Cold Resistant Gloves
- (13)
- (6)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (8)
- (8)
- (56)
- (46)
- (31)
- (2)
- (50)
- (61)
- (97)
- (18)
- (15)
- (15)
- (6)
- (1)
- (9)
- (31)
- (5)
- (9)
- (1)
- (9)
- (5)
- (212)
- (31)
- (66)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (4)
- (7)
- (43)
- (6)
- (7)
- (6)
- (3)
- (6)
- (3)
- (15)
- (4)
- (3)
- (66)
- (5)
- (11)
- (3)
- (1)
- (27)
- (4)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Tempshield™ Cryo-Gloves™ Pink Elbow Length Cryogenic Gloves
State-of-the art materials and multi-layered construction provide cryogenic protection for ultra-cold applications down to -196°C (-320°F).
| Temperature (English) Min | -320°F |
|---|---|
| Series | Cryo-Gloves™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420, EN 511 |
| Description | Elbow Length |
| Length (Metric) | 44 to 50 cm |
| Product Type | Cryogenic Gloves |
| EN388 Standard | Yes |
| Color | Pink |
| Length (English) | 17.3 to 19.8 in. |
| For Use With (Application) | Dry Ice Handling, Low/Ultra-Low Temperature Freezers, and Closed Cryogenic Systems |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -196°C |
Tempshield™ Cryo-Gloves™ Blue Waterproof Elbow Length Cryogenic Gloves
A thin, seamless 100% waterproof liner provides protection from spills and splashes. State-of-the art materials and multi-layered construction provide cryogenic protection for ultra-cold applications down to -196°C (-320°F).
| Temperature (English) Min | -320°F |
|---|---|
| Series | Cryo-Gloves™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420, EN 511 |
| Description | Elbow Length |
| Length (Metric) | 44 to 50 cm |
| Product Type | Waterproof Cryogenic Gloves |
| EN388 Standard | Yes |
| Color | Blue |
| Length (English) | 17.3 to 19.8 in. |
| For Use With (Application) | Dispensing/Transferring Cryogenic Liquids, Removing Samples from Cryogenic Liquids, and Open Cryogenic Containers with the Chance of Exposure to Liquids/Splashes |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -196°C |
Ansell ActivArmr™ 97-681 PVC-Coated Cold Resistant Waterproof Gloves
An insulating acrylic liner combined with RIPEL™ Technology helps to keep hands dry and warm for an extended period of time. PVC coating enhances grip capabilities and remains flexible, even in the coldest conditions.
| Temperature (English) Min | -15°F |
|---|---|
| Coating Material | PVC |
| EN388 Standard | 2231B |
| Color | Blue |
| Cut Resistance Rating | ANSI A2 |
| Material | Nylon |
| For Use With (Application) | Food Processing, Infrastructure Maintenance, and Oil/Gas |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -25°C |
| Series | ActivArmr™ 976-81 |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 3 |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009; Category II |
| Product Type | Cold-resistant Gloves |
| Exterior Finish | No Texture |
| Liner Material | Acrylic |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
Ansell AlphaTec™ 23-202 PVC-Coated Double-Lined Medium Duty Gloves
Gloves include two liners constructed of acrylic, and 13-gauge cotton for cold weather protection in temperatures down to -30°C. PVC coating features a rough, sandblast finish for enhanced grip in wet or dry conditions.
| Temperature (English) Min | -22°F |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 cm |
| Yarn Gauge | 13 |
| Coating Material | PVC |
| EN388 Standard | 3121B |
| Color | Blue |
| Length (English) | 12 in. |
| For Use With (Application) | Cold Storage, Chemical Handling, Food Processing, and Janitorial Use |
| Temperature (Metric) Min. | -30°C |
| Series | AlphaTec™ 23-202 |
| EN ISO 374-1 | Type B |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009; Category III |
| EN ISO 374-1 CHEMICAL LETTER CODES | KLT |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Liner Material | Acrylic, Cotton |
| Glove Cuff Style | Straight |
Ansell ActivArmr™ 78-150 Glove Liners
Seamless thermal insulation glove liners offer comfortable hand protection in cold, damp conditions.
Wells Lamont™ MechPro Y7734 Thermal Mechanics Gloves
Thermal mechanics gloves designed to keep hands warm when working in temperatures down to 15°F.
| Temperature (English) Min | 15°F |
|---|---|
| Construction | Cut and Sewn |
| Coating Material | Uncoated |
| Temperature (Metric) Max | >-9.4°C |
| Color | Black,Gray |
| Cut Resistance Rating | ANSI A2 |
| Material | Spandex, Leather, Terrycloth, Microfleece, Foam |
| For Use With (Application) | Keeping hands warm |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -9.4°C |
| Series | Y7734 |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 3 |
| Product Type | Thermal Mechanic's Gloves |
| Exterior Finish | No Texture |
| Liner Material | Microfleece, Foam |
| Glove Cuff Style | Velcro™ |
Wells Lamont™ MechPro™ 7750 Synthetic Leather Gloves with Thinsulate™ Lining
MechPro™ 7750 Synthetic Leather Gloves with Thinsulate™ Lining offer protection from nicks, abrasion, and cold weather conditions. Ideal for enhancing grip and dexterity when handling tools or small parts.
