HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (322)
- (218)
- (1)
- (803)
- (7)
- (1)
- (1)
- (146)
- (466)
- (954)
- (1)
- (56)
- (1)
- (72)
- (53)
- (1)
- (350)
- (25)
- (798)
- (114)
- (1)
- (21)
- (101)
- (1)
- (230)
- (24)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (10)
- (11)
- (2)
- (245)
- (62)
- (1)
- (731)
- (12)
- (1)
- (9)
- (15)
- (2)
- (3)
- (130)
- (1)
- (12)
- (5)
- (16)
- (4)
- (1)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (5)
- (17)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (250)
- (1)
- (1)
- (2)
- (15)
- (303)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (204)
- (1,350)
- (4)
- (4)
- (161)
- (1)
- (1)
- (82)
- (20)
- (9)
- (78)
- (904)
- (1)
- (14)
- (2)
- (156)
- (12)
- (4)
- (438)
- (17)
- (1,616)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (79)
- (7)
- (35)
- (2)
- (9)
- (3)
- (30)
- (9)
- (82)
- (1)
- (25)
- (1)
- (9)
- (10)
- (2)
- (3)
- (25)
- (39)
- (90)
- (440)
- (25)
- (2)
- (33)
- (3)
- (13)
- (165)
- (29)
- (15)
- (12)
- (6)
- (138)
- (471)
- (61)
- (4)
- (1,119)
- (30)
- (21)
- (5)
- (2)
- (80)
- (24)
- (2,844)
- (3)
- (5)
- (2)
- (24)
- (2)
- (24)
- (17)
- (27)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1,173)
- (1)
- (4)
- (10)
- (455)
- (19)
- (1)
- (668)
- (18)
- (268)
- (3)
- (12)
- (2)
- (144)
- (245)
- (5)
- (141)
- (2)
- (13)
- (141)
- (443)
- (49)
- (124)
- (5)
- (69)
- (54)
- (3)
- (61)
- (5)
- (191)
- (2)
- (11)
- (16)
- (8)
- (6)
- (84)
- (3)
- (1)
- (5)
- (146)
- (1)
- (1)
- (629)
- (22)
- (88)
- (7)
- (7)
- (13)
- (11)
- (411)
- (41)
- (104)
- (34)
- (14)
- (129)
- (11)
- (2)
- (2)
- (13)
- (174)
- (87)
- (10)
- (1)
- (227)
- (2)
- (8)
- (45)
- (3,453)
- (67)
- (13)
- (3)
- (1)
- (9)
- (7)
- (3)
- (29)
- (83)
- (31)
- (2)
- (11)
- (4)
- (68)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ ABZ+Plus HPLC Column, 3 μm Particle Size
Offer both high deactivation and unique selectivity.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | Amide, Alkyl |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Amide, Alkyl Phase/Silica Gel, Spherical Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| Surface Area | 170 m2/g |
| Product Line | SUPELCOSIL |
TSKgel™ Phenyl-5PW RP HPLC Column, 10 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel Phenyl-5PW RP offers similiar selectivity to its hydrophobic interation counterpart TSKgel Phenyl-5PW, although a higher degree of cross-linking allows for increased stability in aqueous/organic mobile phase gradients. Provides an advantage over silica when high pH buffer systems are needed.
| Shipping Condition | Shipped in 30% Methanol, 70% Water |
|---|---|
| Pore Size | 1000 Å |
| Particle Size | 10 μm |
| Solvents | 0-100% Organic Solvent |
| Ligand Type | 1 meq/mL (Estimated Ligand Density) |
| Temperature | 4°C to 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 7.5 cm |
| pH | 2 to 12 |
| Product Line | TSKgel |
| Pore Size | 60 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | RP-Select B |
| Phase | Reversed Phase |
| Column Type | Reversed Phase |
| Quantity | 1/Pk. |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Area | 360 m²/g |
| Column Format | Column |
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Column |
| Carbon Load | 11.5% |
| Packing Material | Silica |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| pH | 2 to 7.5 |
| USP Type | L7 |
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Carbon Load | 12% |
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 310 m²/g |
| USP Type | L1 |
MilliporeSigma™ Supelco™ BIOshell™ IgG C18 HPLC Column, 1,000 Å, 2.7 μm Particle Size
BIOshell™ IgG 1,000 Å C18 is a high-speed, high-performance liquid chromatography column based on a new wide-pore (1,000 Å) Fused-Core™ particle design.
