Controlled Environments Wipes
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (10)
- (1)
- (13)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (5)
- (4)
- (1)
- (6)
- (24)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (269)
- (120)
- (1)
- (4)
- (2)
- (59)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (14)
- (8)
- (6)
- (2)
- (2)
- (4)
- (47)
- (1)
- (2)
- (4)
- (7)
- (4)
- (6)
- (1)
- (5)
- (6)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (236)
- (74)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (32)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (4)
- (3)
- (3)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (5)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (69)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (13)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (53)
- (1)
- (3)
- (6)
- (33)
- (171)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (7)
- (5)
- (4)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (39)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (33)
- (1)
- (1)
- (25)
- (5)
- (1)
- (12)
- (1)
- (313)
- (4)
- (1)
- (1)
- (23)
- (8)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (10)
- (15)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (2)
- (7)
- (5)
- (9)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (81)
- (46)
- (170)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (11)
- (1)
- (19)
- (3)
- (3)
- (33)
- (5)
- (35)
- (80)
- (13)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (39)
- (165)
- (1)
- (1)
- (6)
- (5)
- (4)
- (15)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (46)
- (2)
- (2)
- (5)
- (36)
- (22)
- (1)
- (19)
- (299)
- (2)
Filtered Search Results
| Basis Weight | 12 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Wiping of catheters, heart valves and other biomedical devices, cleaning of lab equipment, tray liner and wet bench material, wiping of catheters, heart valves, and other biomedical devices |
| Product Type | Cleanroom Wipe |
| Material | Manila Hemp |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/05, REACH |
| For Use With (Application) | For ISO Class 6 cleanroom applications, economical choice for spill control |
| Absorbancy | Highly absorbent |
Berkshire Corporation Durx™ 670 AS Wipe
Durx™ 670 AS for Aerospace (AS) is a hydroentangled nonwoven blend of 55% cellulose and 45% polyester with no binders or other chemical additives and meets the AMS 3819D, Class 2, Grade A, Form 1 requirements.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Cleanroom Wiper |
| Material | Polyester Cellulose |
| Ply | 1-ply |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Berkshire SatPax™ Stencil Cleaner Wipes, Refill
Refill wipes for the Berkshire SatPax™ Stencil Cleaner Wipes.
Berkshire™ ProWipe™ SE Knitted Sealed Edge Industrial Wiper
SE Knit is an all-purpose, sealed edge knit wiper. It is cleanroom laundered for use in controlled environment and industrial applications. This is a durable wiper with exceptional cleanliness as compared to other industrial wipers.
Berkshire Sterile SatPax™ 550
Clean 100% melt blown polypropylene pre-wetted wipes provide cost effective and easy to use solution versus traditional bulk handling of solvents, squirt bottles and dry wipes
Berkshire Corporation MicroSeal SuperSorb™ AS Wipe
MicroSeal SuperSorb™ AS for Aerospace is a high sorbency ultrasonically sealed edge cleanroom laundered two-ply wiper that meets AMS 3819D, Class 4, Grade A, Form 1 requirements.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Cleanroom Wiper |
| Material | Polyester |
| Ply | 2-ply |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Berkshire SatPax™ Polx™ Nonwoven
SatPax™ Polx™ Nonwoven is a 100% polyester hydroentangled nonwoven wiper recommended for ISO Class 5 and above environments. It is an extremely soft and pliable wiper ideal for all types of sensitive surfaces and an excellent choice for wrapping delicate parts for protection.
Berkshire™ SatPax Sterile Polyester Wipers
Cleanroom laundered wipers ideal for cleaning critical sterile processing and aseptic environments
Berkshire International™ Sterile SatPax™ MicroSeal™ -VP Wiper
Low endotoxin, sterile, pre-wetted 100% polyester knit wiper is cleanroom laundered with sealed edge.
Berkshire SatPax™ Polx™ Nonwoven Wipes
SatPax™ Polx™ Nonwoven Wipes combine Polx Nonwoven wipers composed of 100% polyester spunlace. Polx™ Nonwoven has critically low fiber and particle generation and minimal non-volatile residues, making it an exceptional choice for streak-free cleaning.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 6 in. |
| Length (Metric) | 23 cm |
| Product Type | IPA Wipe |
| Length (English) | 9 in. |
| Ply | 1-ply |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Width (Metric) | 15 cm |
Berkshire SatPax™ 1000 Wipes
SatPax™ 1000 combines Durx™ 670 nonwoven wipers composed of a hydroentangled nonwoven blend of 55% cellulose and 45% polyester This pre-wetted format in a convenient canister provides a cost-effective and easy-to-use solution versus traditional bulk handling of solvents.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 6 in. |
| Length (Metric) | 23 cm |
| Product Type | IPA Wipe |
| Saturation Solution | 99% IPA, 1% DI H2O |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Cellulose |
| Ply | 1-ply |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Width (Metric) | 15 cm |
Berkshire Choice™ SatPax 500 Wipes
Cleanroom wipes that are composed of a hydroentangled nonwoven blend of 60% cellulose and 40% polyester, with three saturation levels of isopropyl alcohol and DI water.