General Purpose Safety Glasses
Safety glasses may also include side protection like detachable side protectors (clip-on or slide-on shields). In addition, accommodation must be made for employees who require corrective lenses; protective eyewear must incorporate prescriptive lenses or glasses worn over prescription lenses. If light hazards exist, eye protection should have coated or tinted lenses that reduce the transmission of the specific light spectrum.
Employees must also be trained to use eye protection. Training must be comprehensive and understandable and recur at least annually or more often if needed. Training should include:
- Need for protection
- Compromised protection (improper fit, use, or maintenance)
- Safety eyewear capabilities and limitations
- Appropriate and effective use
- Inspection, donning, and doffing
- Maintenance and storage
- Contraindications for use, including medical signs and symptoms
Options for protective eyewear include:
- Frame materials
- Frame color and style
- Flexibility and adjustability (adjustable temples, nose pads)
- Anti-fog, -static, or another lens treatment
- Lens tint or mirror coatings
- Compatibility with other safety equipment and apparel
- (7)
- (1)
- (2)
- (27)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (47)
- (15)
- (6)
- (2)
- (17)
- (3)
- (1)
- (55)
- (10)
- (34)
- (6)
- (1)
- (35)
- (2)
- (4)
- (5)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Visitorspec Safety Glasses, Coated, Antifog
Ideal for protecting visitors in industrial or medical settings.
3M™ Virtua AP Protective Eyewear with Hard Coat Lens
Virtua AP protective eyewear offers sleek, unisex styling, lightweight comfort and exceptional value. It is designed with high-wrap polycarbonate lenses and integral side shields to provide comfortable fit and ultimate protection.
| Frame Color | Clear |
|---|---|
| No. per Case | 20/Cs. |
3M™ Solus™ 1000 Safety Glasses, Scotchgard™ Anti-Fog / Anti-Scratch Coating (K&N)
3M™ Solus™ Safety Glasses, feature a clear, strong polycarbonate lens in a slim, stylish, green and black-accented colour frame. Our safety glasses have 3M™ Scotchgard™ Anti-Fog / Anti-Scratch Coating, and a soft temple and nose bridge.
| Frame Type | Half Frame |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-fog |
| Frame Material | Polycarbonate |
| For Use With (Application) | Construction, Food and Beverage Manufacturing, General Manufacturing, Metal Fabrication, Military Maintenance, Repair and Operation (MRO), Oil & Gas, Primary Metals, Transportation |
Honeywell™ North Adaptec™ Uvex HydroShield™ Anti-Fog Coating Safety Glasses
Honeywell™ North Adaptec™ Safety Glasses deliver excellent protection, superior comfort, customized adjustability, premium optics and stylish look.
| Frame Color | Black/Red |
|---|---|
| Lens Coating | Anti-fog,Anti-static,Scratch-resistant |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | Meets ANSI Z87.1-2010, CSA Z94.3 |
Honeywell™ Uvex™ Protege™ Safety Eyewear with Hydroshield™ Anti-Fog Lens Coating
Delivers anti-fog protection that lasts up to 60X longer
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Lens Type | HydroShield AF |
Protective Industrial Products Zenon Ultra-Lyte™ Rimless Safety Glasses with Temples, Lens and Anti-Scratch Coating
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Rimless Safety Glasses featuring squared lens shape with a slight taper that provides modern styling for the wearer.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Lens Tint | None |
| Frame Type | Rimless |
| UV Protection | None |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-scratch |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Material | Polycarbonate |
Protective Industrial Products Zenon Ultra-Lyte™ Rimless Safety Glasses, Anti-Scratch / Fogless™ 3Sixty™ Coating
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Rimless Safety Glasses featuring squared lens shape with a slight taper that provides modern styling for the wearer.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Lens Tint | None |
| Frame Type | Rimless |
| UV Protection | None |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-scratch,Anti-fog |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Material | Polycarbonate |
Protective Industrial Products Zenon Ultra-Lyte™ Rimless Safety Glasses with Temple, Lens and Anti-Scratch / Anti-Fog Coating
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Rimless Safety Glasses featuring squared lens shape with a slight taper that provides modern styling for the wearer.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Lens Tint | None |
| Frame Type | Rimless |
| UV Protection | None |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-scratch,Anti-fog |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Material | Polycarbonate |
PIP™ Hi-Voltage AC™ Semi-Rimless Safety Glasses with Black Frame, Clear Lens and Anti-Scratch Coating
Narrow frame and bridge for smaller faces.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Color | Matte Black |
| Frame Type | Semi-rimless |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Hardcoat |
| Product Type | Safety Glasses |
| No. per Case | 144/Cs. |
| Frame Material | Plastic |
| Material | Plastic |
3M™ Solus™ 1000 Series S1201SGAF-TKT, Scotchgard™ Anti-Fog Coating, Clear AF-AS Lens
3M™ Solus™ 1000 Series protective eyewear provide impact protection with a sporty modern look. 3M™ Scotchgard™ Anti-Fog Protector Coating Technology brings higher anti-fog performance to all models of Solus™ 1000 family, providing fog and abrasion resistance.