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C18 (octadecyl) Phase/Fused-Core Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| pH | 1 to 8 |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Surface Area | 22 m2/g |
| Product Line | BIOshell |
Thermo Scientific™ Hypersil GOLD™ C8 HPLC Columns
Have analytes with medium hydrophobicity or need a less hydrophobic phase to obtain optimum retention? These columns provide outstanding sensitivity and excellent peak shape.
| Pore Size | 175 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 8% |
| Stationary Phase | C8 |
| Temperature | 60°C |
| pH | 2 to 9 |
| Surface Area | 220 m²/g |
| USP Type | L7 |
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 250 mm |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Quantity | 1/Pk. |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Area | 350 m²/g |
| Max. Pressure | 2175 psi (150 bar) to 2900 psi (200 bar) |
| Column Format | Cartridge |
| Particle Size | 10 μm |
| Type | Cartridge |
| Carbon Load | 21.6% |
| Packing Material | Silica |
| pH | 2 to 7.5 |
| USP Type | L1 |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-CN HPLC Column, 5 μm Particle Size
The LC-CN phase is often used as a substitute for silica because it offers the advantages of a bonded phase (such as quick equilibration, and less sensitivity to small changes of the water content in the mobile phase).
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Cyano |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Cyano Phase/Silica Gel, Spherical Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| Surface Area | 170 m2/g |
| Product Line | SUPELCOSIL |
MilliporeSigma™ Supelco™ TSKgel™ ODS-100Z HPLC Column phase C18 (octadecyl), 3 μm Particle Size, Stainless Steel
This general purpose reversed phase column is the workhorse for analysis of small molecular weight compounds in life science applications.
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIROBIOTIC™ V Chiral HPLC Column, 5 μm Particle Size
Neutral molecules, amides, acids, esters and amines show considerable enantioselectivity on these vancomycin-based CSPs.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Vancomycin |
| Phase | Chiral |
| Matrix | Vancomycin Phase/High-Purity Silica Gel Particle Platform |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | Astec CHIROBIOTIC |
Thermo Scientific™ BETASIL™ PREP C18 HPLC Columns
Use for scale-up purification of small molecules under high organic content.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Surface Area | 310 m²/g |
| Max. Pressure | 4300 psi (300 bar) |
| Column Format | Preparative Column, Standard |
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 20% |
| Packing Material | Pure, Spherical, Fully Porous Silica |
| pH | 2 to 9 |
| USP Type | L1 |
Thermo Scientific™ BetaBasic™ C8 Reversed Phase HPLC Column, 5 μm, 4.6 mm x 250 mm
Carbon Load: 7%; Pore Size: 150 Å; Column Phase: Reversed Phase
MilliporeSigma™ Supelco™ ChromegaChiral™ Chiral CCC HPLC Column, 10 μm Particle Size
ChromegaChiral™ CCC is a modified cellulose including the combination of 3-chloro-4 methylphenylcarbamate and 3,5-dichloro- phenylcarbamate bonding groups coated on high purity, high performance spherical silica particles.
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Stationary Phase | 3 chloro-4 methylphenylcarbamate and 3,5-dichlorophenylcarbamate |
| Phase | Chiral |
| Matrix | 3 chloro-4 methylphenylcarbamate and 3,5-dichlorophenylcarbamate Phase |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | ChromegaChiral |
MilliporeSigma™ LiChroCART™ HPLC Cartridge, 250-10
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma™ LiChroCART™ HPLC Cartridge, 250-10 comes with customized packing (please specify packing material) and is 250mmL x 10mmI.D.
MilliporeSigma™ Supelco™ Luer Lock, Non-Jacketed Liquid Chromatography Column, 10 cm
Constructed of borosilicate glass and are rated at a maximum pressure of 15 psi (1 bar).
| Length (Metric) | 10 cm |
|---|---|
| Column Type | Chromatography |
| Material | Borosilicate Glass |