GC Capillary Columns
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (3)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (926)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (211)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Alumina KCl PLOT Capillary GC Column
Porous-layer open-tubular (PLOT) columns are a powerful tool used in gas chromatography for analysis of fixed gases, light hydrocarbons and volatile solvents. They are mostly preferred over traditional columns.
| Max. Temperature | -100°C to +200°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Chloride-deactivated Alumina |
| Polarity | Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| USP Type | None |
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-IL100 Capillary GC Column, df 0.26 μm
Designed for the analysis of neutral and polarizable (contain double and/or triple C-C bonds) analytes.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOWAX™ 10 Capillary GC Column, df 0.20 μm
Polar column that is suitable for the analyses of solvents, fatty acid methyl esters (FAMEs), food, flavor and fragrance compounds, alcohols, and aromatics.
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-1 Capillary GC Column, df 1 μm
Used for traditional general purpose applications, where a non-polar column is required.
| Max. Temperature | -60°C to +300°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Poly(dimethyl siloxane) |
| Polarity | Non-Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 1 μm |
| USP Type | G1, G2, G9 |
| Product Line | SPB |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-Octyl Capillary GC Column, df 1 μm
Used for confirmational analyses of PCB-containing samples.
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-WaxMS A GC Columns
Identify organic acids with high performance, sensitivity and reproducibility while preventing oxidative damage with this low-bleed, polar GC column.
| Max. Temperature | 240/250°C |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-WAXMS A |
| Polarity | Polar |
| USP Type | G25, G35 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Equity™-5 Capillary GC Column, df 0.50 μm
Designed for general purpose applications where a non-polar column is required.
| Max. Temperature | -60°C to +300°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Poly(dimethyl siloxane) |
| Polarity | Non-Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.50 μm |
| USP Type | G27, G36 |
| Product Line | Equity |
MilliporeSigma™ Supelco™ PTA-5 Capillary GC Column, df 3 μm
PTA-5 Capillary GC Column is a specially treated nonpolar capillary column, and is primarily dedicated towards amino compounds.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOWAX™ 10 Capillary GC Column, df 1 μm
Polar column that is suitable for the analyses of solvents, fatty acid methyl esters (FAMEs), food, flavor and fragrance compounds, alcohols, and aromatics.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Packing Material | Poly(ethylene glycol) |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 1 μm |
| Product Line | SUPELCOWAX |
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-IL82 Capillary GC Column, df 0.20 μm
Designed for the analysis of neutral and moderately basic analytes.
MilliporeSigma™ Supelco™ TCEP Capillary GC Column, df 0.44 μm
The unique chemistry of the phase allows for specialized separations.
MilliporeSigma™ Supelco™ α-DEX™ 225 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Capillary GC column is also known as open tubular column. The carrier gas flows through the central aperture and is unrestricted throughout the length of the column.
MilliporeSigma™ Supelco™ β-DEX™ 225 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Capillary GC column is also known as open tubular column. The carrier gas flows through the central aperture and is unrestricted throughout the length of the column.
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-IL60 Capillary GC Column, df 0.20 μm
Alternative to existing PEG/wax columns.
| Max. Temperature | 35°C to 300°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | 1,12-Di(tripropylphosphonium)dodecane bis(trifluoromethylsulfonyl)imide |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Polarity | Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.20 μm |
| USP Type | None |
| Product Line | SLB |
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-WaxMS GC Columns
Analyze FAMEs with excellent thermal stability using this column.
| Max. Temperature | 240/260°C |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-WAXMS |
| Polarity | Polar |
| USP Type | G14, G15, G16, G20, G39 |