Desks and Tables
Filtered Search Results
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Oak Table with ChemGuard Top: Leg Brace, Stretcher and Caster Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for middle school or for use with milder chemicals. Diversified Spaces™ Oak Tables with ChemGuard Tops incorporates the decorative features of high pressure laminate into a durable, chemical resistant surfacing material.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Options Available | Leg brace, stretcher and casters |
| Color | Oak |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Red Oak |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Includes | 2-book compartments, leg braces, stretchers and casters |
| Top Style | 1.25 in. ChemGuard |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | Yes |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Frame Material | Red Oak |
| Wheel Type | 3 in. locking swivel casters |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
| Height (English) | 33 in. |
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Oak Table with ChemGuard Top: Electrical Option: 30 in. Height
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for middle school or for use with milder chemicals. Diversified Spaces™ Oak Tables with ChemGuard Tops incorporates the decorative features of high pressure laminate into a durable, chemical resistant surfacing material.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Plug Type | US |
| Options Available | UL rated electrical |
| Color | Oak |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Red Oak |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Includes | 2 books compartments and UL rated electrical |
| Top Style | 1.25 in. ChemGuard |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | No |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Voltage | 125 V |
| Amperage | 15 A |
| Frame Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
| Height (English) | 30 in. |
Diversified Spaces™ Two Station Drawing/CAD Table
Science Education
A science education product.
A science education product.
Made of solid maple aprons, stretchers and legs.
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Maple Table with Maple Top
Science Education
A science education product.
A science education product.
Constructed from select northern maple, maximum length laminated strips, and finished with sealer and multiple coats of lacquer. Diversified Spaces™ Maple Tables with Maple Tops are used in four-station workbenches, wall benches, and heavy-duty workbenches.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Color | Maple |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Maple |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Includes | 2-book compartments |
| Top Style | 1.75 in. Maple |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | No |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Frame Material | Maple |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
Diversified Spaces™ Maple Table with Plain Apron and ChemGuard Top: Leg Brace and Stretcher Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for middle school or for use with milder chemicals. Diversified Spaces™ Maple Tables with ChemGuard Tops incorporates the decorative features of high pressure laminate into a durable, chemical resistant surfacing material.
| Includes | Leg Brace and Stretcher |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Top Style | ChemGuard |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Maple |
| Style | Plain Apron |
| Material | Maple |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | Middle school or for use with milder chemicals |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diverisifeid Spaces A-Frame Table, 36 x 60, Epoxy
Science Education
A science education product.
A science education product.
A-Frame Table with a 36 x 60 in. epoxy top.
| Load Bearing Capacity (English) | 350 lb. |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Depth (English) | 36 in. |
| Width (English) | 60 in. |
| Length (Metric) | 91.44 cm |
| Length (English) | 36 in. |
| No. of Drawers | None |
| Material | Metal |
| Width (Metric) | 152.4 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 158.76 kg |
| Product Type | A-Frame Table |
| Depth (Metric) | 91.44 cm |
| Weight (English) | 219 lb. |
| No. of Doors | None |
| Certifications/Compliance | MAS Green |
| Surface Coating | Epoxy |
| Weight (Metric) | 99.34 kg |
Diverisifeid Spaces A-Frame Table, 48 x 60, Phenolic
Science Education
A science education product.
A science education product.
A-Frame Table with a 48 x 60 in. phenolic top.
| Load Bearing Capacity (English) | 350 lb. |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Depth (English) | 48 in. |
| Width (English) | 60 in. |
| Length (Metric) | 121.92 cm |
| Length (English) | 48 in. |
| No. of Drawers | None |
| Material | Metal |
| Width (Metric) | 152.4 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 158.76 kg |
| Product Type | A-Frame Table |
| Depth (Metric) | 121.92 cm |
| Weight (English) | 194 lb. |
| No. of Doors | None |
| Certifications/Compliance | MAS Green |
| Surface Coating | Phenolic |
| Weight (Metric) | 88 kg |
Diversified Spaces™ Four-Door Tall Storage Cabinet
Science Education
A science education product.
A science education product.
Unit has two fixed and four adjustable shelves
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Oak Table with Plastic Laminate Top: 34 in. Height
Science Education
A science education product.
A science education product.
Offers an excellent work surface that wears exceptionally well under normal use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Plastic Laminate Tops are widely used for student science tables.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Color | Oak |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Red Oak |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Includes | 2-book compartments |
| Top Style | 1.25 in. Plastic Laminate |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | No |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Frame Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
| Height (English) | 34 in. |
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Oak Table with Plastic Laminate Top: 36 in. Height
Science Education
A science education product.
A science education product.
Offers an excellent work surface that wears exceptionally well under normal use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Plastic Laminate Tops are widely used for student science tables.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Color | Oak |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Red Oak |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Includes | 2-book compartments |
| Top Style | 1.25 in. Plastic Laminate |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | No |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Frame Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
| Height (English) | 36 in. |
Diversified Spaces™ 12-Station Service Center with Sink
Science Education
A science education product.
A science education product.
Double-faced table that provides a fully equipped science center for 12 students. Diversified Spaces™™ 12-Station Service Center has a solid epoxy resin sink along with cold water faucets for every two students.
| Plug Type | 6 GFI protected AC duplex receptacles |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Color | Oak |
| Material | Oak with Oak Veneer, Solid Epoxy |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Lab Table |
| With Casters | No |
| Voltage | 110 V |
| Total Positions | 12 |
| No. of Doors | 6 |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Chemical Resistant, Earth-friendly UV |
Diversified Spaces™ Four-Station Table
Science Education
A science education product.
A science education product.
Designed to provide structurally sound and completely functional work center
| Warranty | Limited Lifetime |
|---|---|
| Material | Maple |
| Dimensions (D x W x H) | 121.92 x 121.92 x 76.2 cm (48 x 48 x 30 in.) |
Diversified Spaces™ Four-Station Drawing Table
Science Education
A science education product.
A science education product.
Designed for convenience in art and drafting areas.
Diversified Spaces™ Two-Station Woodwork bench with Drawers
Science Education
A science education product.
A science education product.
Used for keeping backpacks and other items.
Diversified Spaces™ Trapezoid Science Table
Science Education
A science education product.
A science education product.
With steel frame supporting the apron.
| Includes | Solid oak apron |
|---|---|
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Trapezoid Science Table |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| With Casters | Yes |
| Color | Oak |
| No. of Drawers | None |
| Frame Material | Steel |
| Material | Oak |
| No. of Doors | None |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Chemical-resistant, non-emitting UV |