents, Sample Preparation Applications |
Thermo Scientific™ MAbPac™ HIC-Butyl HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Separate monoclonal antibodies (mAbs) and antibody-drug conjugates (ADCs) with excellent biocompatibility, low carryover and high resolution.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Hydrophobic Interaction |
| Packing Material | Hydrophilic Polymer |
| Column Type | Hydrophobic Interaction |
| pH | 2 to 12 |
| Quantity | Each |
| Green Features | FSC |
| Max. Pressure | 4000 psi (275 bar) |
| Product Line | MAbPac |
MilliporeSigma™ Supelco™ Hamilton PRP-C18 HPLC Column, 5 μm Particle Size, Stainless Steel
The Hamilton PRP-C18 HPLC column is designed to provide high-efficiency, reversed-phase separations over an extended column life in nearly any mobile phase or pH.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C18 (octadecyl) Phase |
| Material | Stainless Steel |
| Product Line | Hamilton |