MAPA™ Cryokit 550 Waterproof Cryogenic Gloves - 22 in.
Multiple layers of polyester fleece insulation provide protection in cryogenic environments down to -190°C. An Inner Polyolefin Porelle™ membrane keeps hands dry, while still allowing air to flow.
| Series | CRYKIT550 |
|---|---|
| Length (Metric) | 55.9 cm |
| Product Type | Waterproof Cryogenic Gloves |
| Color | Blue |
| Length (English) | 22 in. |
| Liner Material | Polyester Fleece |
| For Use With (Application) | Laboratory Testing, Sample Transportation, and Cryogenic Storage |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -190°C |
PIP™ PermFlex™ Rough PVC-Coated Cold Resistant Gloves - 12 in.
Textured PVC gloves remain soft and flexible in cold applications, while also enhancing grip capabilites. Seamless cotton liner provides tactile sensitivity and is treated to resist germs/odors.
| Series | 58-8651 |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Product Type | Dipped Gloves |
| Coating Material | PVC |
| Color | Orange |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | PVC |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Liner Material | Cotton |
| For Use With (Application) | Cold Water, Marine Biology, and Oily Material Handling |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
| Hand | Specific |
PIP™ ProCoat™ Cold Resistant PVC Gloves with Detachable Terry Liner
Foam insulation combined with a cold-resistant outer shell helps to keep hands warm and dry. A detachable, 7-gauge insulating liner provides the option for additional thermal protection.
| Series | 58-8658DL |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Product Type | Cold-resistant Gloves |
| Yarn Gauge | 7 |
| Coating Material | PVC |
| Color | Blue |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | PVC |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Liner Material | Cotton |
| For Use With (Application) | Cold Environments, Construction, Solvent Handling, and Warehousing |
| Glove Cuff Style | Open |
| Hand | Specific |
QRP™ PolyTuff 102 Cold Handling Tough Touch Gloves
Durable thermal cotton lining protects hands from extreme temperatures down to -60°C (-76°F). PolyTuff urethane shell features an embedded gritty texture for enhanced grip in wet and dry conditions.
| Temperature (English) Min | -76°F |
|---|---|
| Length (Metric) | 28 cm |
| Coating Material | Rubber |
| Temperature (Metric) Max | 100°C |
| Color | Yellow |
| Length (English) | 11 in. |
| Material | Polyurethane |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Blast Freezers, Fishing, Food Handling/Processing, and Outdoor Recreation |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -60°C |
| Series | PolyTuff 102 |
| Product Type | Cold-resistant Gloves |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Liner Material | Thermal Cotton |
QRP™ PolyTuff 102F Cold Handling Tough Touch Gloves
Durable thermal cotton lining protects hands from extreme temperatures down to -60°C (-76°F). PolyTuff urethane shell features an embedded gritty texture for enhanced grip in wet and dry conditions.
| Temperature (English) Min | -76°F |
|---|---|
| Length (Metric) | 28 cm |
| Temperature (Metric) Max | 100°C |
| Color | Yellow |
| Length (English) | 11 in. |
| Material | Polyurethane |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Blast Freezers, Fishing, Food Handling/Processing, and Outdoor Recreation |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -60°C |
| Series | PolyTuff 102F |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Liner Material | Thermal Cotton |
SHOWA™ Triple-Layer Foam Insulated Cold-Protection Gloves
Triple layer insulated gloves with an extended gauntlet cuff provide protection in extreme environments. An unique, self-wrinkle finish offers an enhanced grip in wet and dry conditions.
Honeywell™ Rig Dog™ Thermal-Lined Cold Protect Impact Gloves - Hook & Loop Closure
Gloves provide impact protection and comfort, while also enhancing grip on oily surfaces. The EN 511 winter lining protects hands from temperatures down to -20°F.
| Series | 43-622BY |
|---|---|
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 4 |
| Coating Material | Uncoated |
| Color | Black,Red,Hi-vis Yellow |
| Cut Resistance Rating | ANSI A6 |
| Material | Polyester,Spandex |
| Certifications/Compliance | ANSI/ISEA 138 Level 2 Impact Protection |
| Glove Cuff Style | Hook and Loop |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -20°F |
| Glove Cuff Color | Black |
Honeywell™ Rig Dog™ Thermal-Lined Cold Protect Impact Gloves - Slip On
Gloves provide impact protection and comfort, while also enhancing grip on oily surfaces. The EN 511 winter lining protects hands from temperatures down to -20°F.
| Series | 43-612BY |
|---|---|
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 4 |
| Coating Material | Uncoated |
| Color | Black,Red,Hi-vis Yellow |
| Cut Resistance Rating | ANSI A6 |
| Material | Polyester,Spandex |
| Certifications/Compliance | ANSI/ISEA 138 Level 2 Impact Protection |
| Glove Cuff Style | Open |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -20°F |
| Glove Cuff Color | Black |