Controlled Environments Labels
- (20)
- (9)
- (9)
- (1)
- (30)
- (6)
- (1)
- (4)
- (2)
- (3)
- (35)
- (3)
- (10)
- (12)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (19)
- (3)
- (36)
- (3)
- (1)
- (13)
- (7)
- (1)
- (7)
- (5)
- (4)
- (22)
- (12)
- (57)
- (6)
Filtered Search Results
Brady™ StainerBondz Labels
Remain resistant when exposed to xylene and other chemicals that are commonly used in the slide staining process
| Width (English) | 0.9 in. |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | RoHS 2005/618/EC MCV |
| For Use With (Application) | General identification, Slide label ID |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
VAI Core2Write™ Labels
Core2Write™ Labels are extremely durable, smear and smudge proof, chemical resistant, and remain pliable in extreme temperatures.
| Format | Roll |
|---|---|
| Quantity | 1000 Labels/Roll, 4 Rolls/Cs. |
VAI Core2Write Cleanroom Labels, Blank
Constructed using CleanPrint 10, Core2Write labels are extremely durable, smear and smudge proof, chemical resistant, and remain pliable in extreme temperatures. All labels can be customized or left blank.
| Display Text | Blank |
|---|---|
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic |
Texwipe™ Gloss Cleanroom Labels
Designed for critical environments where ink adhesion and reflectivity are desired
| Format | Label |
|---|---|
| Life Span | 2 Years |
| Thickness (English) | 2.6 mil |
| Temperature Range (English) | -20 to 176°F |
| Quantity | 1000/Pk. |
| Material | Polypropylene |
| Temperature Range (Metric) | -29 to 80°C |
| For Use With (Application) | Designed for critical environments where ink adhesion and reflectivity are desired, tested for surface particles, cleaned and double bagged |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent |
| Format | Label |
|---|---|
| Life Span | 2 Years |
| Thickness (English) | 3 mil |
| Temperature Range (English) | -20 to 176°F |
| Quantity | 1000/Pk. |
| Material | Polypropylene |
| Temperature Range (Metric) | -29 to 80°C |
| For Use With (Application) | Cleanroom pens and thermal transfer printing |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic |
Texwipe™ Direct Thermal Cleanroom Labels
Designed for critical environments where direct thermal printing is used
| Format | Label |
|---|---|
| Thickness (English) | 3.3 mil |
| Temperature Range (English) | -20 to 140°F |
| Quantity | 1000/Pk. |
| Material | Polypropylene |
| Temperature Range (Metric) | -29 to 60°C |
| For Use With (Application) | Designed for critical environments where direct thermal printing is used |
| Adhesive Type | Acrylic |
Texwipe™ Steam Sterilization Chemical Indicator Label
Texwipe’s unique label material prevents removal of written data by the steam sterilization process. Our adhesive allows the label to be removed after the autoclave process and reapplied to a tracking form for permanent record keeping.
Bel-Art™ Write-On™ Paper Label Tape
Science Education
A science education product.
A science education product.
Use pencil, ball-point pen, or solvent ink marker to create labels that remain legible under the most demanding laboratory conditions. Paper label tapes resist moisture and most solvents and are great for use in low temperature applications.
Brady™ IP™ 6400 Series Thermal Transfer Printer Ribbon
High density ribbon with excellent solvent, high heat and super scratch resistance
| Print Technology | None |
|---|---|
| Format | Label |
| Length (Metric) | 300 m |
| Color | Black |
| Length (English) | 984 ft. |
| Material | Resin |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
SCS Attention Label - RS-471
This yellow, tamper evident attention label displays the reaching hand symbol and provides writing space
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Color | Yellow |
|---|---|
| Latex Free | Yes |
| Material | Paper |
| Certifications/Compliance | JEDEC-14/EIA |
| For Use With (Application) | Products, packages, and areas requiring static protective measures |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Tamper-evident |
Desco™ Reusable Attention Label
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Attention Label with non-binding adhesive, which allows the label to be removed easily.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Desco™ Tamper Evident Attention Label
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Attention Label designed to identify if a package has been opened or tampered with.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
SCS Attention Label (MIL-STD-129N)
Designed for use on packages or containers where permanent warning is required
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Brady™ GlobalMark™ Permanent Vinyl Tapes
Allow labels to stick and stay stuck on highly textured surfaces
| Height (Metric) | 30.48 m |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Life Span | 5 Years |
| Length (English) | 100 ft. |
| Quantity | 1 Roll |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Component and equipment labelling, Electrical labelling, Facility identification, Floor marking, Lean and 5S labelling, Pipe and valve marking, Warehouse marking |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.102 mm |
| Gloss | 60 Gardner Units |
| Format | Continuous |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | GlobalMark™ Printer |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to +180°F |
| Certifications/Compliance | RoHS |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ 6000 Series Thermal Transfer Printer Ribbon IP™ Printer Enabled
6000 Series Thermal Transfer Printer Ribbon IP™ Printer Enabled is high density ribbon with excellent solvent resistance, high heat resistance, and super scratch resistance.
| Print Technology | None |
|---|---|
| Format | Label |
| Color | Black |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Resin |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/95/EC |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Non-adhesive |