Cell Culture Microplates
- (1)
- (12)
- (1)
- (36)
- (6)
- (4)
- (5)
- (15)
- (1)
- (8)
- (1)
- (23)
- (1)
- (310)
- (3)
- (1)
- (48)
- (75)
- (33)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (5)
- (4)
- (1)
- (155)
- (7)
- (11)
- (1)
- (25)
- (1)
- (4)
- (2)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (14)
- (8)
- (96)
- (26)
- (5)
- (5)
- (39)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (10)
- (12)
- (26)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (130)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
BRANDTECH™ BRAND™ BIO-CERT™ CELL CULTURE QUALITY 2-in-1 Culture Inserts for 12-well Plates, 0.4 μL Pore Size, PC Membrane
Sterile inserts for 12-well plates, featuring cellGrade™ plus surface treatment for uniform cell growth. Designed with feet for standing or a removable hook for hanging, offering versatile use in cell culture applications.
| Well Color | Clear |
|---|---|
| Breakapart | No |
| RNase Free | Yes |
| For Use With (Application) | 2D and 3D cell culture, co-culture, migration, chemotaxis, TEER assays, and air-lift culture |
| Culture Area | 1.38 cm2 |
| For Use With (Equipment) | 12-well plate |
| Membrane | PC |
| Certifications/Compliance | Sterile according to ISO 11137, SAL 10-6, Non-cytotoxic according to ISO 10993-5, pyrogen and endotoxin free to 0.01EU/mL |
| Disposable | Single-use |
| Pore Size | 0.4 μm |
| Height (Metric) | 11 mm |
| Content And Storage | Ambient |
| Dnase Free | Yes |
| Volume (Metric) Working | 300 to 1000 μL |
| Lid | Without Lid |
| Color | Clear |
| Certified | Yes |
| Material | Polystyrene |
| Diameter (Metric) Membrane | 13.3 mm |
| Volume (Metric) Well | 1000 μL |
| Sterility | Sterile |
| Binding Type | cellGrade plus |
| Array | 1 x 12 |
| No. of Wells | 12 |
| Product Type | 2-in-1 Inserts |
| Barcode | No Barcode |
| Surface Treatment | cellGrade Plus |
| Shelf Life | 3 years |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Well Shape | Round, Flat Bottom (F-well) |
BRANDTECH™ BRAND™ BIO-CERT™ CELL CULTURE QUALITY 2-in-1 Culture Inserts for 6-well Plates, 8 μL Pore Size, PET Membrane
Sterile inserts for 6-well plates, featuring cellGrade™ plus surface treatment for uniform cell growth. Designed with feet for standing or a removable hook for hanging, offering versatile use in cell culture applications.
| Well Color | Clear |
|---|---|
| Breakapart | No |
| RNase Free | Yes |
| For Use With (Application) | 2D and 3D cell culture, co-culture, migration, chemotaxis, TEER assays, and air-lift culture |
| Culture Area | 4.83 cm2 |
| For Use With (Equipment) | 6-well plate |
| Membrane | PET |
| Certifications/Compliance | Sterile according to ISO 11137, SAL 10-6, Non-cytotoxic according to ISO 10993-5, pyrogen and endotoxin free to 0.01EU/mL |
| Disposable | Single-use |
| Pore Size | 8 μm |
| Height (Metric) | 11 mm |
| Content And Storage | Ambient |
| Dnase Free | Yes |
| Volume (Metric) Working | 800 to 3000 μL |
| Lid | Without Lid |
| Color | Clear |
| Certified | Yes |
| Quantity | 24 |
| Material | Polystyrene |
| Diameter (Metric) Membrane | 24.8 mm |
| Volume (Metric) Well | 3000 μL |
| Sterility | Sterile |
| Binding Type | cellGrade plus |
| No. of Wells | 6 |
| Product Type | Microplate Insert |
| Barcode | No Barcode |
| Surface Treatment | cellGrade Plus |
| Shelf Life | 3 years |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Well Shape | Round, Flat Bottom (F-well) |
