Tube Caps and Closures
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (16)
- (39)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (61)
- (3)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (18)
- (1)
- (13)
- (1)
- (164)
- (202)
- (2)
- (4)
- (4)
- (15)
- (3)
- (19)
- (16)
- (6)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (38)
- (64)
- (1)
- (3)
- (21)
- (2)
- (2)
- (1)
- (31)
- (56)
- (26)
- (1)
- (1)
- (52)
- (22)
- (7)
- (5)
- (65)
- (1)
- (2)
- (3)
- (9)
- (59)
- (58)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (16)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (42)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (18)
- (5)
- (2)
- (12)
- (2)
- (9)
- (2)
- (26)
- (1)
- (8)
- (92)
- (4)
- (9)
- (1)
- (48)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (42)
- (1)
- (10)
- (3)
- (3)
- (12)
- (16)
- (2)
- (6)
- (8)
- (6)
- (180)
- (1)
- (1)
- (166)
- (1)
- (273)
- (58)
Filtered Search Results
ITL BioMedical Adapter Cap with Female Luer
The Adapter Cap with Female Luer offers a safe, efficient method for transferring blood samples from syringes into blood culture bottles or blood collection tubes. Designed to streamline sample collection and reduce contamination risks, this adapter cap is an essential tool for clinical settings prioritizing safety and efficiency.
Simport™ Scientific T500 Screw Caps for Internally Threaded Sample Tubes
T500 Screw Caps for Internally Threaded Sample Tubes available with silicone washer seal.
| Pre-sterilized | No |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | T500 Series Sample Tube |
| Product Type | Screw Cap |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 1000 Pk. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Liner Material | Silicone |
Globe Scientific Screwcap with O-Ring for Sample Tubes
These tubes and caps have been designed for the storage and transportation of biological material, offers strength and clarity
| Product Type | Screw Cap with O-ring |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Includes | Liquid-tight seal |
|---|---|
| Product Type | Safety Cap |
| Material | Polyethylene |
ITL BioMedical Adapter Cap with Male Luer
The Adapter Cap with Male Luer Lock enables direct connection to blood collection winged needles and peripheral lines, facilitating a safe and effective blood culture collection process. Engineered to ensure precise sample handling and reduce the risks associated with blood collection, this adapter cap is ideal for labs, clinics, and medical offices.
Globe Scientific Snap Cap for Flared Top Urine Tubes
Designed specifically for use on flared-top urine centrifuge tubes and features raised tab for easy removal of cap.
Simport™ Scientific Screw Cap for Externally Threaded Sample Tubes (T501 and T502)
Screw Cap for Externally Threaded Sample Tubes (T501 and T502) features long skirt and super-fast thread design that allows it to be removed or sealed with single turn.
| For Use With (Equipment) | T501 and T502 Series Sample Tube |
|---|---|
| Product Type | Screw Cap |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 1000 Pk. |
| Sterility | Non-sterile |
Simport™ Scientific Screw Caps
Polyethylene Screw Caps for self-standing non sterile transport tubes.
| Product Type | Screw Cap |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Polyethylene |
Simport™ Scientific Septum Screw Cap for Sample Tubes
The Septum Screw Cap for Sample Tubes is made to fit and be used with Simport sample tubes (T501 series).
RAM Scientific Safe-T-Fill™ Blood Gas Capillary Tube Caps
End caps for Safe-T-Fill™ blood gas capillaries
Globe Scientific Translucent Snap Caps for 16 mm Tubes
These colorful snap-on closures are an effective way to recap blood drawing tubes, glass test tubes, and plastic culture tubes.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 16 mm Evacuated Tubes |
| Closure Size | 16 mm |
| Material | LDPE |
| No. per Pack | 1000 Pk. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Simport™ Scientific Screw Caps for T501 Sample Tubes
Screw Caps for T501 Sample Tubes are available either with or without a silicone washer between the cap and the tube to ensure a positive leakproof seal at all temperatures. The caps feature a long skirt and a super-fast thread design that allows it to be removed or sealed with a single turn.
Simport Cap with O-Ring and Long Lip Seal
Cap made of polypropylene with a long skirt and super fast thread design for easy seal.
ITL BioMedical SampLok™ Adapter Caps
Used to collect blood culture samples for bacterial detection testing and laboratory tests
| For Use With (Application) | Allow sampling with variety of blood culture bottles and vacuum test tubes |
|---|
Labcon Plug Style Caps for 12 x 75 mm Culture Tubes
Cap includes flutes to securely grip sides of tubes
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Clean Claims | ATP, RNase/DNase and Endotoxin Free (non-pyrogenic) |
| Length (Metric) | 75 mm |
| Pre-sterilized | No |
| For Use With (Equipment) | Tubes |
| Product Type | Tube Plugs |
| Closure Size | 13 mm |
| Material | Polyethylene |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2015; FDA CFR21 GMP |
| For Use With (Application) | Centrifugation; For Cell Culture and General Laboratory Use |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |