Desks and Tables
Filtered Search Results
Diversified Spaces™ Painting Hood and Cabinet
Science Education
A science education product.
A science education product.
Upper booth enclosure includes a standard vapor-proof light as well as two filters set in an easy-to-change flange bracket system
Diversified Spaces™ ADA Compatible Mobile Lab Station
Science Education
A science education product.
A science education product.
Perfect for the physically impaired or for classroom demos.
| Warranty | Limited Lifetime |
|---|---|
| Product Type | Mobile Lab Station |
| Color | Oak |
| Style | ADA Compatible |
| Material | Red Oak |
| Weight (English) | 240 lb. |
| Certifications/Compliance | MAS Certified Green |
| Finish | Chemical resistant, non-emitting UV |
| Dimensions (D x W x H) | 24 x 72 x 33 in. |
| Weight (Metric) | 108.8 kg |
Diversified Spaces™ Instructor Desk
Science Education
A science education product.
A science education product.
Constructed of solid oak, and hardwood veneers, unit serves as complete demonstration center offering spacious work surface.
| Top Style | Black phenolic resin top |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Product Type | Instructor Desk |
| Color | Light Brown |
| Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | MAS Certified Green |
| Finish | Chemical Resistant, Earth-friendly UV |
| Dimensions (D x W x H) | 76.2 x 243.8 x 91.4 cm (30 x 96 x 36 in.) |
Diversified Spaces™ 4-Station Service Center with Sink
Science Education
A science education product.
A science education product.
Double-faced table that provides a fully equipped science center for four students. Diversified Spaces™™ 4-Station Service Center with Sink has a solid epoxy resin sink along with cold water faucets for every two students.
| Plug Type | 2 GFI protected AC duplex receptacles |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Color | Oak |
| Material | Oak, Hardwood and Oak Veneer |
| Dimensions (D x W x H) | 48 x 66 x 36 in. |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Lab Table |
| With Casters | No |
| Voltage | 110 V |
| Total Positions | 4 |
| No. of Doors | 2 |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Chemical Resistant, Earth-friendly UV |
Diversified Spaces™ Mobile Science Laboratory Unit
Science Education
A science education product.
A science education product.
Fully equipped, locking self-contained demonstration unit features, sturdy high-pressure laminated surface with durable drop leaf extensions.
| Warranty | Limited Lifetime |
|---|---|
| Product Type | Mobile Laboratory Unit |
| Color | Oak |
| Material | Red Oak |
| Weight (English) | 230 lb. |
| Certifications/Compliance | MAS Certified Green |
| Finish | Chemical resistant, non-emitting UV |
| Dimensions (D x W x H) | 60.9 x 121.9 x 91.4 cm (24 x 48 x 36 in.) |
| Weight (Metric) | 104.3 kg |
Diversified Spaces™ Instructor's Desk with Flat Top
Science Education
A science education product.
A science education product.
Unit serves as complete demonstration center offering a spacious work surface.
Diversified Spaces™ Maple Table with Plain Apron and ChemGuard Top: Leg Brace, Stretcher and Caster Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for middle school or for use with milder chemicals. Diversified Spaces™ Maple Tables with ChemGuard Tops incorporates the decorative features of high pressure laminate into a durable, chemical resistant surfacing material.
| Includes | Leg Brace, Stretcher, Caster |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Top Style | ChemGuard |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Maple |
| Style | Plain Apron |
| Material | Maple |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | Middle school or for use with milder chemicals |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ 2-Station Service Center with Sink, Single Faced
Science Education
A science education product.
A science education product.
Single-faced table that provides a fully equipped science center for two students. Diversified Spaces™™ 2-Station Service Center has a solid epoxy resin sink along with cold water faucets for every two students.
| Plug Type | GFI protected AC duplex receptacle |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Color | Oak |
| Material | Oak with Hardwood Veneer |
| Dimensions (D x W x H) | 30 x 66 x 36 in. |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Lab Table |
| With Casters | No |
| Voltage | 110 V |
| Total Positions | 2 |
| No. of Doors | 1 |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Chemical Resistant, Earth-friendly UV |
Diversified Spaces™ Steel Workbench
Science Education
A science education product.
A science education product.
Constructed from heavy gauge steel members that can be combined in several ways.
| Top Style | 1.75 in. maple |
|---|---|
| Product Type | Workbench |
| Frame Material | Heavy-gauge Steel |
| Shelf Type | 3/4-deep Lower Shelf |
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Maple Table with Solid Epoxy Top: Electrical Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for high school and above with gas and other heat producting processes. Diversified Spaces™ Maple Table with Solid Epoxy Top is impervious to normal laboratory chemicals, heat and moisture.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Depth (English) | 24 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Plug Type | US |
| Options Available | UL rated electrical |
| Color | Maple |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Maple |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Includes | 2 books compartments and UL rated electrical |
| Top Style | 1 in. Solid Epoxy |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | No |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Voltage | 125 V |
| Amperage | 15 A |
| Frame Material | Maple |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
Diversified Spaces™ Two-Station Cabinet Table
Science Education
A science education product.
A science education product.
Designed for use at sitting height.
Diversified Spaces™ Four-Station Cabinet Table
Science Education
A science education product.
A science education product.
Designed for use at sitting height.
Diversified Spaces™ Open Style Auxillary Workbench
Science Education
A science education product.
A science education product.
Provides durability of hard maple tops with functionality of open shelves
| Top Style | 2.25 in. thick solid maple |
|---|---|
| Product Type | Auxillary Workbench |
| Style | Open |
| Material | Maple |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Shelf Material | Plywood |
Diversified Spaces™ 8-Station Service Center, Single Faced
Science Education
A science education product.
A science education product.
Single-faced table that provides a fully equipped science center for eight students. Diversified Spaces™™ 8-Station Service Center contains a solid epoxy resin sink with cold water faucets for every two students.
| Plug Type | 4 GFI protected AC duplex receptacles |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Color | Oak |
| Material | Oak, Hardwood and Oak Veneer |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Lab Table |
| With Casters | No |
| Voltage | 110 V |
| Total Positions | 8 |
| No. of Doors | 4 |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Chemical Resistant, Earth-friendly UV |
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Oak Table with Plastic Laminate Top: Electrical Option: 36 in. Height
Science Education
A science education product.
A science education product.
Offers an excellent work surface that wears exceptionally well under normal use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Plastic Laminate Tops are widely used for student science tables.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Plug Type | US |
| Options Available | UL rated electrical |
| Color | Oak |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Red Oak |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Includes | 2 books compartments and UL rated electrical |
| Top Style | 1.25 in. Plastic Laminate |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | No |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Voltage | 125 V |
| Amperage | 15 A |
| Frame Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
| Height (English) | 36 in. |