Greiner Bio-One CELLCOAT™ 96-well, Poly-L Lysine-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color:Black, Clear Bottom; Sterility:Non-sterile; Lid:With Lid
Greiner Bio-One CELLSTAR 384-well, Non-Binding, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color:Black; Sterility:Sterile; Lid:With Lid
Greiner Bio-One CELLSTAR 384-well, Cell Repellent-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color:Black, Clear Bottom; Sterility:Sterile; Lid:With Lid
Greiner Bio-One CELLCOAT™ 96-well, Collagen Type I-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color:Clear; Sterility:Non-sterile; Lid:With Lid
Greiner Bio-One CELLCOAT™ 384-well, Poly-D Lysine-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color:Black; Sterility:Non-sterile; Lid:With Lid
Greiner Bio-One CELLSTAR μClear™ 96-well, Cell Culture-Treated, Flat-Bottom Microplate
Color:Black, Clear Bottom; Sterility:Sterile; Lid:With Black Lid
Greiner Bio-One CELLSTAR 96-well, Cell Culture-Treated, Flat-Bottom, Half-Area Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color:Black; Sterility:Sterile; Lid:With Lid
BRANDTECH™ BRAND™ BIO-CERT™ CELL CULTURE QUALITY 2-in-1 Culture Inserts for 24-well Plates, 8 μL Pore Size, PET Membrane
Sterile inserts for 24-well plates, featuring cellGrade™ plus surface treatment for uniform cell growth. Designed with feet for standing or a removable hook for hanging, offering versatile use in cell culture applications.
| Well Color | Clear |
|---|---|
| Breakapart | No |
| RNase Free | Yes |
| For Use With (Application) | 2D and 3D cell culture, co-culture, migration, chemotaxis, TEER assays, and air-lift culture |
| Culture Area | 0.6 cm2 |
| For Use With (Equipment) | 24-well plate |
| Membrane | PET |
| Certifications/Compliance | Sterile according to ISO 11137, SAL 10-6, Non-cytotoxic according to ISO 10993-5, pyrogen and endotoxin free to 0.01EU/mL |
| Disposable | Single-use |
| Pore Size | 8 μm |
| Content And Storage | Ambient |
| Dnase Free | Yes |
| Volume (Metric) Working | 100 to 400 μL |
| Lid | Without Lid |
| Color | Clear |
| Certified | Yes |
| Quantity | 48 |
| Material | Polystyrene |
| Diameter (Metric) Membrane | 8.8 mm |
| Volume (Metric) Well | 400 μL |
| Sterility | Sterile |
| Binding Type | cellGrade plus |
| No. of Wells | 24 |
| Product Type | Microplate Insert |
| Barcode | No Barcode |
| Surface Treatment | cellGrade Plus |
| Shelf Life | 3 years |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Well Shape | Round, Flat Bottom (F-well) |
Greiner Bio-One CELLCOAT™ 384-well, Collagen Type I-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color:Black, Clear Bottom; Sterility:Non-sterile; Lid:With Lid
Greiner Bio-One CELLSTAR 384-well, Cell Culture-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color:White, Clear Bottom; Sterility:Sterile; Lid:Without Lid
BRANDTECH™ BRAND™ BRANDplates cellGrade™ premium, 96-Well Flat-Bottom Microplates, PS
cellGrade™ premium surface treatment is ideal for cultivating demanding cell lines in serum-free or serum-reduced environments. Provides a reliable alternative to biologically coated surfaces with good room temperature shelf life.
Greiner Bio-One CELLSTAR 96-well, Cell Repellent-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color:Clear; Sterility:Sterile; Lid:With Lid
Greiner Bio-One μClear™ 96-well, Advanced TC Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color:Black, Clear Bottom; Sterility:Sterile; Lid:With Lid