General Purpose Wipes
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (16)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (14)
- (1)
- (8)
- (12)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (2)
- (2)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (6)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (14)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (25)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (25)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (14)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (18)
- (4)
- (2)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (5)
- (7)
- (4)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (5)
- (2)
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Kimberly-Clark Professional™ WypAll™ X70 Foodservice Wipers
Combine superior performance and strength with guaranteed savings. Recent testing shows that WypAll™ Foodservice Towels made with Hydroknit™ Fast Absorbing Material wipe out some well-known foodservice towels. Sturdy enough for extended use. May be machine washed.
| Width (English) | 12.5 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 59.69 cm |
| Product Type | Wypall X70 Foodservice Towel |
| Length (English) | 23.5 in. |
| Material | Non-woven Polyproylene Cellulose |
| Width (Metric) | 31.75 cm |
| Dimensions (L x W) | 23.5 x 12.5 in. (59.69 x 31.75 cm) |
Advanced Instruments Drip Return Wiper
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Sponges used to clean osmometer probes
Kimberly-Clark Professional™ WypAll™ X50 Cloths
Pop-up™ Box format. Economical extended-use cloth picks up where the competition falls apart. Versatile performance with economical design for light-duty tasks. Ideal for manufacturing, healthcare and transportation environments. Smaller sheet size and high sheet count yields efficiency.
Kimberly-Clark Professional™ WypAll™ X70 Wipers in a Bucket
Durable, absorbent wipers that stay strong for better cleaning performance. Cleans oil, grime, and solvents. Portable and weather-resistant bucket for on-the-go professionals. Reusable for long lasting performance. Made with our high-tech HYDROKNIT™ Fast Absorbing Material. Ideal for all manufacturing and maintenance & repair.
| Width (English) | 13 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 33 cm |
| Product Type | Medium-duty Cloth |
| Color | White |
| Length (English) | 13 in. |
| Material | Non-woven Polyproylene Cellulose |
| For Use With (Application) | Ideal for all manufacturing and maintenance and repair |
| Sterility | Non-sterile |
| Width (Metric) | 25.4 cm |
| Dimensions (L x W) | 13 x 10 in. (33 x 25.4 cm) |
Kimberly-Clark Professional™ WypAll™ L10 Utility Wipers
Ideal for spray and wipe jobs, Glass surface cleaning, absorbing small liquid spill, detail and final assembly wiping
| Width (English) | 10.5 in. |
|---|---|
| Product Type | Utility Wipes |
| Color | White |
| Material | Paper |
| Certifications/Compliance | EPA |
| Ply | 1-ply |
| For Use With (Application) | Ideal for spray and wipe jobs, Glass surface cleaning, absorbing small liquid spill, detail and final assembly wiping |
Krackeler Scientific Lint-Free Cloth
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Kimberly-Clark Professional™ WypAll™ X50 Cloths
Jumbo roll format. Economical extended use cloth picks up where the competition falls apart. WypAll™ X50 Cloths combine versatile performance with economical design for light-duty tasks. Ideal for manufacturing, healthcare, and transportation environments.
| Width (English) | 6 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 22.8 cm |
| Product Type | Pre-saturated Wipe |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Plastic |
| Certifications/Compliance | RoHS |
| For Use With (Application) | Touch up cleaning of automatic printer stencils and cleaning of semi-automatic printer stencils during and at the end of production run |
| Width (Metric) | 15.2 cm |
| Dimensions (L x W) | 9 x 6 in. (22.8 x 15.2 cm) |
Kimberly-Clark Professional™ General Clean X60 Multi-Task Cleaning Cloths
Large format, folded, multi-purpose towels ideal for health clubs, mining/manufacturing, and schools.
| Product Type | Cleaning Cloth |
|---|---|
| Material | Non-woven Polyproylene Cellulose |
Ergodyne™ Skullerz™ 3216 Microfiber Cleaning Cloth
Skullerz™ 3216 Microfiber Cleaning Cloth is designed to keep Skullerz™ specs clean and scratch-free.
Kimberly-Clark Professional™ WypAll™ X60 Hygienic Washcloths
The absorbing power of our HYDROKNIT™ material technology with a lightweight wiper, combining versatile performance and economy for light-duty tasks. Our popular quarterfold format is portable and convenient to help users reduce waste and increase productivity.
| Width (English) | 16 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 40.6 cm |
| Length (English) | 16 in. |
| Width (Metric) | 40.6 cm |
| Dimensions (L x W) | 16 x 16 in. (40.6 x 40.6 cm) |