3M™ Solus™ Protective Eyewear 1000 Series S1107SGAF
Gray tinted safety glass. The Solus™ Protective Eyewear has an anti-fog lens coating.
| Frame Color | Clear |
|---|---|
| Lens Tint | Gray |
| Frame Type | Frameless |
| UV Protection | UV400 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Description | Padded temples for added comfort, soft nose bridge |
| Lens Coating | Anti-fog |
| Product Type | Safety goggles |
| No. per Case | 20/Cs. |
| Frame Material | Plastic |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1-2003 |
| Temple Style | Standard, Removable |
| For Use With (Application) | Indoor/Outdoor |
3M™ Solus™ 1000-Series Safety Glasses
3M™ Solus™ 1000-Series Safety Glasses features Scotchgard™ Anti-fog lens coating, which provides longer lasting fog resistance than traditional anti-fog coatings.
| Frame Color | Clear |
|---|---|
| Frame Type | Frameless |
| UV Protection | UV400 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-fog,UV-treated |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Plastic |
| No. per Pack | 20/Pk. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1-2015 |
| Temple Style | Standard |
| Temple Color | Black, Pink |
3M™ Solus™ 1000 Series Safety Glasses
3M™ Solus™ 1000 Series Safety Glasses feature a sporty low profile and are available in multiple frame colors and lens tints with Scotchgard™ Anti-fog Protector Coating.
| UV Protection | UV400 |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-fog,Scratch-resistant |
| Product Type | Safety Glasses |
| No. per Case | 20/Cs. |
| Temple Color | Black |
3M™ SecureFit™ 300 Series Protective Eyewear
Designed with Asian features in mind and self-adjusts to the individual wearer, providing comfort that lasts all day
| Frame Color | Clear |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-fog |
| No. per Case | 20/Cs. |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1-2015 |
| For Use With (Application) | Automotive, Construction, General Manufacturing, Metal Fabrication, Mining |
Bollé Safety STKS 420 - Smoke Polarized PC Lens
Smoke polarized polycarbonate lenses that help reduce glare, improve colour perception and contrast, and reduce eye strain.
| Shape | 4 - Slightly Curved |
|---|---|
| Width (English) | 2.17 in. |
| Size | Medium/Large |
| Width (Metric) | 5.5 cm |
| Includes | Safety Glasses, Microfiber Pouch |
| Transmittance Value | 0.12 |
| Thickness (English) | 0.087 in. |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1-2020 |
| Weight (Metric) | 68 g |
| Height (English) | 1.77 in. |
| Disposable | Reusable |
| Lens Tint | Smoke |
| Frame Type | Wrap-around |
| Lens Type | Crown Z87+ U6X |
| Height (Metric) | 4.5 cm |
| Lens Coating | Anti-scratch |
| Material | Polycarbonate |
| Temple Style | Bayonet |
| Optical Clarity | 1 - Optimal |
| Thickness (Metric) | 2.2 mm |
| UV Protection | U6 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Dimensions (L x W x H) | 6.14 x 2.17 x 1.77 in. |
| Product Type | Safety Glasses |
| Packaging | Eco-polybag |
| Weight (English) | 0.15 lb. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |