Laboratory Equipment Carts and Accessories
- (5)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (23)
- (8)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (13)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (6)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (4)
- (30)
- (8)
- (1)
- (3)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (17)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (3)
- (1)
- (2)
- (15)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Laboratory Carts and Tables
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fisherbrand Laboratory Carts offer versatile choices for holding or transporting a variety of lab supplies, equipment and containers.
| Load Bearing Capacity (English) | 400 lb. |
|---|---|
| Height (Metric) | 92.4 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 181 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 34.88 x 19 x 36.38 in. (88.6 x 48.3 x 92.4 cm) |
| Width (English) | 19 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Length (Metric) | 88.6 cm |
| Color | Blue |
| Length (English) | 34.88 in. |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Versatile for holding or transporting variety of lab supplies, equipment and containers |
| Width (Metric) | 48.3 cm |
| Height (English) | 36.38 in. |
Metro™ Carboy Caddy Lab Cart CRLS421CB
This specialized lab cart is designed for the safe transport of large carboys or cartons and is engineered to meet the high standards of modern lab environments. Combines durability, ease of maintenance, and superior mobility to streamline your workflow.
Metro™ Starsys™ Preconfigured Mobile Workstation, Personal Protective Equipment Cart
Made from an easy-to-clean, advanced polymer material that will not dent, chip, rust, flake, or corrode like metal carts.
InterMetro Industries Type 316 Stainless Steel Carts for Labs and Cleanrooms
Engineered for applications demanding the highest standards, Metro's new Type 316 Stainless Steel carts combine unparalleled durability, corrosion resistance, and cleanability.
| Load Bearing Capacity (English) | 900 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 408.23 kg |
| Product Type | Laboratory Cart |
| Material | Stainless Steel |
Metro™ Lab Cart, Autoclavable
Move and clean equipment with ease. Autoclavable lab cart is preconfigured with a choice of two or three shelves.
| Includes | Swedged posts and aluminum split sleeves |
|---|---|
| Height (Metric) | 99.1 cm |
| Product Type | Laboratory Cart |
| Color | Silver |
| No. of Casters | None |
| Material | Stainless Steel |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Height (English) | 39 in. |
Labconco™ Carboy Caddy Laboratory Cart
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Provide your workers with easy mobility when moving carboys around a lab environment with the versative Labconco Carboy Caddy Laboratory Cart.
Metro™ MetroMax High-Performance Liquid Chromatography (HPLC) Lab Cart
MetroMax high-performance liquid chromatography (HPLC) lab cart allows for greater access during initial set up and maintenance of equipment.
| Includes | 4 Solid MetroMax shelves (with raised lip to contain spills) and open grid shelf |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 800 lb. |
| Height (Metric) | 228.8 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 362.8 kg |
| Width (English) | 24 in. |
| No. of Shelves | 5 |
| Product Type | HPLC Cart |
| Color | Taupe, Blue |
| Capacity (Metric) | 40.6 kg |
| Material | Polymer,Stainless Steel |
| For Use With (Application) | For high performance liquid chromatography applications |
| Width (Metric) | 61 cm |
| Height (English) | 81 in. |
Metro™ Starsys™ Preconfigured Mobile Workstation, General Supply Cart
Made from an easy-to-clean, advanced polymer material that will not dent, chip, rust, flake, or corrode like metal carts.
Metro™ Starsys™ Preconfigured Mobile Workstation, LAR Investigator Cart
Made from an easy-to-clean, advanced polymer material that will not dent, chip, rust, flake, or corrode like metal carts.
Labconco™ Glassware Cart
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Carry glassware, plasticware and small instruments easily with the Labconco Glassware Cart.
Fisherbrand™ Painted Steel Vacuum Pump Cart
Vacuum Pump Cabinets are standing height, 35.1 in. tall. They have sound deadening material included. Pump cart is sold separately. Standard color is Fisherbrand™ White.
| Color | White |
|---|---|
| Material | Steel (18 ga.) |
Labconco™ FreeZone Cart
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Powder-coated steel cart supports FreeZone benchtop and Triad Freeze Dryers during use, storage, or transportation.
Labconco™ Instrument Cart/Desk
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Labconco Laboratory Carts fit in every lab. This versatile cart has endless uses from transporting equipment and supplies to providing auxiliary bench space.
Mopec Stainless Steel Utility Carts
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Stainless steel utility carts are a versatile and durable solution for professionals seeking reliable storage and transport options.
| No. of Shelves | 3 |
|---|---|
| Product Type | Laboratory Cart |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
Labconco™ Cart for Protector™Demonstration Hoods
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports Protector™ Demonstration Hood Systems.